A két ellenzéki párt „Elég volt!” címmel hívott össze tüntetést, ahol a kulturális és az igazságügyi miniszter távozását követelik (Somogyi Tibor felvétele)
PS és SaS: Šimkovičovának és Suskónak mennie kell
Az ellenzéki Progresszív Szlovákia (PS) és SaS tüntetést tartott a pozsonyi Sznf téren, ahol Martina Šimkovičová (SNS-jelölt) kulturális miniszter ténykedésén túl a kormánynak az igazságszolgáltatás és az egészségügy terén tett lépései ellen is tiltakoznak. Šimkovičová mellett, Boris Susko (Smer) igazságügyi miniszter távozását is követelik. A tüntetésen 18 ezren vettek részt.
A megmozdulás Facebook-eseményénél azt írják, Šimkovičová arroganciája és hatalmi beavatkozásai túllépnek minden határt. „Nem, mi nem fogunk hallgatni!” – írják. A 18 órakor kezdődött demonstráción a főváros központjában lévő Sznf téren, a szervezők szerint 18 ezren vettek részt. A magyar művészeti egyesület, a Bázis sajtónyilatkozatban közölte, hogy ehhez a tüntetéshez is csatlakoznak. Az egyesület a művészek hétfői megmozdulásán is képviseltette magát.
Közvetlenül az ellenzéki pártok demonstrációja előtt Michal Šimečka, a PS elnöke és Branislav Gröhling az SaS vezetője rövid sajtótájékoztatót tartott. Kijelentették, azt várják Robert Fico (Smer) miniszterelnöktől, hogy még kedden este benyújtja Peter Pellegrini köztársasági elnöknek a Šimkovičová és Susko leváltásáról szóló határozatot. Bár a megmozdulást az SaS és a PS szervezte és finanszírozta, a két pártelnök a tüntetés színpadára mégsem lépett fel, a demonstráción csak olyan személyiségek szólaltak fel, akik aktívan nem politizálnak. Az elsők között Ľuboš Machaj, a közmédia nemrég leváltott vezérigazgatója szólt a tüntetőkhöz. Arról beszélt, sosem találkozott még ennyire arrogáns és inkompetens vezetéssel, mint amely most a kulturális minisztérium élén áll. A helyzetet a pártállami viszonyokhoz hasonlította, amikor a hatalom megpróbálta megfélemlíteni azokat, akik nem értettek vele egyet. Kiemelte, hogy ebben a szituációban fontos szerep hárul az újságírókra, arra szólította fel őket, ne essenek bele az öncenzúra hibájába. A szélesebb nyilvánosságot pedig a szabad sajtó védelmezésére kérte. A tömeg Machaj felszólalására válaszul a „Köszönjük!” rigmust skandálta. A kulturális és az igazságügyi miniszter neve hallatán az emberek a „Mondjanak le!” jelszót hangoztatták.
A szintén ellenzéki KDH nem csatlakozott a demonstrációhoz, szerintük hatásosabb, ha maga a kulturális szféra szervez hasonló tiltakozásokat. Ezzel kapcsolatban Šimečka kijelentette, tiszteletben tartja a kereszténydemokraták döntését, Gröhling azonban csalódásának adott hangot. Az SaS elnöke szerint azért is sajnálatos a kereszténydemokraták távolmaradása, mert abban a pártban politizál Viliam Karas korábbi igazságügyi miniszter, akinek világosan meg kellene neveznie, milyen hibákat követett el Susko.
A PS és az SaS elnöke arra is kitért, hogy Šimkovičová és Susko leváltására is rendkívüli parlamenti ülést kezdeményeznek. Ezt ugyanakkor a KDH is támogatja.
Ahogy arról beszámoltunk, a múlt héten Šimkovičová menesztette tisztségéből a Szlovák Nemzeti Színház (SND) igazgatóját, Matej Drličkát, valamint a Szlovák Nemzeti Galéria (SNG) vezetőjét, Alexandra Kusát. A kulturális szféra bírálja a döntését, ahogy a közelmúltban tett más lépéseit is kritizálja. Šimkovičová nevéhez kötődik a Művészeti Alap, az Audiovizuális Alap kormányzati irányítás alá vonása, a Bibiana vezetőjének menesztése, a Kunsthalle önállóságának megszüntetése és a közmédia függetlenségének jelentős korlátozása is.
Susko pedig egy bírált jogintézmény segítségével engedte szabadlábra a korrupcióért jogerősen elítélt különleges ügyészt. Dušan Kováčik nyolc helyett négy év után szabadulhatott, de a Legfelsőbb Bíróság visszaküldheti a rácsok mögé. Már ha Kováčik nem szökik meg. Ezzel kapcsolatban az ellenzék a maffiaállam visszatéréséről beszél.
A volt miniszterek is megszólaltak
A kulturális és az akadémiai szféra, de korábbi miniszterek és a politikai ellenzék is Šimkovičová távozását sürgeti. A korábbi kormányok kulturális miniszterei is élesen tiltakoztak Šimkovičová ténykedése ellen, lépéseit károsnak nevezték és szerintük mindezért az egész kormány, élén Robert Fico (Smer) miniszterelnökkel szintén felelős. „A kultúra hatalmi leuralásának szándéka az egész koalíció bizonyítványa” – írja közös nyilatkozatában Ladislav Snopko, Milan Kňažko, Rudolf Chmel, Silvia Hroncová és Marek Maďarič, aki a korábbi Smer-kormányok kulturális minisztere volt. Teljes mértékben azonosulnak a Nyitott kultúra! platform követeléseivel és tüntetésével.
A hétfői tüntetés
A hétfői demonstráción, amelyen 8–9 ezren vettek részt, Šimkovičovának és Lukáš Machalának, a tárca szolgálati hivatala vezérigazgatójának menesztését követelték. Azt kérik, hozzák helyre azokat a káros intézkedéseket, amelyeket Šimkovičová tett. Ennek fényében módosítsák a múzeumokról és galériákról, a Művészeti Alapról, az Audiovizuális Alapról és a közmédiáról szóló törvényt. „Azt kérjük a kulturális tárca új vezetésétől, hogy olyan kultúrpolitikát folytasson, amely összhangban van a kulturális és kreatív iparra vonatkozó, 2030-ig érvényben lévő stratégia céljaival” – hangzott el a hétfői demonstráción. Továbbá azt is kérték, hogy a minisztérium a kulturális szektor valós problémáival, így a rossz munkakörülményekkel, az alulfinanszírozottsággal és a felhalmozott fejlesztési adóssággal foglalkozzon. Šimkovičová kedden azzal vádolta meg a Nyitott kultúra! mozgalmat, hogy a Progresszív Szlovákiával koordinált módon lép fel. A kezdeményezés szervezői ugyanakkor többször hangsúlyozták, mozgalmuk pártfüggetlen. A miniszter egyben bírálta a sajtót és az ellenzéket, mert szerinte azok meg akarják őt szégyeníteni. De visszautasította azt a kritikát, így azt, hogy neonáci retorikát, illetve megfélemlítő eszközöket használna, amit a menesztése céljából útjára indított nyilvános felhívás tartalmaz. Eddig az online felhívást már 178 ezren írták alá.
Cseh nyilatkozat
A kulturális miniszter lépéseivel kapcsolatban cseh művészek is aggodalmaiknak adtak hangot, szerintük Šimkovičová a kulturális szféra képviselőin akar bosszút állni. Az általa végzett személycseréket primitív tisztogatásoknak nevezték, módszereit pedig a totalitárius bűnöző államban szokásos eszközökhöz hasonlították, és arra utaltak, elfogadhatatlan, hogy a véleményüket kifejező művészeket a rendőrség vegzálja. Ahogy arról beszámoltunk, a miniszter ellen az év elején indított petíció miatt a rendőrség kihallgatta Németh Ilona képzőművészt. A cseh kulturális élet képviselői egyben szükségét látják, hogy a meghurcolt szlovák kollégáik Csehországból kapjanak állásajánlatokat, de egy csehszlovák művészeti alap létrehozását is szorgalmazzák. Az állásfoglalást többek között Jiří Suchý, a Semafor Színház elnöke, Zdeněk Svěrák író, rendező, Jan Hřebejk és Olga Sommerová rendező, Boleslav Polívka, valamint Alena Antalová színész, David Koller, illetve Iva Bittová zenész, de Michael Žan-tovský műfordító is aláírta.
Cseh tiltakozás
Tegnap egyébként a közszolgálati Cseh Rádió vezérigazgatója, René Zavoral közölte, az intézmény félbeszakítja a Szlovák Rádióval való együttműködést. Azonnali hatállyal véget ért a cseh és a szlovák regionális rádióállomások műsorsugárzása, de olyan kulturális projektek sem kerülnek megrendezésre, mint a közös, cseh–szlovák karácsonyi program, s a Cseh Rádió a továbbiakban semmilyen tartalmat nem oszt meg a szlovák intézménnyel. Zavoral szerint megvárják, hogy az újonnan megalakult intézmény, az STVR a független és objektív média alapelveit fogja-e képviselni.
Zavoral egyébként már márciusban élesen bírálta a szlovák kormány közmédiába való beavatkozását. Az RTVS beszüntetését célzó lépéseket a közmédia államosításának nevezte. Emlékeztetett, hogy a demokrácia megőrzésének egyik alapfeltétele a független média megőrzése, s a jelenlegi szlovák kormány szerint épp az objektív műsorsugárzást próbálja a háttérbe szorítani.
Még az akadémia is
Több szlovákiai felsőoktatási intézmény vezetője is megszólalt a témában. A pozsonyi Comenius Egyetem rektora, Marek Števček; a Szlovák Műszaki Egyetem vezetője, Oliver Moravčík; a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) elnöke, Pavol Šajgalík és a Szlovákiai Műveltségi Társaság (Učená spoločnost Slovenska) elnöke, Jozef Noga egy közös nyilatkozatot adott ki. Ebben azt írják, az utóbbi időben a szakmai diskurzust felváltotta egy olyan kép, amelyben a szereplőket két, egymással szemben álló táborra osztja. Szerintük ez az út a társadalom számára egyenesen megsemmisítő irányba visz. A közélet képviselőit ezért a tárgyilagos és szakmai diskurzus visszaállítására szólították fel.
A magyarok
A hétfői megmozduláson részt vett a Bázis – Magyar Irodalmi és Művészeti Egyesület. „A Bázis irodalmi és művészeti egyesület tiltakozik a hatalom arroganciája ellen a szabad, autonóm művészet és irodalom nevében” – fogalmaztak közleményükben. De Kerekes Vica színésznő is a tüntetésen való részvételre buzdított. A megmozduláson jelen volt Gyenge Veroni slammer, aki lapunknak arról beszélt, nem ért egyet Šimkovičová azon állításával, amely szerint a hazai kultúra csak szlovák lehet, semmi más, majd arra utalt, sokféle identitásával együtt, ő is a szlovákiai kultúra része. „Queer vagyok, az LMBTQ-közösség tagja és magyar is vagyok. Én úgy gondolom, a kultúra mindenkié, az enyém és a tiéd is” – mondta. Hozzátette, arra számított, hogy többen képviselik a megmozduláson a szlovákiai magyarokat. „Talán ha kihívjuk ezeket az embereket, akik most csendben vannak, akkor lehet, ők is hallatják majd a hangjukat” – véli. A hétfői tüntetést támogató kulturális szervezetek között a Bázis volt az egyetlen magyar intézmény.
A kulturális miniszter elleni tiltakozással kapcsolatban megkerestük a Magyar Szövetséget, hogy megkérdezzük, egyetértenek-e a Nyitott kultúra! által megfogalmazott célokkal, így egyebek mellett Šimkovičová és Machala menesztésével. Cikkünk megjelenéséig azonban erre nem kaptunk tőlük választ. Ahogy arra a kérdésünkre sem, hogy a párt vezetői részt vettek-e a hétfői tiltakozáson. A kulturális miniszter mellett ugyanakkor proaktívan kiállt a szélsőjobboldali Republika EP-képviselője, Milan Uhrík. Szerinte a tiltakozó művészek „szlovákellenesek”.
Leváltások a Művészeti Alapnál
Kedden érkezett a hír, hogy Šimkovičová leváltotta a Művészeti Alap felügyelőtanácsának három tagját, Alžbeta Lukáčovát, Katarína Kövesdi Cvečkovát és Rastislav Sterankát. A több millió euró támogatás szétosztásáért felelős alapra vonatkozó törvényt a koalíció a közelmúltban úgy változtatta meg, hogy lényegében a kulturális tárca irányítása alá vonta azt intézményt. Ez is egy olyan lépés volt, amelyet élesen bírált a szakmai nyilvánosság és az ellenzék is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.