Élménydús, eredményes tanév

<p>A bizonyítványosztást kísérő dicsérő szavak mellett van még valami, ami értékessé teszi az elmúlt tíz hónapot: az együtt eltöltött idő, a közös munka, az élmények, melyek által mindenki tapasztaltabb, érettebb lett.</p>

ZSIGRAI ANDREA

A dunaszerdahelyi Kodály Zoltán Alapiskolában ilyen közös élményeket nyújtó eseményekben nem volt hiány. Diákjaink részt vehettek csillagvizsgáló-látogatáson, karácsonyi jótékonysági vásáron, sítanfolyamon, hüllőkiállításon, közös Himnusz-szavalásban a magyar költészet napján, Bálint-napi karneválon a helyi korcsolyapályán, filmforgatáson, úszótanfolyamon, sportnapon, tanulmányi kirándulásokon, bekapcsolódhattak a papírgyűjtésbe, a műanyag palackok gyűjtésébe, a jótékonysági kupakgyűjtésbe. A tanév, melytől iskolánk tanulói a napokban elbúcsúztak, nemcsak eseménydús, hanem rendkívül sikeres is volt. Legkiválóbb diákjaink országos és határon túli versenyeken képviselték iskolánkat. Hadd mutassuk be azokat, akikre a legbüszkébbek vagyunk.

Idén főként a nyelvi versenyeken remekeltek diákjaink: Kohút Rebeka (4. A) Kassán, a Szép magyar beszéd verseny országos fordulóján 2. helyezést ért el remek fogalmazásával, szép beszédével. Varga Zaránd (2. A) Rimaszombatban, az országos szavalóversenyen ezüstsávos lett, és a zsűri különdíját is megkapta. Csandal Rebeka (7. A) a Simonyi Zsigmond Helyesírási Verseny országos fordulóján szintén 2., Haver Márta (7. B) pedig 6. helyezett lett. Csandal Rebeka májusban a Simonyi Zsigmond Helyesírási Verseny Kárpát-medencei döntőjén is részt vett Budapesten. További büszkeségünk Sántha Máté 4. B osztályos tanuló, aki a Poznaj slovenskú reč szlovák nyelvi verseny kerületi győzteseként az országos fordulón, Érsekújvárott második lett az 1. kategóriában. Andics Erika (8. C) is nagyon szépen szerepelt a 2. kategóriában, járási 2. volt.

Az idegen nyelvi versenyeken is szépen helytálltak tanulóink. A járási 1. helyezés után Csandal Rebeka Korina (1. kat.) és Patassy Andrea (2. kat.) a német nyelvi olimpia kerületi fordulóján 4. , Szabó Lilla (2. kat.) pedig az angol nyelvi olimpia kerületi fordulóján 6. helyezést ért el.

Idén intézményünk elnyerte a megtisztelő Akkreditált Kiváló Tehetségpont minősítést a képzőművészet, a sport és a zenei nevelés területén. A FIKIV országos rajzversenyen mindkét kategóriában (5–7. évfolyam és 8–9. évfolyam) első helyezettjeink voltak: Zsigárdi Zsuzsanna, Tóth Viktória és Puhovich Kevin. Az Európa az iskolában versenyen országos díjazott volt Pintér Mátyás (2. B ), a Duna Menti Tavaszon pedig szintén díjazott Virág Vivien (6. B). Az SZMPSZ országos „Alkotni jó” rajzversenyén Tóth Viktória (5. A) pozsonyi tanulmányutat nyert. További eredményeink a képzőművészet terén: Lipovský Krisztina (4. B) saját kategóriájában arany minősítést szerzett, Pekárovič Antónia (7. A) pedig különdíjas lett Az én városom, Dunaszerdahely képzőművészeti versenyen. Az országos Szinyei Merse Pál Rajz- és Művészettörténeti Versenyen szintén dobogós helyet szereztek tanulóink: Orbán Zsuzsanna (3. hely, 1. kat.), Pekárovič Antónia (1. hely, 2. kat.), Nagy Fanni (1. hely, 3. kat.), Szabó Lilla (3. hely, 3. kat.). A Színek Labirintusa nemzetközi képzőművészeti versenyen diákjaink minden kategóriában megszerezték az 1. helyezést, név szerint: Orbán Zsuzsanna (5. A), Jankovich Viktória (6. B), Nagy Fanni (9. A). A „Víz” képzőművészeti versenyen Hochman Natália (3.B) 1. helyezést ért el.

A sportban is sikeresek voltak tanulóink. Fiatalabb labdarúgó lányaink a Bős elleni büntetőrúgások után megszerezték az 1. helyet, nagylányaink a járási 2. helyen végeztek. Az iskolák járási pingpong-csapatversenyén indult csapatunk megnyerte a nagymegyeri iskola elleni döntőt. Kosárlabdázó lányaink járási 2. helyet szereztek, floorballozó fiúink ugyancsak járási másodikok lettek. Fekete Levente (7. B) a járási atlétikai versenyen 1. lett magasugrásban, Paták Martina (6. A) a 2., Nagy Vivien (8. C) pedig 3. helyen végzett. Nagy büszkeségünk Hakszer Balázs (9. A), aki országos bajnok lett a szlovákiai birkózóversenyen.

Énekkarunk, lelkes furulyásaink gyakori szereplők a különböző kulturális eseményeken, a közelmúltban az Ifjú Pántlika együttes tagjaiként részt vettek a Magyar Tavasz III. Nemzetközi Ifjúsági Zenei Fesztiválon a gödöllői királyi kastélyban (3. hely), valamint a nagymegyeri Aranykapu 2014 járási versenyen (2. hely).

A biológia területén otthonosan mozgó „kincskeresőink”, Kulcsár Tamás, Polák Ádám és Tóth Tamás 8. C osztályos tanulók a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége, Gúta városa és a gútai II. Rákóczi Ferenc Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola által szervezett Kincskereső versenyen 2. helyen végeztek.

A matematikai, történelmi és hittanversenyen is járási dobogós helyet értek el, s a kerületi fordulókon képviselték iskolánkat tanulóink: Bartakovics Gabriella (9. A – történelmi olimpia, járási 2. helyezés), Patassy Andrea, Olgyai Veronika (8. C – Bibliaverseny, járási 3. hely). A felső tagozaton legsikeresebb matematikusunk, Olgyay Veronika (8. C) a matematikaolimpia járási fordulóján 3. lett, s a Pitagoriász verseny járási fordulóján is sikeres volt. Az alsó tagozat legügyesebb matematikusai is sikeresen szerepeltek a Pitagoriász versenyen: Bábics Lilianna (3. B, járási 2. hely), Komlós Zsombor (4. B, járási 2. hely), Sántha Máté (4.B, járási 3. hely).

Május 23-án iskolánk adott otthont a Palóc Társaság által szervezett Felvidéki Országos Rovásírásverseny és Műveltségi Találkozó országos döntőjének. Iskolánk két tanulója, a 7. B osztályos Mogrovics Zsuzsanna és Haver Márta a 6., illetve a 8. helyen végzett.

Ezek a szép eredmények is bizonyítják, hogy iskolánkat mennyi ügyes, tehetséges tanuló látogatja. Természetesen köszönet illeti az áldozatkész és ösztönző, irányító pedagógusokat is munkájukért. Idén nagy megtiszteltetés érte intézményünket: március 15-én átvehette a magyar művészetért, kultúráért, a magyarság megmaradásáért kifejtett tevékenységét elismerő Ex Libris díjat.