Sokan a gyerekeiken spórolnának, miközben milliárdokat szórnak el a fogadóirodákban

fogadások
Pozsony |

Az elmúlt hónapokban több olyan felmérés is megjelent, amelyek szerint a lakosság egy jelentő részének súlyos anyagi gondjai vannak, és a fizetéséből képtelen megélni, ennek ellenére Szlovákiában az elmúlt öt évben 500%-kal, 21,4 milliárd euróra nőtt a szerencsejátékokra fordított összeg. Mi a véleménye minderről a pénzügyi szakembereknek?

A Focus ügynökség Partners Investments pénzügyi tanácsadó társaság számára elvégzett felmérései szerint Szlovákiában a lakosság negyede a havi fizetéséből egy centet sem képes megtakarítani, több mint a felük pedig még egy minimális, legalább két havi fizetésének megfelelő pénzügyi tartalékkal sem rendelkezik. Így az sem csoda, hogy a megkérdezettek több mint harmada egyáltalán nem spórol a nyugdíjas éveire sem. Az adósságbehajtással foglalkozó KRUK Csehország és Szlovákia Kft. ezzel kapcsolatban az egyik felmérésében arra is rákérdezett, hogy min spórolnának a családok, ha nehéz anyagi helyzetbe kerülnének. Eszerint a legtöbben, a megkérdezettek kétharmada a ruhavásárlásait fogná vissza, a háztartások csaknem fele válaszolta azt, hogy ilyen helyzetben kizárólag a legszükségesebb élelmiszereket venné meg, több mint az ötödük az egészégügyi kiadásait faragná le, a tizedük pedig a gyerekeik oktatására és szabadidős tevékenységére fordított összeget csökkentené.

Amin nem spórolunk

Miközben a családok egy része az élelmiszeren és a gyerekein is spórolna, van valami, amire a nehéz időkben sem sajnálják a pénzt: a szerencsejáték. 

„Míg 2019-ben 4,1 milliárd eurót fordítottak Szlovákiában szerencsejátékokra, az elmúlt öt évben ez az összeg több mint 500 százalékkal nőtt, és tavaly már elérte a 21,4 milliárd eurót”

 – mondta el lapunknak Maroš Ovčarik, a Partners Investments vezérigazgatója.

Egy ekkora összeget a többségünk el sem tud képzelni. Összehasonlításképpen ezért nem árt emlékeztetni arra, hogy Szlovákiában tavaly éves szinten 8,3 milliárd eurójába került az államnak az öregségi nyugdíjak kifizetése, a három egészségbiztosító éves kiadásai pedig 6,9 milliárd euró körül mozogtak. Az összes szlovákiai önkormányzat éves kiadása 5 milliárd euró volt, de megemlíthetjük az oktatási minisztériumot is, amelynek az éves kiadása 4 milliárd euró, míg a belügyminisztérium esetében (rendőrség, tűzoltóság stb.) ez 1,9 milliárd euró.

Megéri számolni

„A nyári olimpiai játékok, a labdarúgó-Európa-bajnokság vagy a jégkorong-világbajnokság azon sportrendezvények közé tartoznak, amelyeket a fogadóirodák nem hagyhatnak ki, ezek során ugyanis sokan azok közül is szerencsét próbálnak, akik egyébként erre nem is gondolnának. Mindez így – az online szerencsejátékok és kaszinók fellendülésével együtt – jelentősen növelte a lakosság érdeklődését és hajlandóságát a szerencsejátékok iránt” – figyelmeztet Ovčarik.

De valóban megéri a szerencsére bízni a nehezen megkeresett pénzünket? 

„Számításaink szerint, ha a fent említett összeget a gazdaságilag aktív lakosságra osztjuk szét, akkor elmondhatjuk, hogy egyetlen év alatt fejenként mindegyikük 464 eurót veszített. Ha ezt a pénzt befektették volna, évi 7%-os átlagos hozam mellett öt év alatt 657 eurót nyertek volna. És mindezt csak egyetlen év megtakarításából. Ha úgy döntöttek volna, hogy öt egymást követő évben nagy ívben elkerülik a fogadóirodákat, és minden évben rendszeresen befektetik az így megspórolt összeget, akkor a végén 2792 eurójuk lett volna”

 – teszi hozzá a pénzügyi tanácsadó cég vezérigazgatója.

Függőség és stressz

Ovčarik szerint a fő probléma az, hogy a szerencsejáték a véletlenen alapul, miközben statisztikai szempontból a legtöbb játékos veszít. Ha pedig nyernek is, a nyereség gyakran véletlenszerű és kiszámíthatatlan. Hosszú távon így a szerencsejáték nagyobb valószínűséggel vezet pénzügyi veszteségekhez, stresszhez és egyéb negatív következményekhez, például függőséghez, családi és pszichológiai problémákhoz. 

„Épp ezért hívjuk fel a figyelmet a lehető leggyakrabban arra, hogy hosszabb távon a tőkepiacokra való befektetés jelenti a valódi megoldást a megtakarítások fialtatására, nem pedig a szerencsejáték. A szerencsejáték ugyanis olyan, mint az orosz rulett: néha jól sül el a dolog, de ha nem, akkor a következmények végzetesek lehetnek”

 – teszi hozzá Ovčarik. Szerinte van hová fejlődnünk, hiszen míg tavaly 21,4 milliárd eurót költöttünk fogadásokra, a befektetési alapokba beáramló nettó összeg mindössze 176 millió eurót tett ki.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?