Agyelszívás felsőfokon

Az oktatásügyi szakértők szerint a legtehetségesebb diákok inkább a külföldi egyetemeket választják, és a tapasztalatok azt mutatják, hogy a fiatalok tanulmányaik befejezése után ritkán térnek vissza szülőföldjükre.

Évről évre egyre több középiskola végzőse dönt úgy, hogy inkább külföldi egyetemen folytatja tovább felsőfokú tanulmányait. Az OECD felmérése szerint 2002-ban 11 280 szlovákiai fiatal tanult külföldön, ám az oktatási tárca becslései alapján jelenleg több mint 12 ezren szereznek kinti diplomát. Ez jelentős létszám, hiszen az egyetemisták létszámának mintegy 7 százalékát teszi ki. A legnépszerűbb országok: Csehország, Németország, Ausztria és Magyarország. Csehországban a felmérések szerint jelenleg 7437 szlovákiai diák tanul. A ranglista élén álló Csehországban az állami egyetemeken nem kell tandíjat fizetni, a diáknak nagyjából 5200 cseh koronára van szüksége havonta a megélhetéshez. Nagy-Britanniában viszont tandíjat kell fizetni, a legtöbb egyetemen ez 1500 font, a diákok havi kiadásaikat 500-800 fontból betakarhatják. Németországban sem kell tandíjat fizetni, 540 euróból diákként szerényen megélhetünk. Ausztriában 363 euró tandíjat fizetünk egy félévre, diákként kiadásainkat nagyjából 700 euróból fedezhetjük.

A legtöbb fiatal azért választja a külföldi egyetemeket, mert abban bízik, egy német vagy amerikai diplomával jobban érvényesül idehaza és kint egyaránt. Emellett a külföldi egyetemek sokkal jobban felszereltek, jobb a kollégiumi ellátás, és a tanárok sem annyira távolságtartóak, a tanár–diák viszony partnerségre alapul.

A szlovákiai egyetemek a külföldiek számára már nem olyan népszerűek, mint régebben, jelenleg csak 1563 nem szlovák állampolgár tanul nálunk. A diákcsereprogramok sem olyan közkedveltek, mint pár évvel ezelőtt. 2001-ben harmincöt országból 135 diák tanult nálunk pár szemesztert, napjainkban már csak tizenkét ország 81 hallgatója végzi nálunk részképzését. (hn, he)

Ha külföldön szeretnénk tanulni

A tanulmányainkhoz hitelesített érettségi bizonyítvány szükséges, a hitelesítést az oktatásügyi minisztérium végzi – megvárásra. Ehhez szükséged lesz a személyi igazolványodra és egy 200 koronás okmánybélyegre.

A felvétel feltételeit minden egyetem egyénileg határozza meg, az Európai Unióban a legtöbb egyetemre januártól májusig lehet jelentkezni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?