A már eleve meglévő alapokra kellene építeni

A sokéves reménytelen erőfeszítések után a jelek szerint belátható időn belül megvalósulhat a magyar egyetem terve. A kormányprogramban teret kapott koncepció értelmében egy éven belül megtörténnek az első lépések az alapvetően magyar képzési nyelvű, állami felsőoktatási intézmény létrehozása ügyében.

„Mindenkinek joga van anyanyelvén folytatni tanulmányait” Somogyi Tibor felvételeA sokéves reménytelen erőfeszítések után a jelek szerint belátható időn belül megvalósulhat a magyar egyetem terve. A kormányprogramban teret kapott koncepció értelmében egy éven belül megtörténnek az első lépések az alapvetően magyar képzési nyelvű, állami felsőoktatási intézmény létrehozása ügyében. A régóta tervezett egyetemről Szigeti László oktatásügyi államtitkárt kérdeztük.

Valóban szükség van Szlovákiában egy magyar egyetemre? Milyen érvek szólnak a létrehozás mellett?

A szlovákiai magyar nemzeti közösségnek már évtizedek óta dédelgetett álma volt egy részben államilag fenntartott magyar egyetem, amely belföldön biztosítaná kisebbségünk tagjai számára az anyanyelvű felsőfokú képzést. Különféle statisztikai adatok, és a kisebbségünk helyzetével foglalkozó összehasonlító tanulmányok, valamint elemzések szólnak az egyetem létrehozása mellett. A döntés meghozatalakor alapvetően abból indultunk ki, hogy mindenkinek joga van anyanyelvén folytatni tanulmányait. Mivel a szlovákiai magyarság képzettségi szintje jelentősen elmarad az országos átlagtól, és a hazánkban jelenleg működő 23 egyetem a jelek szerint hathatósan, teljes egészében nem képes változtatni a helyzeten, szükségesnek tartom a magyar egyetem létrehozását, mely reményeink szerint hozzájárulna a problémák kezeléséhez. A főbb indokok közt szerepelt az is, hogy iskoláinkban jelentős a pedagógushiány, ezenkívül nagyon magas a nyugdíjas és a képesítetlen tanerő aránya. Bízunk abban, hogy ha több lehetőség nyílik a magyar nyelvű pedagógusképzésre, a magyar fiatalok közül a jövőben többen vállalkoznak pedagógiai tanulmányokra.

Nem tart-e attól, hogy az egyetem működése nyelvi bezárkózáshoz vezet, hosszú távon egyfajta kisebbségi skanzenbe tömörítené a felvidéki magyar közösséget?

A tervek szerint nem kizárólag a magyar nyelv volna az intézmény képzési nyelve. Szorgalmazni fogjuk, hogy az egyetemen megfelelő teret kapjon az idegen nyelvű és a szlovák nyelven folyó oktatás is. A képzés nyelve alapvetően a magyar lenne, ugyanakkor nem zárkóznánk el attól, hogy bizonyos tárgyakat idegen nyelven sajátítsanak el a leendő hallgatók.

Vannak-e konkrét elképzeléseik arról, hogy milyen karokat működtetne a tervezett egyetem?

Még nem érett meg az idő arra, hogy egyértelműen megnevezzük a számításba jöhető karokat. Az előzetes elképzelések alapján anynyit azonban kijelenthetünk, az egyetem biztosíthatná a pedagógus-, a közgazdászképzést és megoldást jelenthetne a teológusképzés égető problémájára is.

Az egyetem lehetséges helyszínéül a komáromi vár egy részét jelölték meg. Egyetért ezzel a javaslattal, illetve megfelelőnek tartja az egyetem számára kijelölt helyszínt?

Egy egyetem létrehozásának egyik alapvető feltétele és későbbi hatékony működtetéséhez is elengedhetetlen a megfelelő infrastruktúra. Elsősorban előadótermekre, könyvtárhelyiségekre, számítógépekkel ellátott tantermekre, kollégiumi épületekre, az oktatói gárda számára fenntartott pedagóguslakásokra van szükség. Jelenleg csupán a helyzet felmérése folyik. Nyilván mindenképpen a már eleve meglévő alapokra szeretnénk építeni. Elsősorban a Tiszti pavilon épületére gondolok, de más objektumok is számításba jöhetnek, például a várban található, korábban laktanyaként szolgáló épületegyüttes. A végső döntésre még várni kell.

Mennyiben érinti a nyitrai ötödik karként emlegetett létrehozandó intézményt a magyar egyetem? Kizárja-e a kettő egymást?A magyar egyetem nem veszélyeztethet semmilyen más, már működő vagy létrehozandó felsőoktatási intézményt. Nem szeretnénk tehát akadályokat gördíteni az ötödik kar tervezetének megvalósítása elé, sokkal inkább az együttműködésre törekszünk.

Milyen anyaországi anyagi és erkölcsi támogatásokra számítanak?

Mindenképpen számítunk Magyarország anyagi és szellemi hozzájárulására. Egyelőre csak puhatolózó tárgyalásokat folytattunk a magyar féllel, melyek során biztató ígéreteket kaptunk. Úgy vélem, kétoldalú államközi szerződésben kellene megfogalmaznunk az együttműködés lehetséges formáit.

Becslése szerint mikor nyithatja meg kapuit az egyetem?

A törvényi előkészítés után reményeim szerint hamarosan. Mindenekelőtt szeretnénk egy éven belül elfogadni az egyetem létrehozását garantáló jogszabályt. Ha minden a tervek szerint halad, a jövő tanévben már megkezdheti működését az intézmény.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?