Közmunkaprogram heti 20 órában

ÖSSZEFOGLALÓTevékenységre, munkára próbálják ösztönözni a hátrányos és rossz szociális helyzetben lévő munkanélkülieket azzal, hogy némi plusz pénzért – ún. aktivációs hozzájárulásért – elvégeztetnek velük kisebb közhasznú munkát, szolgáltatást községük vagy megyéjük számára.

ÖSSZEFOGLALÓ

Tevékenységre, munkára próbálják ösztönözni a hátrányos és rossz szociális helyzetben lévő munkanélkülieket azzal, hogy némi plusz pénzért – ún. aktivációs hozzájárulásért – elvégeztetnek velük kisebb közhasznú munkát, szolgáltatást községük vagy megyéjük számára. Aktivációs hozzájárulásra csak olyan anyagi szükséghelyzetben lévő személy jogosult, aki részesül szociális segélyben, illetve az alapsegélyt még kiegészítik valamilyen hozzájárulással (például lakhatási, egészségügyi támogatással stb.), valamint legalább 12 hónapja szerepel a munkaügyi hivatal nyilvántartásában. A község vagy a megyei önkormányzat számára megszakítás nélkül legtöbb 6 hónapig, hetente legfeljebb 20 órában végezhet valaki közhasznú munkát, utána legtöbb 12 hónapon belül ismét jelentkezhet.

A támogatás összege

Az első hat hónapban végzett közhasznú munkáért legfeljebb a szuperbruttó bér 7%-ának megfelelő aktivációs hozzájárulást – maximum 74 eurót – folyósíthatnak. Ha utána valaki 12 hónapon belül ismét jelentkezik ilyen munkára, a szuperbruttó bér 3%-ának megfelelő összegre – maximum 42,28 euróra – számíthat. Az önkormányzatnak a munkanélküliek foglalkoztatásából adódó kiadások fedezésére a szuperbruttó 3%-ának – maximum 31,72 eurónak – megfelelő támogatást adnak. Az aktivációs hozzájárulás konkrét összege havonta változhat a költségvetési lehetőségek, az aktivációs munka stratégiai célkitűzéseinek, valamint elsősorban annak a függvényében, hogy hányan jelentkeznek közhasznú munkára, és hetente hány órát dolgoznak.

A támogatás megszűnik, ha a programban részt vevő munkanélkülit bármilyen okból törlik a munkanélküli-nyilvántartásból. Megújítani csak 12 hónap elteltével lehet.

Önkéntes munka

Aktivációs tevékenységet önkéntesként is lehet végezni – például természeti katasztrófák, árvizek esetében szoktak ilyet szervezni, de lehet szó humanitárius segítségről, civilvédelemről, jótékonysági akciókról, egészségkárosodottaknak, menekülteknek, valamilyen függőségben szenvedő betegeknek nyújtott segítségről stb.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?