Fotó: Shutterstock
Mire kell figyelni, ha teflonserpenyőt használ a konyhában?
Az úgynevezett teflon-influenza esetei egyre nagyobb figyelmet kapnak. Hogyan jelentkezik, és mikor kell vigyázni?
A teflon, a politetrafluoretilén (PTFE) nevű kémiai vegyület kereskedelmi neve. A jelentések szerint „normál körülmények között nem mérgező és nem gyúlékony, és a szervezetben sem metabolizálódikˮ, ami bizonyítja a mindennapi főzésben való nyilvánvaló biztonságosságát. Mindazonáltal bizonyos körülmények között problémák merülnek fel.
Az amerikai Nemzeti Méregtelenítő Központ szerint veszélyt jelent, ha a tapadásmentes serpenyő túlmelegszik, vagy ha a serpenyő szárazon marad a tűzhelyen. Az ilyen körülmények mérgező gőzök felszabadulásához vezethetnek, amelyek a „polimerfüst-láznakˮ nevezett betegséget okozhatják.
Láz vagy száraz köhögés
A teflon-influenza egy nem széles körben ismert betegség, de a klasszikus influenzához hasonló tüneteket okoz. Az amerikai National Library of Medicine így részletezi a betegség megnyilvánulásait: láz, általános rossz közérzet, légszomj, mellkasi szorító érzés és száraz köhögés, amelyek néhány órával az expozíció után jelentkeznek. De súlyos esetekben akár tüdőödémát vagy leukocitózist is okozhat.
A háziállatok, különösen a madarak tulajdonosainak különösen óvatosnak kell lenniük. A madarak rendkívül érzékenyek ezekre a füstgázokra, az ezeknek való kitettség gyakran halálos kimenetelű számukra.
Nem tévesztendő össze a közönséges influenzával
A legfrissebb statisztikák riasztóak; egy tavalyi jelentés 267 tefloninfluenza-gyanús esetről számolt be Amerikában, ami 2000 óta a legmagasabb szám. De Dr. Maryann Amirshahi, az Egyesült Államok Nemzeti Méregközpontjának egyik vezető orvosa szerint sok esetet valószínűleg nem is jelentenek be. Az olyan tüneteket, mint a láz és a testfájdalom, könnyen a közönséges influenzának tulajdoníthatják, figyelmen kívül hagyva a mérges gáz belégzésének veszélyével való kapcsolatot.
A kockázat csökkentése azonban egyszerű. A konyhai szakértők azt javasolják, hogy mindig használjunk páraelszívót, és soha ne melegítsünk üres teflonserpenyőt. „Minden főzést kezdjük vajjal vagy olajjal, esetleg vízzelˮ – tanácsolja Shawn Matijevich, az Institute of Culinary Arts munkatársa – „hogy minimálisra csökkentsük a tapadásmentes bevonat károsodásának kockázatátˮ. Egyes szakértők azonban azt javasolják, hogy ne vásároljunk teflonos edényeket, mivel a lehetséges kockázatok meghaladhatják a kényelmet.
(zdravie)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.