Kiselsős a családban

Minden tervszerű oktató-nevelő tevékenység alapja a célok és a követelmények pontos meghatározása, továbbá azoknak a gyermekeknek a mélyreható ismerete, akiket nevelnünk kell.

A célok és követelmények meghatározásához alapvető segítséget nyújt a tanterv. Ezek tanulmányozása és mélyreható ismerete minden pedagógus kötelessége. A megismerés egyik eszköze a családlátogatás. Minden pedagógusnak törekednie kell arra, hogy mielőbb megismerje új tanítványainak életkörülményeit, a gyermekekkel való otthoni bánásmódot. A családlátogatásokat arra is fel kell használni, hogy feloldjuk a gyermeknek (de néha a családnak is) iskolától való esetleges idegenkedését.

A tanító elsőrendű feladata legyen az óvoda egész munkájának, az azt szabályozó útmutatások alapján alaposan ismerni. E nélkül kellően nem biztosítható az 1. osztályokban a nevelés folyamatossága.

A tanuló bevezetése a munkába

A kisgyermek egyszerre nem tud beilleszkedni a változott körülményekbe. A környezetében és életében beállt gyökeres változást csak úgy tudja megrázkódtatás nélkül elviselni, ha lehetőséget adnak neki ahhoz, hogy fokozatosan megtanuljon alkalmazkodni, ha nem terheljük túl, ha megfelelő gondoskodással vesszük körül és fokozatosan emeljük a követelményeket.

Az induláskor legsürgősebben megoldandó nevelő, gondozó és tanulásra előkészítő feladatok érdekében egy hét átmenetet kell biztosítani. Mindenekelőtt meg kell ismertetni a tanulókkal az iskolai együttélés legfontosabb szabályait, és meg kell kezdeni a helyes magatartási szokások kialakítását. Közülük a legfontosabbak: a gyülekezés, a sorakozás rendje, a napszaknak megfelelő köszönés formája, az ülés, a jelentkezés, a felállás, valamint a tanterembe való be- és kivonulás rendje, a szünetek eltöltésének módja. Mindezt játékosan, változatos formában helyes bemutatni, röviden, a gyermekek számára érthetően indokolni, majd gyakoroltatni.

A közlekedési balesetek elhárítása

Ebben az időszakban legyen fontos feladata az 1. osztály tanítójának, hogy a szükséges gondozói feladatokat is ellássa. Mindenekelőtt a legfontosabb egészségügyi tennivalók megismertetésére gondolunk. Az első héten ismertesse meg a tanító az uzsonna csomagolásának és elfogyasztásának rendjét, módját is.

A közlekedési balesetek elhárítása érdekében nagy gonddal kell megszervezni az iskolába jövetel, még inkább a hazamenetel rendjét és felügyeletét is! Helyes, ha a szülőket bevonva megszervezzük az azonos irányba menő gyermekek kíséretét. Az első napokban a tanító maga is csatlakozzon hol az egyik, hol a másik csoporthoz, kísérje el őket legalább az első útkereszteződésig. A helyszínen beszélje meg a gyermekekkel az átkelés helyes módját, az úton való udvarias magatartást és az óvatos közlekedést. Hiszen az óvodában már értékes magatartási, többek között egészségügyi szokásformáló munka folyt, amelyre építenünk szükséges.

„Számországban” jártunk

Az oktatás és képzés munkájának előkészítése a fő feladat az első két héten. Rövid lélegzetű megfigyelési és beszédgyakorlatokról, számlálgatásról, rajzolásról, didaktikai játékokról és mozgási gyakorlatokról van szó. Végezzenek képolvasást a szép színes képekről. Játszanak az iskolai betűkártyákkal. Végezzenek kirándulást „számországba”, hogy felmérjük, ki ismeri a számjegyeket, ki meddig tud számolni, ki ismeri a pénzeket, egyik-másik mérőeszközt. Végezzen a tanító időnként olyan gyakorlatokat is, amelyekkel a gyermekek önfegyelmét, önuralmát teszi próbára.

Az iskola életrendjébe való fokozatos bevezetés érdekében elegendő, hogy az első napon csupán 2 órát, a második és harmadikon 3-3 órát tartjuk a gyermekeket az iskolában.

Napközis élet

Az első hét utolsó három napján a tárgyi ismeret, a zenei nevelés, az ének és a kézimunka első óráin már az első héten is tantervi anyagot kell végeznünk. A testnevelés heti 2 óráját is tanterv szerint tartjuk meg az első héten, hiszen az első osztály egész évi anyaga lényegében játékokból áll.

A mozgásos és társasjátékok számára – a testnevelési órákon túl is – minél több lehetőséget kell biztosítanunk az egész tanévben.

Az 1. osztály tanítója az első naptól kezdve működjön együtt a napközi csoport vezetőjével. Segítsen neki, hogy tanítványai a napközis életbe is zökkenőmentesen beilleszkedjenek. A kapcsolat további ápolása az év folyamán mindkettőjük munkáját megkönnyíti és a gyermekek érdekét szolgálja.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?