Ég a gyertya a víz alatt?

Sokféle kísérletet végeztünk már el együtt, remélhetőleg még nem borítottátok ki a szüleiteket sem. Hogy gyarapítsuk ezeknek a számát, ma is hozzáadunk kettőt, így újabb érdekes dolgokkal ismerkedhetünk meg.

Sokféle kísérletet végeztünk már el együtt, remélhetőleg még nem borítottátok ki a szüleiteket sem. Hogy gyarapítsuk ezeknek a számát, ma is hozzáadunk kettőt, így újabb érdekes dolgokkal ismerkedhetünk meg. Az egyik kérdés, hogy ég-e a gyertya a víz alatt! Legegyszerűbb, ha kipróbáljuk, így hamar megkapjuk a választ! A másik pedig egyelőre maradjon titok!

Tudnád a választ arra, hogy miből van a gyertya? Ha a paraffinra gondoltál, nagyon jól tudtad, s ha már ezzel tisztában vagy, azt is fontos hozzátenni, hogy milyen lényeges tulajdonsággal rendelkezik ez az anyag. A paraffin a vízhez hasonlítva abban tér el attól, hogy kisebb a súlya a víznél, ezért nem süllyed el. A kísérlet során ez az információ lényeges lesz. Kevés dologra lesz szükséged, ezek a következők: 1 vastagabb gyertya, egy üvegpohár, víz, egy szélesebb fejű szög.

A dolgunk annyi lesz, hogy töltsük meg a poharat vízzel, de ne teljesen tele, csak körülbelül a kétharmadáig! Mivel a paraffin könnyebb a víznél, ezért függőlegesen beleállítva biztos, hogy eldőlne, s hogy ezt megelőzzük, a gyertya aljába szúrjunk bele egy nagy fejű szöget, ettől nagyobb súlya lesz, és állva marad a vízben. Ha meggyőződtünk arról, hogy stabilan áll és a kanóc is a víz fölött van, akkor minden rendben van, most már meggyújthatjuk a gyertyát.

Ha így teszünk, akár hiszed, akár nem, a gyertya még akkor sem fog elaludni, ha eléri a víz felszínét. Sőt, még a víz alatt is égni fog! Hogy mi lehet az oka? A víz folyamatosan hűti a gyertyát kívülről, ennek pedig az a következménye, hogy a gyertyából megmarad egy vékonyka külső fal, csak befelé fogy a paraffin. Ez a vékony fal pedig védi a lángot, és megakadályozza a víz beáramlását a gyertya belsejébe.

Hány iratkapcsot dobhatunk egy vízzel teli pohárba?

A második kísérlethez sem kell más csak: egy pohár, víz, sok fém gemkapocs.

Öntsünk tele egy poharat színültig vízzel, majd egy pillanatra álljunk meg. Mielőtt elvégzed a kísérletet, becsüld meg, hogy melyik az a szám, amennyi gemkapocstól már kicsordulna a víz a pohárból. Ha a becslés megtörtént, jegyezd meg vagy írd le a számot, majd kezdj hozzá a kísérlethez. Nagyon óvatosan csúsztasd a gemkapcsokat egyenként a vízbe, s meg fogsz lepődni a végeredményen. A víz felszíne a sok gemkapocstól egy léggömb módjára megemelkedik, majd egyszer csak kicsordul. De amíg ez bekövetkezne, akár száz gemkapocs is a pohárba kerülhet. Ha nem hiszed, próbáld ki, s te magad is meggyőződhetsz róla! (s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?