A házastársak örökléséről – a második feleség mit örökölhet?

hagyatéki tárgyalás

A szeretett személy halála a legtöbb ember számára súlyos trauma, s ilyenkor nehezebben tájékozódunk a törvényekben, például az öröklés szabályaiban. A házastárs távozása után az özvegyének vajon mihez van joga, a második feleség mit örökölhet? Ifj. Mészáros Lajos jogász erre a kérdésre keresi a választ, olvasói levélre reagálva.

Olvasói levél:

Másodszor mentem férjhez, de a férjem sajnos nemrég meghalt. Első házasságából két felnőtt fia van, és van egy közös kiskorú fiunk is. Abban a családi házban lakunk, amelyet férjem még az előző házasságából származó vagyonelosztás során szerzett, ezért a házban nekem, a második feleségnek, nincs részem. A polgármesterünk azt mondta, hogy én mint feleség az örökség legalább a felét kell, hogy örököljem, így a házban kiskorú fiammal együtt az öröklés során többségi részt szerezhetünk, és nem lehet gond a lakhatásommal, még akkor sem, ha lemondanék a fiam javára, sőt ezzel előnyünk lehetne a házzal kapcsolatos közös tulajdon megosztásánál. Az előzetes hagyatéki leltálkor viszont a közjegyzői hivatal alkalmazottja olyasmit mondott, hogy ez nem így működik, de első hallásra nem értettem meg, hogy pontosan mire utalt. Szeretném, ha megmagyaráznák a házastársak öröklésének jogi feltételeit.     

Köztudott, hogy ha az elhunyt nem írt végrendeletet vagy kitagadási nyilatkozatot, a hagyatéki eljárásban a törvényes öröklés szabályait alkalmazzák. Végintézkedés hiányában tehát az öröklés rendjét a Tt. 40/1964 sz. Polgári Törvénykönyv (Ptk.) szabályozza, amely szerint a házastárs két örökségi csoportban, konkrétan az első és a második örökségi csoportban is számításba jöhet. Természetesen, ha adottak az öröklés feltételei az első csoportban, a másik csoportra nem kerülhet sor.

A Ptk. 473. §-a alapján az első csoportban örökölnek az örökhagyó gyermekei és házastársa, mindegyikük azonos részben; ha pedig valamelyik gyermek nem örököl, az örökség rá eső része az ő gyermekeit illeti, egyenlő részben, és ha nem örökölnek ezek a gyermekek sem vagy közülük valamelyik, akkor az ő leszármazottaik örökölnek, egyenlő részben.   

A Ptk. 474/1. §-a alapján, ha nem örökölnek az örökhagyó leszármazottai, a második csoportban örököl a házastárs, az örökhagyó szülei, továbbá azok, akik az örökhagyóval a halála előtt legalább egy évig közös háztartásban éltek, és ez által a közös háztartással törődtek vagy eltartottként az örökhagyóra voltak utalva. A Ptk. 474/2. §-a szerint a második csoport örökösei egyenlő részben örökölnek, ám a házastárs mindig legalább az örökség felét örökli meg.

A félreértés elkerülése miatt valójában szó szerint idéztük a házastársak öröklésére vonatkozó törvényi rendelkezéseket, amelyekből kitűnik, hogy olvasónk az első örökségi csoportban örököl majd a gyermekekkel együtt, egyenlő részben. Konkrétan a négy örökös egyformán egy negyedrészre (1/4) jogosult. Mivel adott esetben adottak az első öröklési csoport feltételei, ezért kizárt, hogy olvasónk mint házastárs a második csoportban örökölne, amelyben valóban legalább az örökség felét örökölné.

Olvasónk minden gond nélkül lemondhat kiskorú gyermeke javára az egy negyed örökrészről, gyermekének így félrésze (1/2) volna a házban, de nem szabad elfeledkeznie arról, hogy szolgalmi jogot – örök lakhatósági jogot biztosítsanak neki a házban. Végül megjegyezzük, hogy az anya lemondása esetén olvasónk gyermekének ugyan nem lesz többsége a házban, de tudni kell, hogy a többségi rész ugyan fontos szempont lehet, a közös tulajdon megszüntetésénél viszont nem kell, hogy perdöntő legyen. A társtulajdon megszüntetésénél más szempontokat is figyelembe vesznek, pl. azt, hogy ki tudja kifizetni a másikat, a rászorultságot (vagyis, hogy kinek van biztosítva már a lakhatósága) stb. – de ez már egy következő írás témája.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?