Ne hagyjuk átverni magunkat! Mutatjuk, milyen trükköket használnak a marketingesek

kedvezmény

A kereskedők és a marketingesek különböző pszichológiai trükköket és átveréseket alkalmaznak. Nem számít, hogy online vagy hagyományos, téglaüzletekben vásárolunk, tanácsos mindig résen lenni!

Manapság nagyon gyakran találkozhatunk olyan kereskedőkkel, akiknek nem teljesen őszinte a szándékuk, és különböző pszichológiai trükköket alkalmaznak, amelyek célja, hogy minél több pénzt csaljanak ki tőlünk. Egyes húzásaik ártalmatlanok, mások a törvényesség határát súrolják. Mindenesetre teljesen feleslegesen több tíz, gyakran több száz vagy több ezer eurót veszíthetünk, ha nem vigyázunk. Milyen konkrét trükkökre és átverésekre kell odafigyelni? Íme egy áttekintés a leggyakoribbakról.

Az áruk stratégiai elhelyezése

Ezzel a trükkel szinte minden szupermarketben találkozhatunk. A tapasztalt boltosok nagyon jól ismerik az emberi szem működését. Ezért helyezik a legdrágább termékeket vagy azokat a dolgokat, amelyeket a legjobban szeretnének eladni, az ügyfél látómezejébe. Az olcsóbb árukat a polcok legalsó részeire teszik. Amikor az élelmiszerboltban vagy bármely más üzletben vagyunk, és nem akarunk túlárazott árut vásárolni, nézzük meg az összes polcot – a legalsót és a legfelsőt is! Valószínűleg különböző akciókra bukkanunk, amelyeket első pillantásra nem vennénk észre

Minél hosszabb az út, annál jobb

A szupermarketekben bevett gyakorlat, hogy az alapvető élelmiszereket – pékárut, tejet vagy tojást – az üzlet leghátsó részében tárolják. Emiatt könnyen előfordulhat, hogy menet közben 10 másik dolog is elcsábít, még akkor is, ha eredetileg csak zsemlét akartunk venni. Ahelyett, hogy pénzt spórolnánk az akciós élelmiszeren, többet költünk, mint amennyit eredetileg terveztünk.

Praktikus tipp: Ne menjünk élelmiszervásárlásra üres gyomorral! Ha éhesek vagyunk, hajlamosak vagyunk olyasmit is megvenni, amire valójában nincs is szükségünk.

Trükkös kedvezmények

Sok kiskereskedő olyan kedvezményekkel próbálja magához vonzani az embereket, amelyek valójában nem olyan jók, mint amilyennek elsőre tűnnek. Például 120 euróról 80 euróra leértékelt cipőket kínálnak. Sokan úgy vélik, egy ilyen kedvezményt nem lehet kihagyni, ezért megveszi. De amikor hazaérünk, rájövünk, hogy az interneten vagy egy másik üzletben 60 euróért is megkaphattuk volna.

Az is népszerű tisztességtelen gyakorlat, hogy a kereskedők az árengedményt megelőzően mesterségesen felhajtják az árat, hogy az árengedmény még előnyösebbnek tűnjön. Ezek a csalások gyakran előfordulnak például a Black Friday-ként ismert rendezvények idején, jóval nagyobb kedvezményekkel kecsegtetnek. Előfordult, hogy az akciós ár alatt olyan címke volt, amelyen az eredeti árnak csak a tizede szerepelt. A jó hírű kiskereskedőknél ezek a kedvezmények valósak, de olyan csalókkal is találkozhatunk, akik szándékosan manipulálják a számokat, hogy ajánlatuk vonzóbbnak tűnjön.

Hasonlítsuk össze a kedvezményeket!

Elkerülhetjük az akciós csalásokat, ha vásárlás előtt egyszerűen összehasonlítjuk az árakat több üzletben, és megtaláljuk a legjobb ajánlatot. Ebben a tekintetben érdemes a Letakomat.sk portált használni, ahol a leghíresebb hipermarketek, valamint a ruházati, cipő-, elektronikai, bútor-, drogéria- vagy játékboltok aktuális akciós prospektusait találjuk. Könnyedén összehasonlíthatjuk az árakat, és megtalálhatjuk a legjobb ajánlatokat. Arról nem is beszélve, hogy gyakran olyan kedvezményekre bukkanhatunk, amelyekre eredetileg nem is számítottunk.

Áfa nélküli árak

Az online vásárlás során, de az éttermekben és a hagyományos üzletekben is előfordul, hogy a termékek címkéjén szereplő árak hozzáadottérték-adó nélkül szerepelnek. Az ember azt hiszi, milyen olcsó dologra bukkant, és csak amikor fizet, akkor veszi észre hirtelen, hogy a számla magasabb, mint amire számított. Ezért mindig győződjünk meg arról, hogy a feltüntetett árak tartalmazzák-e az áfát!

Éves előfizetések

Az olyan online termékek, mint a játékok, szoftverek vagy oktatási tanfolyamok eladói gyakran alkalmazzák a kötelező előfizetések trükkjét. Ha csak egy hónapra szeretnénk megvásárolni a szoftvert, akkor például 40 eurót kell fizetni, de egyéves előfizetés esetén csak 20 eurót kérnek havonta. Sokan azonnal ráharapnak erre az akciós éves csomagra, aztán egy hónap után rájönnek, hogy már nincs szükségük a szoftverre, és akkor feleslegesen fizetnek havonta 20 eurót. Mielőtt tehát megveszünk egy szoftvert, gondosan gondoljuk át, hogy mennyi ideig fogjuk használni, és olvassuk el figyelmesen, hogy milyen elkötelezettséggel jár a termék! Azt is meg kell fontolni, hogy nem lenne-e előnyösebb, ha csak egy meghatározott időszakra fizetnénk elő. Arra is oda kell figyelni, nehogy az első néhány hónap után hirtelen magasabb díjakat számítsanak fel! 

Automatikus tételek az online vásárlásoknál

Amikor online vásárolunk termékeket, előfordulhat, hogy a kosárban automatikusan olyan további termékeket vagy szolgáltatásokat találunk, amelyekre valójában nincs szükségünk, vagy egy drágább szállítási mód van automatikusan kiválasztva. A kiskereskedők így próbálnak minél több pénzt kivenni a zsebébünkből. Ha gyorsan vásárolunk, és nem vesszük észre ezeket az automatikus tételeket, akkor előfordulhat, hogy végül több pénzt fizetünk a semmiért. Ezért mindig ellenőrizzük kétszer is, hogy mi szerepel a megrendelésben, mielőtt megadjuk a kártya adatait! 

Fizetést kérő hamis e-mailek

Ez a fajta átverés manapság nagyon gyakori, és sok sokan bedőlnek. A csalók olyan e-mailt küldenek, amely úgy néz ki, mintha a mobilszolgáltatótól, valamilyen futártól, a postától vagy más megbízható intézménytől érkezett üzenet lenne, és arra kérik, hogy fizessen valamilyen díjat – például a csomag után fizetendő illetéket vagy a csomagon felüli további szolgáltatásokat. Az e-mail általában egy online fizetésre mutató linket is tartalmaz. Ez az a pont, ahol fokozottan oda kell figyelni. Sokszor a fizetendő összeg csekély, például 3 euró. A csaló azonban egy hamis fizetési átjárón keresztül ellopja a kártya adatait, majd ezeket felhasználva sokkal több pénzt von le a számláról. Ezért tanácsos mindig ellenőrizni, hogy ki az e-mail feladója. Ha valami olyasmit látunk, mint a [email protected], akkor biztos, hogy átverésről van szó. Ugyanígy mindig ellenőrizze annak az oldalnak az URL-címét is, amelyen keresztül személyes vagy hitelkártyaadatokat adunk meg! Győződjünk meg róla, hogy az a cég hivatalos honlapja, amelytől vásárolunk, vagy egy ellenőrzött fizetési átjáró!

(Nem) akciós csomagok és korlátozott ajánlatok

Ha egy kiskereskedő egyfolytában kedvezményes csomagokkal és árakkal bombáz minket, legyünk óvatosak! Ha például élelmiszerről van szó, előfordulhat, hogy a kínált termék szavatossági ideje a vége felé jár, így nem lesz idő elfogyasztani. Ráadásul, ha az akciós csomag csak korlátozott ideig kapható, előfordulhat, hogy impulzusvásárlás áldoztává válunk, és olyan dolgokat is megveszünk, amelyekre valójában nincs szükségünk. Ha nem akarjuk, hogy az eladók becsapjanak, mindig hideg fejjel cselekedjünk! Gondoljuk meg kétszer is, mielőtt elköltjük a pénzt! Ezzel az óvatos hozzáállással sok pénzt spórolhatunk meg.

(trend)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?