Merci beaucoup, Bourgogne!

Hogy hol is van Bourgogne, azaz Burgundia? Ilyen nevű országot hiába is keresnénk az atlaszunkban, noha ez a kisebb országnyi francia tartomány valaha jelentős politikai-gazdasági szerepet töltött be Európa történetében.Burgundia látnivalókban bővelkedő, változatos vidék.

Hogy hol is van Bourgogne, azaz Burgundia? Ilyen nevű országot hiába is keresnénk az atlaszunkban, noha ez a kisebb országnyi francia tartomány valaha jelentős politikai-gazdasági szerepet töltött be Európa történetében.

Burgundia látnivalókban bővelkedő, változatos vidék. Területén át vezet az út Franciaország délvidéke és a tengerpart felé. Története is hihetetlenül érdekes. Első ismert lakói a kelta gallok voltak, akiket Caesar galliai hódításai után a rómaiak fokozatosan leigáztak. Később germánok vándoroltak erre a területre, s alapították meg első királyságukat az 5. században. A tájat jó párszor megjárták a kalandozó magyarok is, nem egy román stílusú erődtemplom a magyar és normann támadások kivédésére épült. A 15. században a mai Franciaország keleti részén fekvő Burgundia, valamint a későbbi Németalföldnek megfelelő területek a burgund hercegségben egyesültek. A burgund hercegek, Merész Fülöp utódai hatalmas és erős birodalmat hoztak létre. A tartomány a 15. század végén csatlakozott Franciaországhoz.

A Dunaszerdahelyi Vidékfejlesztési Szakközépiskola 37 diákja élményekkel teli hetet töltött Burgundiában. Vendéglátónk a tartomány Fontaines nevű településének mezőgazdasági középiskolája volt. A két iskola kapcsolata 10 éves múlttal büszkélkedhet. Ez alatt az idő alatt több mint 300 tanulónk látogatott a francia tartományba, és mintegy 400 francia diák jutott el városunkba. Fontaines Dijontól délre fekszik, az egyik híres francia borvidék közepén. A környék kis falvaiban rengeteg régi műemlék található. Chagny, Meursault, Pommard, Mercurey települések neve egyaránt ismerős a borszakértők és a román kori építészet szerelmeseinek körében.

Chalon sur Saone-tól északra fekszik Beaune, a „bor fővárosa”. Valóságos műemlék város román kori, gótikus és reneszánsz épületekkel. Ősi magját városfalak veszik körül. Talán leghíresebb műemléke a gótikus stílusban emelt Hotel-Dieu, amely a középkortól egészen 1970-ig kórházként és menhelyként működött. A város történelmi központjában hetenként egyszer a környező falucskák árusai kínálják portékáikat. Chalon sur Saone 60 000 lakosú járási székhely. A város büszkesége a St. Vincent-katedrális és a fényképészet alapjait lerakó Nicephore Niepce emlékmúzeuma. Tanulóink, miközben megtekintették a múzeum gazdag gyűjteményét, megismerkedhettek a fénytan és a fényképészet alapjaival.

Utunk talán legérdekesebb látnivalója a még romjaiban is lenyűgöző Cluny apátság román kori temploma volt. A hatalmas templom építését 1100 körül kezdték. Az apátsági templom 187 méter hosszú volt a bejárattól az utolsó apszisig. Sajnos az épületről már csak múlt időben beszélhetünk, hiszen a francia forradalom vallásellenes kirohanásai és túlkapásai után kőbányaként szolgált, és jóformán teljesen szétszedték. Jelenleg csak az egyik kereszthajó maradványa és két torony tekinthető meg belőle. Azt, hogy miként festhetett fénykorában, a modern technika jóvoltából táblagépeken tekinthették meg tanulóink.

Burgundia nemcsak a borok, hanem a százféle ízletes sajt hazája is. A Dijontól délre fekvő Jean Gaugry sajtgyárban saját szemünkkel láthattuk, hogyan készül a friss tehéntejből a sokféle sajt. Burgundiában egyaránt fogyasztják reggelire, vacsorára, sőt, desszertként is. Az ízletes sajtok és kiváló minőségű vörösborok tökéletes harmóniában egészítik ki egymást.

A tartomány fővárosa a száztornyú Dijon. Számtalan műemléke közül meglátogattuk a Notre-Dame- templomot, mely jóval kisebb ugyan párizsi névrokonánál, de gótikus kőcsipkéi miatt kis ékszerdoboznak is nevezik a helyiek. A burgundiai hercegek átalakított palotájában található a szépművészeti múzeum páratlan szobrászati és festménygyűjteménye. Az egyik központi teremben megtekinthettük Merész Fülöp pazar alabástrom- és márványszobrokkal díszített síremlékét a 14–15. századból. Dijonról sokaknak a híres mustár jut eszébe, de ezt a csípős finomságot nemcsak itt készítik, hanem a közeli Beaune-ban is. Bourbon-Lancy gyógyfürdőjéről ismert kisváros. A fürdővendégek nagyokat sétálhatnak az ódon városka középkori épületei között, ahol a legszűkebb utcácska szélessége alig haladja meg a másfél métert. Autun ősi városát Augustus római császár alapította. A római kori falakkal körülvett település nevezetességei a jó állapotban fennmaradt városkapuk, a hatalmas amfiteátrum és a román kori kőfaragványairól híres katedrális.

Utunk hazafelé Párizson keresztül vezetett. Európa egyik legjelentősebb fővárosának bemutatása pár mondatban lehetetlenség. Elégedjünk meg tehát a mondással: Párizs megér egy misét!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?