Egy nap csak egy nagydolgozat íratható

Komárom. Szeptember elsején lépett érvénybe az oktatási minisztérium 15/2006-os módszertani útmutatása, amely a középiskolás tanulók osztályzását szabályozza.

Komárom. Szeptember elsején lépett érvénybe az oktatási minisztérium 15/2006-os módszertani útmutatása, amely a középiskolás tanulók osztályzását szabályozza. „Az eddigiekhez képest az egyik legfontosabb változás, hogy pontosan megszabja: egy-egy félévben minimum hány érdemjegyet kell kapnia a diáknak egy bizonyos tantárgyból” – hívta fel lapunk figyelmét Andruskó Imre, a Selye János Gimnázium igazgatója.

Hetente kétszer kell feleltetni a diákot

Az útmutatás szerint azon tantárgyak esetében, amelyek heti óraszáma 1, legalább kétszer kell feleltetni a diákot, és ebből egynek szóbeli feleletnek kell lennie. Az egynél több óraszámban oktatott tantárgyak esetében pedig legalább három érdemjegyet kell öszszegyűjteni, és ebből minimum egyet szóbeli feleletből. Arról, hogy a választható tantárgyakat osztályozzák-e vagy sem, a tantárgybizottság javaslata alapján – az iskolatanáccsal megvitatva – adott intézmény igazgatója dönt és a döntést a tanévkezdésig meg kell hoznia.

Módszertani utasítás

„A különböző nehézségi fokú ellenőrző írásbeliket a tanárnak egyenletesen kell elosztania egész évre és megtárgyalnia azt az osztályfőnökökkel, akik koordinálják az írásbeli felmérők tervét. Egy nap ugyanis csak egy azonos nehézségi fokú, például negyedévi felmérő írásbelit írhatnak a diákok” – mutatott rá Andruskó.

A metodikai utasítás kitér azokra az esetekre is, amikor egy adott diák az alapiskola tanítási nyelvétől eltérő tanítási nyelvű középiskolában folytatja tanulmányait, például magyar alapiskolából szlovák középiskolába megy. Az ilyen elsősök esetében a szlovák nyelv osztályzásakor a tanár figyelembe veheti a diáknak más tantárgyakból elért előmenetelét is.

Nyelvhelyességi hibák

Ha magasabb évfolyamban lép át a diák az addigitól eltérő tanítási nyelvű középiskolába, akkor a tanítás nyelvén kívüli valamennyi tantárgy osztályozása során a tanár nem veheti figyelembe a vétett nyelvhelyességi hibákat. Az útmutató egyébként részletesen taglalja, hogy az egyes tantárgyak miként osztályozhatók, a tanárnak mit kell figyelembe vennie, mi számít egyes, kettes, hármas, négyes vagy éppen ötös feleletnek. A módszertani útmutató teljes terjedelmében elolvasható az oktatási minisztérium honlapján, a www.minedu.sk internetes címen. (vkm)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?