Erasmus+ CROSSOVER

A közelmúltban iskolánk, a komáromi Ipari Szakközépiskola diákjai részt vettek a CROSSOVER, az Európai Unió által támogatott Erasmus+ 2. Nemzetközi Projekttalálkozón.Hétfőn és kedden iskolánk adott teret a találkozónak, amelyre öt országból érkeztek diákok.

A közelmúltban iskolánk, a komáromi Ipari Szakközépiskola diákjai részt vettek a CROSSOVER, az Európai Unió által támogatott Erasmus+ 2. Nemzetközi Projekttalálkozón.

Hétfőn és kedden iskolánk adott teret a találkozónak, amelyre öt országból érkeztek diákok. Dánia, Hollandia, Németország, Magyarország és Szlovákia szakközépiskolái tanulóinak feladata volt feltérképezni a munkaerőpiac kihívásait a saját országukban, valamint az új kompetenciák és készségek felmérése, amelyek a fenntartható fejlődést segítik elő. Az első napon a diákok a tapasztalataikat osztották meg egymással, és beszámoltak az eddig végzett munkáról.

A találkozó jó hangulatú kulturális bemutatkozással kezdődött, a résztvevők beszámoltak országuk hagyományairól, ételeiről és szokásairól. A délelőtti programot a COM-KLIMA Kft. és a FEAG SLK Elektro Kft. komáromi cégek képviselőinek prezentációja követte – a munkaerőpiac követelményeiről hallhattak a résztvevők. Ezután a projektben részt vevő diákok nemzetközi csapata elültette a Fenntartható Fejlődés Fáját az iskola udvarán, ami méltó módon emlékeztet majd a fenntarthatóság fontosságára. A gazdag programot városnézés és az erődítmény megtekintése zárta. Kedden a diákok és tanáraik Pozsonyba utaztak, a Volkswagen autógyárban szervezett látogatás a szerelési robottechnológiára, az elektromos autógyártásra és annak működési elvére fókuszált. A diákok is és tanáraik is élvezték a hasznos és tanulságos bemutatót.

A projekt egyik célkitűzése volt felhívni az emberek figyelmét a fenntartható fejlődés fontosságára. Diákjaink a szupermarketek előtt papír-, valamint textiltáskákat osztottak szét a projekt logójával, felhívva a figyelmet a műanyag táskák káros környezeti hatására. A vásárlók nagyon pozitívan fogadták a kezdeményezést.

A találkozó Budapesten folytatódott, a magyar Országgyűlés neogótikus épületét és a gyönyörűen felújított Kossuth teret néztük meg. Délután a magyarországi partneriskola, a Bolyai János Szakgimnázium épületében rendhagyó divatbemutató volt, a diákok újrahasznosított anyagokból készített modelleket mutattak be. A férfi- és női kompozíciók egyaránt nagy sikert arattak. Másnap a résztvevők műszaki szolgáltatást nyújtó cégekbe látogattak el, és a találkozó záróprogramján a szakirányzatukról és a fenntartható fejlődésről szerzett tapasztalatokról tartottak előadást az iskola dísztermében.

Az Erasmus+ CROSSOVER nemzetközi projekt 2015 szeptemberében kezdődött, az 1. projekttalálkozó 2016 áprilisában volt Németországban és Hollandiában, ahol a projekt fő témaköre, a fenntartható fejlődés a gazdaságban, a társadalomban, továbbá a fiatalabb generáció környezettudatos gondolkodásának erősítése került a célkeresztbe. Diákjaink bemutatták Szlovákia azon célkitűzéseit, amelyek összhangban vannak az EU Európa 2020 néven futó foglalkoztatási és növekedési stratégiájával, valamint a szlovák energetikai piaccal és a megújuló energiák felhasználásának százalékos megoszlásával foglalkoztak az előadásukban.

A projektet e hónap utolsó hetében kerül értékelik ki Budapesten egy tanártalálkozón.

A projekt egyik célkitűzése volt a fenntartható fejlődés fogalmát kézzelfoghatóvá tenni a tanulók számára konkrét gazdasági, társadalmi és főleg környezetvédelmi szempontból. A diákok a projekt során találkoztak a megújuló energiaforrásokkal működő erőművekkel, intelligens épületek műszaki megoldásaival, amelyek új lehetőségeket nyújtanak az energiamegtakarításra, a méltányos kereskedelem (fair trade) fogalmával, az ökocímkézés stratégiájával, valamint az új gazdasági forma, a körkörös gazdaság (circular economy) alapjaival.

A komáromi és budapesti 2. Nemzetközi Projekttalálkozót bátran mondhatjuk sikeresnek a visszajelzések alapján. A részt vevő országok diákjai és tanárai a szakmai tapasztalatcserén, a projekt tartalmához kapcsolódó megbeszéléseken túl sok más élménnyel is gazdagodtak, megismerték egymás kultúráját, és természetesen az angolnyelv-tudásuk is csiszolódott az egy hét folyamán, hiszen a munkanyelv az angol, és a hatékony, gördülékeny kommunikáció minden résztvevő számára feltétel volt.

Pisoň Erika mérnök

tanár, szervező

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?