<p>Pozsony. A magas munkanélküliség, a stagnáló bérek és a folyamatosan növekvő költségek miatt egyre többen képtelenek fizetni a számláikat. Mára emiatt már több mint 35 ezer nyugdíjas és kisgyermekes családok ezrei kénytelenek szembenézni a végrehajtókkal. Mit tehetünk, hogy ne fajuljon idáig a helyzet?</p>
Óvakodjunk a végrehajtóktól
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
Az anyagi gondokkal küszködő családok nehéz helyzetét leginkább a gyorshiteleket kínáló társaságok használják ki, amelyek többnyire drasztikus kamatokat számítanak fel. A gyors és könnyű hitelhez jutásnak sokan nem tudnak ellenállni, és csak később jönnek rá, hogy a törlesztő részleteket képtelenek lesznek fizetni. E tekintetben az ország keleti felében a legrosszabb a helyzet, ahol az ottani bírák már a gyorshiteleket nyújtó társaságokat érintő jogszabályok szigorítását kérték a kormánytól. Sok családnak azonban gondot okoz a rezsiköltségek, a kábeltévé vagy a mobilszolgáltatók számláinak a kifizetése is. Emiatt az elmúlt időszakban megugrott a bírósági perek és a végrehajtások száma is.
Mindent vihetnek
A végrehajtási eljárásban érvényesül egyfajta fokozatosság, ami azt jelenti, hogy a bírósági végrehajtás során a pénzkövetelést elsősorban az adós bankszámlájáról (pénzügyi intézménynél kezelt, az adós rendelkezése alatt álló összegből), illetőleg az adós munkabéréből kell behajtani. Ha előre látható, hogy a követelést a munkabérre, illetőleg a pénzügyi intézménynél kezelt összegre vezetett végrehajtással nem lehet viszonylag rövidebb időn belül behajtani, az adós bármilyen lefoglalható vagyontárgya végrehajtás alá vonható. A lefoglalt ingatlant azonban csak akkor lehet értékesíteni, ha a követelés az adós egyéb vagyontárgyaiból nincs teljesen fedezve, vagy csak aránytalanul hosszú idő múlva elégíthető ki.
A végrehajtás leginkább a nyugdíjasokat szokta meglepni, akik abban bíznak, hogy a végrehajtó a nyugdíjukra nem teheti rá a kezét. A nyugdíj azonban ugyanolyan bevételnek számít, mint az összes többi, így hasonló szabályok érvényesek rá, mint a fizetésekre. A végrehajtók közvetlenül a Szociális Biztosítóhoz fordulnak, amely aztán kiszámítja, hogy havonta mekkora összeget vonhatnak le a nyugdíjból. Jana Ďuriačová, a Szociális Biztosító kommunikációs osztályának a vezetője szerint a levonható összeget törvény határozza meg. Eszerint a levonást követően a nyugdíjasnál a létminimum legalább 60 százalékának megfelelő összegnek kell maradnia. Mivel a létminimum jelenleg 189,83 euró, a biztosító csak akkora összeget vonhat le, hogy a nyugdíjas legalább 113,89 eurót kapjon kézhez.
Nem éri meg trükközni
Sokan abban bíznak, hogy ha nem veszik át a postai küldeményeket, vagyis a szolgáltatók által küldött figyelmeztetéseket, megúszhatják a büntetéseket. Ezzel azonban csak azt érik el, hogy idővel arról is megfeledkeznek, hogy egyáltalán tartoznak valakinek. A végrehajtók így gyakran arra panaszkodnak, hogy sokan azt sem tudják, mikor keletkezett a tartozásuk.
A végrehajtó minden esetben köteles tájékoztatni az adóst a végrehajtási eljárás megkezdéséről. Ha a végrehajtásról szóló értesítés átvételétől számított tizennégy napon belül kifizeti a tartozását, akkor ehhez csak a végrehajtó jutalékát kell hozzászámolnia, amely a tartozás 10 százaléka. Ha azonban az adós tizennégy napon belül nem fizet, és tiltakozást sem nyújt be a végrehajtás ellen, akkor a végrehajtó szabad kezet kap. A jogszabályok szerint elsősorban köteles felmérni az adós anyagi helyzetét, amihez az adóhivataltól, a munkaadótól, a helyi önkormányzattól, a munkaügyi hivataltól, a biztosítóktól kaphat információkat, vagyis rendkívül nehéz eltitkolni a jövedelmet. A végrehajtás szempontjából minimális tartozás nincs, akár pár eurós tartozás miatt is zárolhatják valakinek a számláját. Nem árt tudni, hogy a végrehajtás a kezesre is kiterjed, vagyis ha az adós nem tud fizetni, nála is behajthatják a tartozást. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.