A fokhagyma termesztése során a megfelelő gondozás kulcsfontosságú. Ne felejtsük el rendszeresen fellazítani és gyomlálni a talajt. A növények nem kedvelik a kiszáradást, így száraz időszakban ne hanyagoljuk el az öntözést. A növekedés időszakában érdemes trágyázni is a fokhagymát.
Minden, amit a fokhagyma trágyázásáról és öntözéséről tudni kell
A zöldtrágya kiváló választás lehet. Időben be kell dolgozni a talajba, hogy az ültetésig elegendő ideje legyen lebomlani. A fokhagyma számára megfelelő zöldtrágya növények például a repce, a mustár és a facélia. A facéliát két hónappal a fokhagyma ültetése előtt kell beszántani, alaposan be kell dolgozni.
A nitrogénmész alkalmazása meleg és nedves időben ajánlott. Ha száraz a talaj, alaposan locsoljuk meg. Fedjük le a talajt fóliával, hogy fokozzuk a hatékonyságot. Azonban ne hagyjuk rajta az ültetésig, mert ez akadályozná a fokhagyma gyökerezését. A nitrogénmész hideg vagy száraz talajban történő alkalmazása csak drága trágyázás. A fertőtlenítés hatékonyságához 5 kg nitrogénmész kell áranként, ha a talaj elég meleg (kb. 20 °C 10 cm mélységben) és nedves, valamint a fóliával legalább két hétre le van fedve.
Ha közvetlenül a fokhagyma alá szeretnénk trágyázni, akkor a trágya legyen jól érett, alaposan lebomlott, és keverjük össze a felső talajréteggel (kultivátorral vagy rotációs kapával). Általában a trágyát előnövény alá használják, a fokhagymát pedig másodvetésben ültetik. Bármilyen trágyát használhatunk.
A granulált trágya más minőségű, mint a friss, és a felhasználási módja is eltér. Az első vetésnél friss trágyaként, de csak kb. húszszor kisebb mennyiségben használható. A fokhagyma számára a talajba ültetés előtt akár 2 kg granulált trágyát is be lehet dolgozni 10 m²-re.
A fokhagyma ültetése után komposzt réteget lehet húzni az ágyásokra. A tápanyagok egy része a gyökerekhez mosódik le, a többit a következő növény hasznosítja. Mivel a komposzt általában laza szerkezetű, nem alakul ki talajkéreg. A fokhagyma mélyebb rétegekben jobban fejlődik, távol a túl nedves talajtól, és kevésbé érinti a hőmérséklet- és nedvességingadozás.
A fahamu javítja a talaj tulajdonságait. Értékes anyag (trágya), amely ásványi anyagokat tartalmaz (kalcium, kálium, foszfor, magnézium, kisebb mennyiségben cink, nátrium, vas és mangán nyomait). A legjobb fahamu tölgy- és juharfából származik. A vegyszeresen kezelt (lakkozott, festett) fa hamuja nem alkalmas. A kerti zöldségek egyikének sem árt a fahamu használata.
Cererittel a fokhagyma ültetése előtt kell trágyázni, amikor az ágyást előkészítjük. A fokhagymának kénre van szüksége, ezért javasolt a Cererit használata. Ez káliumot szulfát formájában tartalmaz, míg az NPK klorid formájában. Tavasszal Cererittel trágyázni nem érdemes, mert a fokhagymának nem segít sokat, inkább a következő növény profitál belőle. Ha úgy érezzük, hogy kevés a talajban a kén, tavasszal káliumszulfáttal vagy magas kéntartalmú lombtrágyával pótolhatjuk.
A fokhagymát száraz időszakban öntözzük, a gumók kialakulásától az érés kezdetéig. Azonban legyünk óvatosak az öntözéssel közvetlenül a betakarítás előtt, különösen, ha tárolásra termesztjük. A fokhagyma bírja a sok vizet, és a május-júniusi száraz időszakban az öntözés csak előnyére válik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.