Tegnap volt a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja. A cél minden ilyen mély traumákat okozó folyamatoknál, hogy megelőzzük azokat. Vagyis fel kell ismerni, mi vezet a családon belüli erőszakhoz, mert ideje azt is kiemelni, hogy a legtöbb erőszak, amit a nőkön elkövetnek, pont családon belül történik.
Együtt az erőszak ellen
Otthon, ahol a biztonság, az elfogadás, a bizalom kellene, hogy uralkodjon. Ott, ahol szükségünk lenne arra, önmagunk lehessünk, és annak szeressenek bennünket, akik vagyunk.
A nők ellen elkövetett erőszak gyakran összefonódik a társadalmi normákkal, kulturális hagyományokkal és a nemek közötti hatalmi egyenlőtlenséggel. Az olyan társadalmakban, ahol a férfiak és nők közötti egyenlőség nem valósul meg, vagy ahol a férfiak dominanciája erősebb, a nők elleni erőszak sokkal gyakoribb lehet. Ezenkívül a patriarchális rendszerekben a nők szerepe gyakran alárendelt, és a bántalmazás áldozatai gyakran nem mernek segítséget kérni, mivel félnek a megbélyegzéstől vagy a következményektől.
A szexuális erőszakot sok kultúrában szégyenérzet övezi, és az áldozatot hibáztatják a történtekért. Hogy is néz ez ki? Miután elmeséli az áldozat, mit élt meg, olyan kérdéseket teszünk fel neki, amivel azt az érzést keltjük, hogy ő tehet arról, ami vele történt. Például: biztos nem mondasz neki olyat, amin feldühödött? Nem kellene ilyenkor csendben maradni? Bármi olyan mondat, ami azt az érzést kelti, hogy az áldozatnak kell valamin változtatnia, az áldozat kiérdemli a bántalmazást, roppant káros.
Az áldozatok gyakran titkolják a bántalmazást, mert attól tartanak, hogy nem kapnak támogatást, vagy hogy a közösség nem hisz nekik. A társadalmi elvárások, amelyek a nők szerepét a család körüli munkákhoz és a férfiakhoz való alávetettséghez kötik, gyakran elnyomják a nők jogait és a férfiak felelősségét. A régi világot ma is sokan visszaidézik, mert több évtized után megszépül a múlt, és ma könnyű azt mondani, milyen jól működő családok voltak. Holott semmivel sem volt könnyebb helyzete az áldozatoknak, mert tény, akkor is volt bántalmazás, csak kiút nem adatott belőle.
Ezért az egyik legfontosabb lépés, hogy a társadalom felismerje a nők elleni erőszak mértékét és formáit, és ne legyünk semlegesek. A médiának és oktatási intézményeknek szerepet kell vállalniuk a bántalmazás megelőzésében, és segíteniük kell a nőket abban, hogy felismerjék a bántalmazó kapcsolatokat, és tudják, hol kereshetnek segítséget.
Fontos, hogy a nők számára jogi védelmet biztosítanak, beleértve a szigorúbb törvényeket a családon belüli erőszakra, a szexuális erőszakra és a nők zaklatására vonatkozóan. Az ilyen jogszabályok betartatása kulcsfontosságú, és biztosítani kell, hogy az áldozatok számára könnyen elérhető legyen a jogi segítség.
A nők elleni erőszak globális és komplex probléma, amely nem csupán a bántalmazott nők, hanem az egész társadalom számára is káros következményekkel jár. Az erőszak leküzdése érdekében átfogó társadalmi változásokra van szükség, beleértve a tudatosság növelését, a jogi védelmet, a támogatási rendszerek fejlesztését, valamint a férfiak aktív részvételét. Csak akkor érhetjük el a valódi változást, ha közösen dolgozunk a nők elleni erőszak megszüntetésén és egy igazságosabb társadalom megteremtésén. Mindannyian, élhetőbb életet teremtve.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.