Néhány alapvető szabályra figyelve könnyen elkerülhetjük, hogy besétálunk egy csaló e-shop csapdájába, és a karácsonyi ajándék helyett csak bosszúságot kapunk.
Óvatosan vásároljunk az interneten! Sok a csaló!
Felmérések szerint a szlovákiai lakosok (is) egyre bátrabban vásárolnak az interneten keresztül – karácsony előtt sokan az ajándékokat is így szerzik be. Mivel a csalók is elszaporodtak, a Szlovák Kereskedelmi Felügyelet (SOI) arra kéri a fogyasztókat, hogy legyenek rendkívül óvatosak az online vásárlás során.
A világhálón keresztül főleg ruhát, könyveket, kirándulást, belépőjegyeket, gyógyszereket, vitaminokat szoktunk beszerezni, de sokan már élelmiszert is vásárolnak online. Mint mindennek, ennek is megvannak a maga előnyei és hátrányai.
Előnyök
A legnagyobb pozitívum, hogy nem kell sorba állni, hanem számítógép mellől, otthonról szerezhetjük be a kiszemelt árut, akár külföldről is vásárolhatunk, ráadásul az e-shopok nonstop nyitva vannak, akár éjfélkor is rendelhetünk. Több fizetési lehetőség közül választhatunk – fizethetünk az internetbanking, hagyományos bankkártya és kreditkártya, fizetőkapu vagy virtuális bankszámla segítségével, pénzt helyezhetünk el az eladó bankszámláján, választhatunk utánvétet (ez esetben a postán vagy a futárnak utólag adjuk oda a pénzt), valamint esetenként részletre is vásárolhatunk. A terméket házhoz szállítják, gyakran postaköltséget sem számláznak. Az áru rendszerint személyesen is átvehető a megegyezett helyen és időben. További előny, hogy az e-shopokban gyakran alacsonyabbak az árak, és nyomon követhető, hol tart a rendelés feldolgozása, éppen hol van a csomag.
Hátrányok
A világhálón, telefonon, katalógusból való rendelés legnagyobb negatívuma, hogy a termékeket nem lehet előre kipróbálni, alaposan szemügyre venni. Ezért mielőtt megveszünk valamit, ha van rá lehetőség, menjünk el egy hagyományos üzletbe is, és ott próbáljuk ki a terméket, utána pedig kedvezőbb feltételek mellett online meg lehet venni. Számos e-shop a vásárlás előtt megköveteli, hogy regisztráljuk magunkat, és a megadott adatainkat később marketing célokra használhatják, sőt más társaságoknak is továbbíthatják, és visszaélhetnek velük. Továbbá, csalás áldozatává válhatunk, az interneten ugyanis egyre több a szélhámos, akik a megbízható kereskedőket is megtámadhatják, kirabolhatják. Így nemcsak pénzt veszíthetünk, hanem személyi adatokat is, amelyekkel visszaélhetnek. Előfordult már személyiséglopás, amikor a csaló az áldozata adatait használja, pl. az ő neve alatt vesz fel gyors fogyasztási kölcsönt, vagy létesít hitelkártyát. A kiszállítási idő is sokszor bizonytalan, ugyanis attól függ, hogy a termék mennyire elérhető, mennyi van belőle raktáron. A hagyományos boltban a fizetés után azonnal hazavihetjük az árut, ezzel szemben az online vásárolt dolgokat később, ideális esetben pár órán belül szállítják ki, esetenként azonban ez pár napot is igénybe vehet, sőt olykor hetekig is húzódhat, főleg a külföldről rendelt termékeknél. Például a közkedvelt kínai online boltokból az árunak ugyan két hét alatt meg kellene érkeznie, mégis gyakran késik, az ünnepek tájékán pedig még nagyobb késésre lehet számítani. A legnagyobb csalódást pedig az okozhatja, ha a kiszállított termék nem felel meg annak, amit rendeltünk, és néha problémákba ütközik a reklamáció.
Biztonságos vásárlás
A Szlovák Kereskedelmi Felügyelet (SOI) fokozott óvatosságra inti a fogyasztókat, ugyanis a csalók alkalmazkodtak a megváltozott vásárlási szokásokhoz, az online térben is elszaporodtak. Online vásárláskor tanácsos a nálunk regisztrált internetes üzleteket előnyben részesíteni, mert azokra a hazai törvények vonatkoznak. Problémák esetén pedig a SOI-nál lehet panaszt emelni, ami egyszerűbb és megbízhatóbb megoldás, mint elérhetőséget keresni a külföldi online kereskedő országa szerint illetékes fogyasztóvédelmi hatóságra. Ugyanakkor manapság már nehéz megkülönböztetni a hazai és a külföldi portálokat: sem a .sk domain, sem a szlovák nyelv használata nem garantálja automatikusan, hogy szlovák webáruházról van szó. A SOI-hoz az utóbbi időben egyre több panasz érkezik a .sk domainnel rendelkező webáruházakban történő áruvásárlásokkal kapcsolatban, ezért a fogyasztóvádelmi szakemberek azt tanácsolják, alaposan fontoljuk meg a kockázatos weboldalakon keresztül történő vásárlást és azt, hogy kinek adjuk meg személyes és fizetési adatainkat.
A megbízhatatlan e-shopokat és a csalókat úgy próbálhatjuk kiszűrni, hogy a kereskedőket előre leellenőrizzük, az e-shopról és a kiszemelt termékről a lehető legtöbb recenziót elolvassuk. Ahol a termékek mellett nem találunk értékelést, vagy ha a vélemények negatívak, akkor legyünk különösen óvatosak!
Alacsony ár
Mielőtt bármit rendelnénk, tanácsos piackutatást végezni. A legalacsonyabb árat egyszerű megtalálni, az internetes árukereső oldalak pillanatok alatt összehasonlítják az árakat és az árukat. Elég megadni a kívánt terméket, és megjelenik egy lista, hogy melyik üzletben mennyibe kerül, hol van raktáron, hol kell megrendelni, hány napon belül tudják kiszállítani. A legalacsonyabb árat nem tanácsos csak egyetlen portálon keresni, a monitorozott e-shopok száma különbözhet.
Legyünk résen, ha egy áruház feltűnően olcsón kínálja az árut – sokkal olcsóbban, mint a konkurens webáruházakban! Bizonyos esetekben az árak az áru tulajdonságaihoz kapcsolódhatnak (hamisítványok, olcsó munkaerőt alkalmaznak stb.), vagy közvetlenül olyan webáruházra utalhatnak, amely a fizetés beérkezése után sem küldi el az árut. Gyanúsan alacsony árak esetén érdemes egy kicsit „nyomozni” – pl. ellenőrizzük az eladó személyét, valamint az értékesítési és fizetési feltételeket! Egy megbízható webáruháznak nem okozhat gondot, hogy nyilvánosságra hozza az üzemeltetőjére vonatkozó információkat (cégnév és székhely vagy telephely). A fogyasztó a kereskedelmi nyilvántartás vagy a cégjegyzék weboldalán ellenőrizheti az eladó adatait. Ha a kereskedő egy másik országból származik, a fogyasztó ellenőrizheti a kereskedő nyilvántartási adatait a megfelelő nemzeti nyilvántartásban. Az uniós tagállamok nyilvántartásaival kapcsolatos információk IDE kattintva érhetők el.
Fizetési módok
A legtöbb esetben a webáruházak többféle fizetési lehetőséget kínálnak a vásárlóknak, és az előre fizetés mellett lehetővé teszik az utánvétes fizetést is. Ha a webáruház kötelezően előre fizetést ír elő, csak akkor fizessünk, ha biztosak vagyunk abban, hogy megbízható szállítóval lépünk jogviszonyba! PayPal vagy hitelkártyával történő fizetés esetén lehetőség van visszatérítés igénylésére, ha az árut nem szállítják le. Továbbá, mindenkinek tanácsos követnie a saját bankja biztonsági tanácsait, ha bankkártyát használunk.
Gyanús jelek
Gyanús, ha a webáruház internetes oldalának rossz a nyelvezete, tele van nyelvtani hibákkal, vagy helytelen a stilizáció (gyakran online fordító által készített fordításokat használhatnak). Ugyancsak gyanús, ha az eladó olyan kiegészítő kifizetéseket kér, amelyekről korábban nem tájékoztatta a fogyasztót (vámok, biztosítás, csomagolási költségek stb.), valamint ha bankkártyaadatokat vagy internetes banki hozzáférési adatokat kérnek. Intő jel, ha a vételi ajánlat levélszemétben (SPAM) landol, illetve ha a weboldalról hiányoznak a webáruház üzemeltetőjére vagy az eladóra vonatkozó információk, és a honlapról nem derül ki, hogy a fogyasztó kivel köt adásvételi szerződést, illetve kivel szemben gyakorolhatja fogyasztói jogait. Nem megbízható a kereskedő, ha a weboldalról hiányoznak az általános szerződési feltételek, ha nem teszik közzé a panaszeljárás menetét, beleértve a kifogásolt áru elküldésére vonatkozó információkat.
Védjük a számítógépet is!
Még a rendelés előtt tanácsos ellenőrizni a számítógépünk védettségét, szükség esetén telepíthetünk rá megbízható vírusölő programot. Erre azért van szükség, mert éppen az online vásárlók a fő célpontjai a különböző vírusoknak. Nem szabad összevissza klikkelgetni sem: nem ajánlott a számítógépbe telepíteni mindent, amit az egyes weboldalak felkínálnak.
Visszaléphetünk
Ha megrendeltük az árut, de utólag meggondoljuk magunkat, a távúton kötött szerződéstől még az áru kézbesítése előtt, sőt a kézbesítés után is visszaléphetünk, éspedig 14 napon belül. Vagyis, ha nem tetszik az interneten vásárolt táblagép vagy nem megfelelő a rendelt ruha mérete, indoklás nélkül a termék átvételétől számított 14 napon belül vissza lehet küldeni. Az eladónak pedig a szerződéstől való visszalépéstől – az erről szóló információ postázásától – számított 14 napon belül a postaköltséggel együtt vissza kell fizetnie a termék árát. A fogyasztónak ugyancsak 14 nap áll a rendelkezésére, hogy visszaküldje, vagy személyesen visszaadja a terméket – ez esetben a postaköltséget már nem lehet visszakövetelni.
Előfordul, hogy a megrendelt termékhez ajándékot csomagolnak – például a parfümhöz egy másik kozmetikai termék mintáját vagy a kávéfőzőhöz egy kiló kávét. Reklamáció esetén az ajándékot is vissza kell küldeni, ugyancsak sértetlen csomagolásban. Ha már kipróbáltuk a mintát, vagy fogyasztottunk a kávéból, nem feltétlenül veszik vissza az árut.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.