A Szlovákiai Magyar Oktatási Fórum (SZMOF) 2002. december 5–6-án a Somorja melletti Csölösztőn kétnapos szakmai találkozót szervezett a szlovákiai magyar felsőoktatás helyzetéről.
A szlovákiai magyar felsőoktatás helyzete
Bauer Győző elemzését és a magyar egyetem készülő tervezetét bemutató előadását alapos vita követte, amelynek az alapelemeit a SZMOF a találkozóról készült ajánlásaiba belefoglalta. Ugyanígy gondolatébresztő volt László Béla és Hushegyi Gábor előadása is. E két felszólalás az adott téma hangsúlyaiban más megközelítését ajánlotta, és kiemelte egyrészt az uniós csatlakozás várható következményeit, másrészt a párhuzamos megoldások szükségességét. Az előadások után Csáky Pál röviden felvázolta azokat a politikai lépéseket, amelyeket a tervezett magyar egyetem létrehozásához még meg kell tenni.
A kétnapos vita eredményét a SZMOF ajánlásokba foglalta.
AJÁNLÁSOK:
1. Elvi egyetértés született abban, hogy a SZMOF támogatja a létrehozandó magyar egyetem ügyét.
2. A SZMOF szakmai szempontból értékelte a magyar egyetem ismertetett elképzelését. Ez az elképzelés három (közgazdaságtani, informatikai, református teológiai) egyetemi karral számol. Ehhez az elképzeléshez a SZMOF a következő észrevételeket fűzi:
hosszútávon foglalkozni kell a református teológiai képzés jövőjével;
a szlovákiai magyarság szakszerű felméréseken alapuló igényeihez igazítani az egyetem fejlesztését;
ugyanígy figyelembe venni az európai uniós tagság kiváltotta változásokat a szlovákiai magyarság vonzatában;
szorgalmazzuk, hogy az egyetem tervezetének kidolgozói tegyék lehetővé a szlovákiai magyar felsőoktatásban dolgozó szakemberekkel való szélesebb együttműködést;
egyensúlyba kell hozni a politikai akaratot és a szakmai koncepciózusságot.
3. A magyar egyetem kialakításánál a létező szlovákiai magyar nyelvű felsőoktatási intézményekkel szemben követni kell a komplementaritás elvét:
összhangban és egyetértésben a létező intézményekkel;
ügyelve a hiányszakmák felvállalására.
4. Szülessen hosszú távú koncepció abból a szempontból, hogy melyek azok a szlovákiai magyarság számára fontos szakterületek, amelyeken belül a szlovákiai magyar felsőoktatási rendszer a képzést vállalni tudja, illetve melyek azok, amelyeket a magyarországi vagy szlovákiai felsőoktatási intézmények tudnak ellátni.
5. Javasoljuk, hogy a szlovákiai magyar politikai vezetés támogassa a nyitrai magyar tanító- és tanárképzést felvállaló kar folyamatban levő akkreditálását.
6. Prioritásként kell kezelni a szlovákiai magyar közoktatás minőségét (Albert Sándor közoktatási koncepciójának támogatásával), a regionális oktatást és az állami érettségi intézményét.
7. A Szlovákiai Magyar Ösztöndíj Tanács (SZMÖT) által szervezett magyarországi részképzés és tanárképzés esetében javasoljuk kiterjeszteni a részvétel lehetőségét minden magyar érdeklődő számára.
8. Megteremteni a szakmai párbeszéd fórumát a politikai elit és a szakma képviselői között. A SZMOF felvállalja ennek gyakorlati megvalósítását.
9. A Magyar Koalíció Pártjával egyeztetve a jövő év elején folytatjuk e témakör megvitatását.
Mészáros András tanszékvezető egyetemi tanár, a SZMOF elnöke
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.