Egy dráma képei

Piros, fekete, fehér. Gyűlölet, szeretet, kétségbeesés. Szerelem, konfliktus dráma. A próbájukat nézve keresem a szavakat. Képek, szimbólumok, hatások. Arany János A képmutogató című balladáját vitte színre az idén a dunaszerdahelyi Fókusz Diákszínpad.

A gróf, a lánya meg az íródeák. Indulatok, könyörgések, bosszú. Iszony, horror, szellemek. A végén mindenki a fekete gyászlepel alatt. Közben pedig tiszta beszéd, tiszta játék, tiszta üzenet. És élmény. Már a próbán.

Szabina, Szabolcs, Kálmán és Gabriella

Először a négy főszereplő beszélt érzéseiről. Csánó Szabina első osztályos diáklány alakítja a képmutogatót. „A képmutogató mutatja be a közönségnek, hogy milyen képeket látunk majd az előadás során, ő irányítja a játékot, ő mondja el a történetet. Sokat elemeztük ezt a balladát a próbák során. Szomorújátékba nehezebb beleélni magunkat, mint mondjuk egy vígjátékba, de úgy érzem, sikerült megbirkóznunk a feladattal, mert olyan szerepeket kaptunk, amik illenek hozzánk.”

Megfigyeltem, hogy az összes szereplő szépen beszél a színpadon. „Ez az egyik alapkövetelmény a Fókuszban – tette hozzá Szabina, és azt is elárulta, hogy az a kedvenc jelenete, amikor a grófkisasszony nem tudja eldönteni, hogy apjával marad, vagy elmegy a deákkal, és a színpad közepén vívódik. – Remélem, tetszeni fog a közönségnek. Most pénteken, június 18-án, délelőtt 11 órakor játsszuk a Komáromi Városi Művelődési Központban, a 41. Jókai Napokon.”

A grófot alakító Török Szabolcs másodikos dunaszerdahelyi gimnazista. „Minden évben valami újdonságot igyekszünk színre vinni, hogy mindig más oldalát mutassuk meg a diákszínjátszásnak. Igaz, a csoport korosztálya miatt is állandóan stílust kell váltani. Idén jóval fiatalabb lett a korosztály a Fókuszban. Karakterekhez választottuk a darabot. Sokat próbáltuk a darab egyes elemeit. Igyekszünk minél kevesebb kelléket felhasználni, a színészi játékra összpontosítunk.”

Tarr Kálmán, az íródeák szintén elsős. „Négy éve kerültem kapcsolatba a színjátszással, még a Kisfókusz tagjaként. A szerelmes ifjút a Képmutogatóban nem nehéz eljátszani, sokat próbálunk, már jól megy.” Kálmán, akit a többiek csak Kaminak hívnak, állítja, hogy a színfalak mögött békén hagyja a grófkisasszonyt, csak a nézők előtt szerelmeskednek. A kulisszák mögött már a következő jelenetre összpontosítanak. „Nem szeretnék zord grófot játszani, mint Szabolcs. Igaz, az évad elején még úgy volt, hogy vígjátékot adunk elő, azután ballada lett belőle, ám ez is a szívünkhöz nőtt a próbafolyamat során.”

Huber Gabriella alakítja a grófkisasszonyt, aki A képmutogató kulcsfigurája. Miatta és vele történik minden ebben a balladában. „Ez a hatodik évem a Fókuszban. A Kisfókuszban kezdtem. Voltam Mókus, Bögyös Maca, tavaly egy zongorán vonaglottam, idén pedig széttépnek az ebek. Kami jó barátom, a színpadon is remek partner. Amikor ezt a darabot kiválasztottuk, rögtön éreztem, hogy a grófkisasszony az a szerep, ami nekem nagyon megfelelne, szerettem volna megkapni. Amikor megkaptam, az elején nagyon mű voltam, mert nem volt bennem méltóság. Minden előjött, amiket eddig játszottam, megszenvedtem vele. A darabot elemeiből építettük fel. Az első két-három versszakkal három hónapot foglalkoztunk, azután a többi már könnyebben ment.”

Mit várnak a holnaputáni fellépéstől?

„A Fókusz igyekszik mindig színvonalas előadást bemutatni, ezért létezik immár harmincnégy éve.” – mondta Gabriella. „Minimum győzelmet” – tette hozzá Kálmán. „Szeretném, ha a zsűri elismerné, hogy sokat dolgoztunk ezzel a darabbal” – árulta el Szabolcs. „Most megyek először a Jókai Napokra, jó lenne, ha A képmutogató tetszene a közönségnek” – búcsúzott Szabina.

Zene, mozgás, játék

Egy kicsit zavarban voltam a próbán. Jarábik Gabriella és Takács Tímea rendezőnők ugyanis Nagy Iván népművész mellett zenéltek. Doboltak, cintányéroztak, csörgőztek. „Bíró Zsuzsi segít majd Iván furulyáit cserélgetni, és az egyik ritmushangszeren játszik majd” – fogadott Jarábik Gabriella, majd így folytatta: „A darab ritmusát is könnyebb így követni. Azt, hogy hol kell lassítani, hol kell gyorsítani. Tímeával megbeszéljük, mit kéne még hozzátenni, a végére azután minden letisztul. Mivel a próbák során mi adtuk a ritmust, az előadás során is mi zenélünk.” – tette hozzá.

Azért említettem a neves rendezőnőnek elsőként a zenét, mert A képmutogató egyik alapeleme a zene. Minden mozdulat valamilyen hangszerre történik a színpadon. Ehhez nagyon kell összpontosítani.

„Ez a darab egyik lényeges eleme, a másik a mozgás, a harmadik a színpadi játék és beszéd” – vette át a szót Takács Tímea. „Nehéz, de így kerek egész az előadás.”

„Az együttlélegzést említeném még” – mondta Jarábik Gabriella „Ebben az évadban Takács Tímea vállalta a munka oroszlánrészét. A kifinomult színpadi mozgás neki köszönhető.”

„Azokban, akik régi Fókusz-tagok, ez a fajta színpadi mozgás bennük van” – avatott be Takács Tímea. „A próbák mindig ráhangoló gyakorlatokkal kezdődtek a Fókuszban, s ez most sem volt másként. A Fókusznak ez már amolyan névjegye. A Bernarda Alba háza óta ez a legfegyelmezettebb társulatunk.”

Amikor azt kérdezem, honnan bukkant elő ez a ballada, a darabválasztás nehézségeiről beszélnek. A Fókusz is rengeteget válogatott, tanáremberekkel, drámapedagógusokkal konzultált, figyelték a csoport tagjait, mit szeretnének, azután e ballada mellett döntöttek. És azt is elmondták, hogy tavalyelőtti produkciójuknak, a Barnarda Alba házának valóságos mítosza a csoportban. Sajnálkozásuknak adtak hangot, hogy nem mutathatták be többfelé az országban. Talán lesz egy intézmény egyszer, amely majd felvállalja a Jókai Napok és a Duna Menti Tavasz legsikeresebb produkcióinak utaztatását szerte Dél-Szlovákiában. Fiatalok tömegeit lehetne ezáltal inspirálni a diákszínjátszás felé.

Őrségváltás a jubileumon

Mikor kész egy előadás? Ezt kérdeztem még a rendezőnőktől. „Ha jön a Jókai Napok, mindenki együtt izgul” – mondta Jarábik Gabriella. – Akkor születnek a legeslegjobb ötletek. Takács Tímea hozzátette, hogy A képmutogatót a 41. Jókai Napok után is futtatni fogják, hozzátesznek, elvesznek belőle. Alakul még.

Jövőre harmincöt éves lesz a dunaszerdahelyi Fókusz Diákszínpad. Úgy tűnik, őrségváltásra készülnek. Jarábik Gabriella a Kisfókusz rendezői teendőit látja majd el. „Akkor kell abbahagyni, amikor előttem az utódom. A Fókusznál pedig méltó utód lehet Takács Tímea. Szeretném, ha vállalná. Remélem, hogy a diákok meggyőzik őt.” Az utód még gondolkodik. És köszöni a bizalmat. „Ha ez kimaradt az életemből, hiányérzetem lenne. Jarábik Gabriella pedig egyszerűen pótolhatatlan.” – mondta lapunknak Takács Tímea.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?