Élet menete

A lengyelországi Ausch?-witz–?Birkenau koncentrációs tábor térségébe utazott nemrég az ipolysági diákok egy csoportja. Részt vettek az „Élet menete” elnevezésű megemlékezésen, melyre 1988-tól minden évben a világ számlálhatatlan pontjáról érkeznek az együtt érzők, hogy tisztelettel adózzanak a hatmillió áldozat emléke előtt.

A válogatott csoportba Szlovákiából csupán egyetlen magyar tanítási nyelvű gimnázium került be, az Ipolysági Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium. Rajtunk kívül még Léváról, Zsolnáról és ugyanúgy Ipolyságról vettek részt a szlovák gimnázium tanulói. Krakkó külvárosában egy 87 éves csehországi holokauszt-túlélő, Oldřich Stránsky életútját hallgathattuk meg, aki elveszítve a családját, az élet minden poklát megjárta Ausch?witz–Bir?kenauban. Másnap érkeztünk az auschwitzi koncentrációs táborba. Időszűke miatt csak pár perc erejéig adózhattunk tisztelettel a 18-as magyar barakk előtt, hiszen a szlovák barakkban, Pavol Mešťan professzor, a pozsonyi zsidó múzeum igazgatója tartott történelmi tájékoztatót. A túlélő zsidók gyermekeként született professzor, hűen ragaszkodva népéhez, ma az egyik legnevesebb holokausztkutató történész Szlovákiában.

A menet hosszú várakozás után megindult, és a lobogókkal kísérve vonult át az Auschwitztól három kilométerre található Birkenauba. A sínek közé különböző nyelveken írott emléktáblákat szúrtak a túlélők utódai, emlékezve azokra, akik nem voltak olyan szerencsések, mint az ő elődeik. A hangszórókból folyamatosan olvasták fel az áldozatok neveit. A menet végül a volt krematórium romjai mellett, egy hatalmas színpad körül gyülekezett. Itt kezdődött el az igazi megemlékezés. Fokozatosan lángra lobbant a hatmillió áldozatot jelképező hat hatalmas fáklya is. A megemlékezés végén elhangzott a Hatikva, a világ zsidóságának himnusza, amit a tömeg egy emberként énekelt. Soha nem fogom elfelejteni azokat a gondolatokat, amelyekkel az utolsó napon útnak engedtek bennünket. „Ti mind hírvivők vagytok. Rajtatok áll, hogy mivé lesz ez a világ, és hogy hogyan emlékeznek majd vissza a holokausztra. Ti már tudjátok, mi történt itt. Gondoskodjatok róla, hogy mások is tudják… hogy az, ami itt történt, ne ismétlődhessen meg soha többé!” Ezen eszmék hordozójaként jöttem el Lengyelországból.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?