Gútáról tanulnak a francia diákok

<p>Városnépszerűsítő tanulmányi úton járt néhány gútai gimnazista diák és oktatóik, akik tevékenyen részt vettek a Comenius Iskolai Együttműködések európai közoktatási program megvalósításában.</p>

BORKA ROLAND

Gúta történetével, valamint a szlovák–magyar közösség tagjai gyermekkorának sajátosságaival ismertették meg az elzászi (francia–német) tanulókat a gútai egyházi gimnázium diákjai. A házigazda ezúttal Cernay városka volt, 2015-ben pedig Gútára látogatnak az ottani diákok. A német nyelvű projekt „Gyermekkor akkor és most, itt és ott” („Kindheit damals und heute, hier und dort”) címmel a gyerekek életét hasonlítja össze a jelenben és a múltban egy nyugat-európai (Franciaország) és egy közép-európai ország (Szlovákia) példáján.

Galo Lukács Tímea, a projekt koordinátora sikerként könyveli el a franciaországi látogatásukat, minden tervet teljesítettek, s élményekben gazdag tanulmányútról tértek vissza. „Saját bőrünkön tapasztalhattuk, mennyire más és érdekes az ottani élet, rengeteg élménnyel gazdagodtunk, amelyek elkísérnek a mindennapokban. Betekintést nyertünk az ottani oktatási rendszerbe, megnéztük a hatalmas és igényes oktatóintézményt, és speciális tanórákon vettünk részt. A különféle kutatómunkákban a diákok saját bőrükön – egyfajta szerepjátékkal, korabeli ruhákban és autentikus környezetben – is megtapasztalhatták a régmúlt iskolai oktatását” – mondta érdeklődésünkre Galo Lukács Tímea. A két éven át tartó bilaterális projekt során a diákok különböző szempontok alapján mutatják be a gyermekkort: francia, német, szlovák és magyar gyereksorsokat hasonlítanak össze, közben megismerik a gyerekek hétköznapjait a közeli és a távoli múltban, bemutatják a gyermekélet legfontosabb történéseit, sorsfordító eseményeit, és választ keresnek arra, hogyan befolyásolták a gyerekek életét a történelem viharai a partnerországokban.

A gútai gimi tizenegy diákja és néhány kísérő tanár programokkal zsúfolt napokat élt meg. Kürti Barbara egy arab családhoz került, megtapasztalta kulturális szokásaikat és életvitelüket. „Feltűnt, hogy a család rendkívül vallásos. Az apa gyakran elvonult az egyik szoba magányába, és ott imádkozott, meditált. Az anya elképesztően művelt nő, hét nyelven beszél, nagyon tapasztalt. Ő mondta, hogy senki sem kevesebb a másiknál, és hogy mindenki más, mégis mindenkire szükség van” – mondja Barbi. Az iskolalátogatás is érdekesen zajlott. Reggeli után autóval indultak a cernay-i René Cassin Iskolaközpontba, illetve voltak, akik az ingyenes iskolabusszal közlekedtek. „Hatalmas területen volt az iskola. Tanítás előtt egy óriási placcon sorakoztak a diákok. Az aszfaltra négyszögek voltak rajzolva, mindegyik más tantermet jelölt, és akinek épp abban a teremben volt órája, annak oda kellett állnia az eligazításkor. Akár esőben is. Majd jött a tanár, és elkísért az osztályba. Óra alatt nem lehetett a mosdóba távozni. Csak a szünetben nyitották ki a mellékhelyiségeket” – meséli Barbi.

A mintegy tizenegyezer lakosú város nem sokkal nagyobb és népesebb, mint Gúta. Polgármestere Michel Sordi, aki a május 8-i hatalmas parádéval megünnepelt eseményen a gútai diákokat koszorúzni hívta, köszöntötte őket és gratulált nekik. Népszerűek lettek, egy tucat fotós örökítette meg őket, még a helyi sajtóba is bekerültek, és általuk Gúta is. Madarász Patrik hozzáteszi, hogy a tanintézményt mintegy hatszáz diák látogatja. „Nem volt különösebb probléma megértetni magunkat velük, bár akadtak nyelvi nehézségek. Érdekes, hogy az ottani tizenkét évesek érettebbek, mint a szlovákiaiak. Vannak a iskolájukban ún. nyugiszobák, ahol egy babzsákon lehet sziesztázni, de van külön tanulószoba is, szigorú házi- és ülésrenddel” – mondja Patrik. A tantermek mindegyike külön szakhoz van kialakítva: történelem, zeneelmélet, nyelvek, matematika stb. Három bilingvális osztályban a matematikát, a testnevelést és a történelmet német nyelven oktatják.

A projekt az Európai Unió Egész életen át tartó tanulás (Lifelong Learning) programja keretében valósul meg, a teljes anyagi támogatás mintegy 15 ezer euró. Az együttműködés végeredménye egy könyv, a Gyermekkor akkor és most, itt és ott címmel, amely a gyermekélet minden területét érinti. A könyvet kiegészíti egy fotókkal illusztrált album, amely érdekes francia, magyar és szlovák gyereksorsokat dolgoz fel a múltból.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?