A nagyon távoli örökösökről

örökség k

Ritkán, de azért előfordul, hogy valaki egy rég nem látott, nagyon távoli rokontól örököl. A vagyon rendszerint a legközelebbi hozzátartozókra szokott szállni, de bizonyos feltételek mellett a hatályos törvény megengedi, hogy mások is örököljenek. Ifj. Mészáros Lajos jogász ezúttal ezt a problémát járja körül, olvasói levélre reagálva.

Olvasói levél:

Bátyám fia tavaly halt meg autóbalesetben. Borkereskedő volt, de állítólag a felesége azért vált el tőle, mert rengeteg tartozást halmozott fel. Úgy tudom, nem élt senkivel, gyermekei és unokái nem akarnak örökölni. Testvérei nincsenek, szülei és azok gyermekei már nem élnek, és nem élnek már az örökhagyó nagyszülei sem. Már másodszor hívat bennünket, nagybácsikat és nagynéniket a közjegyző, mert hogy mi volnánk az örökösök. Mi viszont meg vagyunk győződve arról, hogy mint nagyon távoli rokonoknak semmi közünk az elhunyt felhalmozott tartozásához. Még az kéne, hogy végül mi feleljünk ezért az adósságért! Meg kell jelennünk a közjegyzőnél, és lehetséges, hogy magas adósságot örököljünk?     

A választ azzal kezdjük, hogy adott esetben a közjegyző idézésére fő szabály szerint meg kell a „nagybácsiknak és nagynéniknek” jelenni, mert a törvény szerint számításba jönnek örökösként. Nem kell azonban attól tartaniuk, hogy adósságot fognak örökölni, hiszen az örökséget senki sem köteles elfogadni, az örökség visszautasítható, amiről általában már az idézéshez csatolt levélben is kioktatják a közjegyzők az örökösöket. A visszautasítás írásban is megtörténhet (ebben az esetben az idézettnek meg sem kell jelennie a közjegyző előtt), de akár személyesen is meg lehet tenni a közjegyző előtt, aki jegyzőkönyvbe foglalja a visszautasítást. Egyébként is, az örökös mindig csupán olyan magasságig felel az örökhagyó tartozásáért, mint amilyen értékű vagyont megörököl.

Ahhoz, hogy megválaszoljuk, miért állapíthatta meg a közjegyző, hogy olvasónk esetében a nagynénik és nagybácsik örökölnek, abból kell kiindulnunk, hogy ha nincs végrendelet (adott esetben biztosan nem volt), az öröklés rendjét (tehát azt, hogy ki örököl) a Tt. 40/1964 sz. Polgári Törvénykönyv határozza meg 473. - 475a. §-aiban. Ez a sorrend a következő: 1. az örökhagyó gyermekei (unokái) és a házastárs, 2. az örökhagyó házastársa, szülei és élettársa (akire vagy akikre rászorul és legalább egy évig együtt él és gazdálkodik), 3. az örökhagyó testvérei és élettársa, 4. az örökhagyó nagyszülei, és ha ők nem élnek, az ő gyermekeik (nagybácsik, nagynénik). Lényeges a sorrend, mivel az egyik rokon sem előzheti meg a másikat (hacsak nem végrendelet alapján). Amíg az egyik csoportban van valaki, a következő csoportra nem kerülhet sor. Fontos az is, hogy az élettárs egyedül egyik csoportban sem örökölhet, hanem mindig csak valakivel, valamelyik csoporton belül, egyébként kiesik az öröklésből.

Olvasónk esetében az első csoportban szereplő örökösök nem akartak örökölni, visszautasították az örökséget, a második és harmadik csoportból már senki sem él, és a negyedik csoportból ugyan nem élnek a nagyszülők, de élnek azok gyermekei. Ők valójában az említett nagynénik és nagybácsik, olvasónkat is beleszámítva. Amennyiben ők is visszautasítják az örökséget, az ő gyermekeik már nem örökölnek, a vagyon a tartozásokkal együtt átszáll az államra, és ha eladósodott az örökség, annak felszámolására kerül sor.

A negyedik csoportba tartozó távoli örökösöket az irodalomban „nevető” örökösöknek is nevezik, mert az ő gyászuk az örökhagyóval kapcsolatban rendszerint nem annyira mély, mint a közeli rokonoké, nem élik át annyira drámaian az örökhagyó halálát, miközben nem túl gyakran, de általában meglepő módon jutnak az örökséghez. Más a helyzet, ha az örökség eladósodott, de ilyen esetben sem kell nagyon bosszankodniuk, mert – ahogy említettük – elég az örökséget egyszerűen visszautasítani.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?