„Ingyen” támogathatjuk a civileket

A civilszervezetek sokszor magukra vállalják olyan feladatok teljesítését, melyeket az állami intézményeknek kellene elvégezniük, miközben az államtól semmilyen vagy csak elenyésző támogatást kapnak.

A civilszervezetek sokszor magukra vállalják olyan feladatok teljesítését, melyeket az állami intézményeknek kellene elvégezniük, miközben az államtól semmilyen vagy csak elenyésző támogatást kapnak. A polgárok a 2%-os adófelajánlás révén de facto ingyen támogathatnak valamilyen nonprofit szervezetet.

Évente egyszer el kell számolni az adóval, pontosabban a bérekből levont adóelőlegekkel. Ebből kiderül, összesen mekkora összeget vontak le a jövedelmünkből. Ez a pénz az államkasszába került, s a kormány dönti el, mit finanszíroznak belőle. Több mint egy évtizede azonban az egyszerű emberek is beleszólhatnak abba, mire fordítsák az adójuk egy részét. A 2%-os adófelajánlás lényege, hogy mindenki eldöntheti, mi legyen éves adója 2%-ával: hagyhatja az államkasszában, vagy egy általa kiválasztott intézményt támogathat. Esetenként nagyon kicsi az összeg, de a nem haszonorientált, közhasznú tevékenységet végző civil tömörüléseknek minden adomány jól jön. 3 eurónál kevesebbet nem is lehet felajánlani – vagyis ha az éves adóelszámoláskor kiderül, hogy a befizetett adó 2 százaléka kevesebb 3 eurónál, nem élhetünk a támogatás lehetőségével.

Nem pluszkiadás

Az adófelajánlás a gyakorlatban nem jelent pluszkiadást, az egyébként is befizetett adó egy részét alakíthatjuk át jótékony ajándékká egy szervezet számára. Idáig az adományozók teljes mértékben anonimitásba burkolództak: az adóhivatalok az ugyanannak a címzettnek felajánlott összegeket egyszerre, egy tételben utalták át, így a megajándékozott szervezet nem tudta azonosítani, pontosan kitől mekkora támogatástkapott. Idén először van lehetőség arra, hogy ne névtelenül jótékonykodjunk, a címzett azonosíthatja, kitől kapott adományt. „Ha a polgár az adófelajánlásról szóló nyilatkozatban beleegyezését adja, hogy az adóhivatal tájékoztassa a megajándékozott szervezetet arról, hogy tőle származik a támogatás, akkor az adóhivatal a címzettel közli az adományozó nevét és címét, ha pedig jogi személyről van szó, a vállalkozás nevét és székhelyét” – tájékoztatott Patrícia Macíková, a vám- és pénzügyőrség szóvivője. Ugyanakkor figyelmeztetett: az adóhatóság csak akkor utalja át a felajánlott összeget, ha az adományozó és a címzett maradéktalanul teljesítette valamennyi kötelességét, például egyiküknek sincs adóhátraléka, illetve az adóelszámoláskor megállapított esetleges tartozást haladéktalanul befizették. „Ha minden feltétel teljesül, az adomány az adófelajánlás megtételétől számított 3 hónapon belül megérkezik a címzett számlájára” – tette hozzá a szóvivő.

A jövedelemadóról szóló törvény év elejétől hatályos módosítása még egy változást vezetett be, mely a jogi személyeket érinti. Eszerint azok a cégek, melyek az adóbevallás benyújtásának határidejéig (2016. március 31.) adójuk 0,5%-ának megfelelő összeget nem ajándékoztak közhasznú célokra, akkor az idei adófelajánlás során csupán adójuk 1%-áról rendelkezhetnek. Tavaly ez még 1,5% volt. „Az a jogi személy, aki/amely az adóbevallás benyújtásának határidejéig adója 0,5%-ának megfelelő összeget fordít jótékony célra, az adófelajánlás során a teljes 2%-ról rendelkezhet” – magyarázta Macíková. A 0,5%-kal támogatott szervezetnek nem kell megegyeznie a 2%-os adófelajánlás során kiválasztott tömörüléssel, és nem muszáj csak egy intézményt támogatni. A jogi személyek több szervezetet is megajándékozhatnak egyszerre, ám egy-egy címzett nem kaphat 8 eurónál alacsonyabb összeget.

Kit támogassunk?

Az adófelajánlás a civilek támogatásának egyik módja, amely ráadásul egy centünkbe se kerül, legfeljebb néhány papírt kell kitölteni. Támogathatunk alapítványt, kutyamenhelyet, nyugdíjas- vagy gyerekotthont, iskolát, táncegyüttest, sportegyesületet, énekkart, kórházat, baba-mama klubot, természetvédőket, hitközösségeket stb. – egyszóval bármilyen nonprofit szervezetet, amelyik regisztráltatta magát. Idén összesen 13 399-en pályáznak az adónk 2%-ra. A teljes lista (a szervezetek szükséges adataival együtt) a www.rozhodni.sk és a www.dvepercenta.sk honlapokon böngészhető. Az utóbbi weboldalon kikereshető az is, hogy az egyes szervezetek pár évre visszamenőleg mekkora támogatást kaptak. Például a Pontis Alapítvány, mely évek óta a legjobban támogatott szervezetek közé tartozik, tavaly csaknem 1,7 millió eurót kapott, egy évvel korábban 3,4 milliót, 2013-ban pedig 2,6 millió eurót könyvelhetett el. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?