Erasmus+ tapasztalatok

A komáromi Eötvös Utcai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola diákjai idén sikeresen részt vehettek az Erasmus+ által meghirdetett nemzetközi találkozón.A lengyelországi Tarnów városába iskolánk 10 diákja utazhatott. A 7., 8. és 9.

A komáromi Eötvös Utcai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola diákjai idén sikeresen részt vehettek az Erasmus+ által meghirdetett nemzetközi találkozón.

A lengyelországi Tarnów városába iskolánk 10 diákja utazhatott. A 7., 8. és 9. osztályos tanulók az 1848-as szabadságharc híres tábornokának, Bem apónak a szülővárosában a programban részt vevő cseh és lengyel gyerekekkel közösen készülődtek a karácsonyra, megismertetve egymást saját nemzetük ünnepi hagyományaival.

Bár az utazás fárasztó volt, a gyerekek az első naptól kezdve hatalmas energiával vetették bele magukat a foglalkozásokba. Szükségük is volt minden energiájukra, hiszen lengyel vendéglátó barátaink igazán tartalmas programokkal vártak minket. Tarnówban a gyerekek izgatottan várták a nemzetek találkozását.

Elsőként a házigazdák, vagyis a lengyel gyerekek vezettek körbe minket. Megnéztük iskolájukat (Zespól Szkól Sportowych v Tarnowie), megismerkedtünk az ottani pedagógusokkal, akik nagyon szívélyesen fogadtak bennünket. A modern technika segítségével megismerkedtünk a lengyel karácsonyi szokásokkal, majd a hagyományos kézzel festett karácsonyfadíszek készítésébe is belekóstolhattunk Zalipiéban, ahol az épületeket is szebbnél szebb, kézzel festett virágmotívumok díszítik. A mi diákjaink is nagyon ügyesen „gyártották” a karácsonyfa elmaradhatatlan díszeit. A színes gömbök festését végül Krakkóban, egy ezzel foglalkozó múzeum-manufaktúrában tökéletesítettük.

A hét folyamán mindig más-más nemzet vezette a foglalkozást, hamarosan bemutatkoztak iskolánk diákjai is. Először egy képes-zenés prezentációval elmeséltük, hogyan ünnepeljük mi a téli jeles napokat. Kukoricacsuhé-angyalkáinkat mindenki nagy lelkesedéssel fogadta és alig várták, hogy eltanulják készítésük fortélyát. A legtöbb tanuló még nem is találkozott ezzel a technikával, nem csoda, hogy miután egymás után születtek a szebbnél szebb figurák, a maradék kukoricacsuhét is a lengyel házigazdáknak ajándékoztuk – így terjesztve a magyar kézműveshagyományokat. A cseh gyerekek – a hnojníki Jan Kubisz Lengyel Tanítási Nyelvű Alapiskola diákjai – a mézeskalács díszítésének rejtelmeibe avattak be minket. Az egyik legfelemelőbb érzés az volt, amikor magyar, szlovák, cseh és lengyel nyelven hangzott fel a Csendes éj, majd a záróesten feldíszíthettük a nemzetek karácsonyfáját, melyre a diákok saját kezűleg készített díszei kerültek.

Barátságok születtek, és ezeket – remélem – a gyerekek a jövőben is ápolni fogják.

Fontos üzenete van ennek a programnak azon túl, hogy élményeket és lehetőségeket ad a fiatalok számára: tiszteljük és ismerjük meg más nemzetek kultúráját, közeledjünk egymáshoz szeretettel, legyünk toleránsak, mert csak így élhetünk egy jobb Európában…

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?