Hódít a szaxofon

Bizony, bizony, e heti hangszerünk egy olyan példány, amelynek eredete a többi fafúvós társáétól eltérően nem ókori gyökerekre vezethető vissza, kialakulásáig csupán 150 évet kell visszautaznunk a múltban.

Bizony, bizony, e heti hangszerünk egy olyan példány, amelynek eredete a többi fafúvós társáétól eltérően nem ókori gyökerekre vezethető vissza, kialakulásáig csupán 150 évet kell visszautaznunk a múltban. Lássuk tehát, kinek köszönhetjük, és milyen jellemzőit ismerjük ennek a jazz-zenekarokból kihagyhatatlan hangszernek, a szaxofonnak!

A szaxofont napjainkban kisajátította a jazz, ám ez a sokoldalú hangszer valaha a szimfonikus zenekarok teljes jogú tagja volt. Nyugat-Európában és Amerikában a klasszikus szaxofonozás az 1800-as évektől folyamatosan fejlődik, ma is zeneszerzők százai komponálnak klasszikus szaxofon-kvartett műveket. Pedig ki gondolná, hogy ennek a hangszernek az eredete csak egy kicsit több mint 150 évvel ezelőttre nyúlik vissza? Bár ez hosszú időnek tűnik, a szaxofon az egyik legújabb a hangszerek birodalmában. Feltalálója, Antoine-Joseph (Adolph) Sax hivatásos hangszerkészítő mester és tehetséges zenész volt.

Mivel Sax zenészként is tevékenykedett, feltűnt neki a vonós és fúvós hangszerek közti, valamint a rézfúvósok és fafúvósok közötti hangszín-kiegyenlítetlenség. A vonósokat elnyomták a fúvósok, a fafúvósokat pedig a rézfúvósok. Sax olyan hangszert akart létrehozni, amely kiegyenlíti a három csoportot. A megoldása egy réztestű, kürtformájú hangszer volt, olyan fúvókával, amelyet a fafúvósok használnak. Amikor ezt a két elemet összekombinálta, megszületett a szaxofon. Az első szaxofont először 1841-ben mutatták be a híres zeneszerzőnek, Hector Berlioznak. Hamarosan pedig megszületett a szaxofoncsalád többi tagja is. Ez a hangszer végül 1845-ben lett a zenekarok teljes jogú tagja. És hogy minek köszönheti népszerűségét? Mindenekelőtt annak, hogy viszonylag könynyen meg lehet tanulni rajta játszani. Egyesíti magában a fuvola oktávoló rendszerét a klarinét fújástechnikájával. A fogáshelyek – éppúgy, mint fuvolán – mindkét oktávban ugyanott vannak, ami mérhetetlenül könnyebbé teszi a klarinétnál, a náddal való megszólaltatás viszont a klarinét könnyebbsége a fuvolával szemben. Másik oka a kedveltségének a gyönyörű, buja hangszíne, amely bizonyos mértékig a klarinétra emlékeztet, ám ennél egy kicsit ércesebb, és rendkívül gördülékeny lágysággal is megszólaltatható.

A szaxofon úgynevezett nyelvsípos hangszer. Annak ellenére, hogy fémből készül, fogástechnikája folytán inkább a fafúvósok családjához szokták sorolni. Ezen belül a klarinétcsaládhoz kapcsolja az a tény is, hogy a hangot egy befúvás által rezgésbe hozott nádlapocska, illetve a nádlap által rezgésbe hozott levegőoszlop adja. Ez a levegőoszlop maga a hangszer testében elhelyezkedő levegő, amely a hosszúságának megfelelő hangot ad: ha több billentyű lenyomásával meghosszabbítjuk: mélyebb, ha a billentyűk elengedésével megrövidítjük: magasabb hang keletkezik.

Híres szaxofonosok szerte a világban: Borbély Mihály, Herb Geller, Bob Berg, David Liebman, Dennis Micheltree, John Coltrane, Kenny Kirkwood, Mel Martin, Mitchael Brecker. A Budapest Saxophone Quartet Magyarországon az első művelője a klasszikus szaxofon-kvartett műfajnak. Az együttes célként tűzte ki a színvonalas klasszikus szaxofonozás megismertetését, népszerűsítését és elterjesztését hazánkban. Napjainkban mindenfelé sok ember élvezi a fantasztikus szaxofonzenét. A kvintettek vagy a harsogó szólók az egész világon hallhatóak. A szaxofon majdnem minden zenei stílusba bevonult, az éjszakai kluboktól kezdve a futballpályákon át, mindenütt megtalálható. Lehet, hogy egyszer majd általad is hallható lesz valahol? (s, he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?