Kicsiknek napközi, felső tagozatosoknak szakkörök

Vajon mit tehetnek az iskolák annak érdekében, hogy a délutáni órákban az utcákon és lakótelepeken minél kevesebb „kulcsos” gyerek kószáljon, mit tehetnek tanulóik délutáni elhelyezése, foglalkoztatása érdekében.

Vajon mit tehetnek az iskolák annak érdekében, hogy a délutáni órákban az utcákon és lakótelepeken minél kevesebb „kulcsos” gyerek kószáljon, mit tehetnek tanulóik délutáni elhelyezése, foglalkoztatása érdekében. Milyen az érdeklődés a diákok és szüleik körében a napközi otthonok szolgáltatásai, a délutáni iskolai foglalkozások és szakkörök iránt. Kielégítők-e az iskolák ilyen irányú szolgáltatásai, melyek egyik alapvető feladata, hogy míg a szülők munkahelyükön tartózkodnak, otthont és tartalmas időtöltést biztosítsanak a tanítás után egyébként az esetek nagy részében unatkozó és kallódó, éppen ezért számtalan veszélyforrásnak kitett gyerekek számára.

KASSA

„Tanulóink körében nem jellemző, hogy hasznos elfoglaltság és felügyelet hiányában magányosan vagy bandákba verődve az utcán töltenék az idejüket tanítás után – tudtuk meg Reiter Gézától, a kassai Márai Sándor Magyar Tannyelvű Gimnázium és Alapiskola igazgatójától. – Iskolánkban jól felszerelt napközi otthon is működik, ahol szakképzett pedagógusok foglalkoznak az alsó tagozatos diákjainkkal. A gyerekeket minden délután különféle napközis foglalkozásokkal várjuk, melyek keretében szórakozással, pihenéssel, játékkal, tanulással, és a következő napi tanítási órákra való felkészüléssel töltik az idejüket. A felkészülés során átismétlik a délelőtt átvett tananyagot, elkészítik a házi feladataikat, a foglalkozás végére a tapasztalatok szerint mintegy 80–90%-ban elsajátítják a szükséges tananyagot, így otthon, családi körben már kevesebb időt kell tölteniük tanulással. Napközis foglalkozásaink fél ötig tartanak. Felső tagozatos tanulóink és gimnazistáink számára különféle szakköröket szervezünk. Nagyobb diákjaink egyebek mellett színjátszó kört, irodalmi, sport-, tánc- és képzőművészeti szakkört látogathatnak. Tapasztalataink azt mutatják, hogy ezek a szakkörök a nebulóink által nagy mértékben kedveltek és látogatottak.”

PÁRKÁNY

„Alsó tagozatos diákjaink mintegy 60–70%-a látogatja a napközi otthonunkat, ahol délután fél ötig foglalkoznak a gyerekekkel szakképzett pedagógusaink. Ezért a szolgáltatásunkért a szülőknek havonta mindösszesen 40 koronát kell fizetniük. Tíz évnél idősebb, tehát a már napközis korból kinőtt tanulóinkat pedig különféle szakkörök várják délutánonként – közölte Folk Ildikó, a párkányi Ady Endre Magyar Tannyelvű Alapiskola igazgatóhelyettese. – Van saját könyvtárunk, működtetünk egyebek mellett színjátszó kört, képzőművészeti, báb-, matematikai, számítástechnikai szakkört. Ezenkívül egyéb szabadidős foglalkozásokon is részt vehetnek tanulóink. Beindítottunk egy felzárkóztatási programot is a tanulásban lemaradó diákjaink részére.” Az igazgatóhelyettes szerint, a gyerekek körében sajátos réteget képviselnek azok a nebulók, akik személyes indíttatás, szülői ráhatás hiányában nem tartanak igényt az iskola által szervezett délutáni foglalkozásokra. Ezeknek a gyerekeknek nagyon nehéz az érdeklődését felkelteni a különféle szakkörök iránt. „Tapasztalataink szerint egyedül a sportkör tűnik számukra vonzónak. Természetesen kisebb-nagyobb eredményességgel őket is igyekszünk bevonni egyéb szabadidős programjainkba is” – fűzte hozzá Folk Ildikó.

DUNASZERDAHELY

Fibi Sándor, a Vámbéry Ármin Magyar Tannyelvű Alapiskola igazgatója elmondta: „Diákjaink körében kevés a kulcsos gyerek. Összesen 486 tanulónk van, csak elenyésző százalékuk nem vesz részt a délutáni foglalkozásokon. 135 alsó tagozatos diákunk közül 102-en látogatják napközi otthonunkat, ahol négy csoportot működtetünk. Szüleik kérésére azonban további 9 felsőbb évfolyamokba járó gyerek is részt vesz ezeken a délutáni foglalkozásokon. Bár délután fél ötig maradhatnak a gyerekek a napköziben, néhány szülő már koradélután hazaviszi csemetéjét. Ez azzal a következménnyel jár, hogy az érintett gyerekek a kreativitást fejlesztő szakköri tevékenységekbe nem tudnak bekapcsolódni. Iskolánk egyik főbb specifikumát az jelenti, hogy a napközi otthonunk kínálta foglalkozások keretében szakköröket is működtetünk, egyebek mellett táncművészeti, képzőművészeti, irodalmi szakkört. Ezenkívül szervezünk kézműves foglalkozásokat, mesedélutánokat és csoportos színházlátogatásokat is a gyermekek számára. Becslésem szerint felső tagozatos tanulóink mintegy 80%-a bekapcsolódik a szakköri tevékenységekbe.”

Fibi Sándor úgy látja, a napközis tevékenységek tartalmának a jövőben meg kell változnia, fokozatosan háttérbe kell szorítani a szülőknek azt az igényét, hogy a kisdiákok számára a napközis foglalkozások csak a másnapra való felkészülést szolgálják. Ennek ugyan ellentmond, hogy napjainkban a szülők többsége túlontúl elfoglalt. Sokuknak – némi túlzással szólva – tíz percük sincs arra, hogy délutánonként segítsenek a gyermeküknek a tanulásban. Pedig ez az alsó tagozatos tanulóink esetében elengedhetetlen. „Ennek ellenére úgy gondolom, hogy a gyermekek segítése a másnapi felkészülésben csupán részfeladata kell legyen a napközi otthonoknak. Véleményem szerint, a napközi otthonok hatékonyságát a diákok kreativitását fejlesztő szabadidős tevékenységek, a kötetlen szakköri foglalkozások beiktatása növelhetné. Természetesen nem szabad megfeledkeznünk a napközi otthonok alapvető, rekreációs funkciójáról sem. Felmerül azonban egy probléma, ugyanis a szükséges pénz hiányában az iskolák lassanként képtelenek lesznek a szakköri foglalkozásokat vezető pedagógusokat anyagilag megfelelő mértékben jutalmazni.”

KOMÁROM

„A kulcsos gyerekek látványa nem túl gyakori a városban, a diákoknak napjainkban alig van szabadideje. Sok esetben a szülők talán túlságosan is megszervezik a gyerekeik szabadidejét – állítja Csintalan Zsuzsanna, az Eötvös utcai Magyar Tannyelvű Alapiskola igazgatója. – 210 alsó tagozatos diákunk közül 180-an látogatják a napközi otthonunkat, mely nyolc csoportot működtet. Sőt, néhány ötödik osztályos tanulónk is részt vesz a napközis foglalkozásokon. Felső tagozatos diákjaink számára szakköröket működtetünk. A gyerekek választhatják egyebek mellett a biológiai, a kémiai, a matematikai és a sportszakkört, de szervezünk számukra középiskolai felvételi vizsgákra és tanulmányi vetélkedőkre felkészítő foglalkozásokat is. Iskolánkban néptáncoktatás is folyik. Ezen kívül a helyi művészeti alapiskola pedagógusai is foglalkoznak kihelyezett oktatás keretében tanulóinkkal. Mivel az iskola közelében található a szabadidőközpont és az uszoda is, diákjaink rendszeresen látogatják mindkét intézményt.” (ervé)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?