Az állami diákhitel a legolcsóbb

<p>A diákhitel megoldást jelenthet azon főiskolai hallgatók számára, akik a szűkösebb családi költségvetésből nem tudják fedezni tanulmányaik költségeit. Pénzt lehet kölcsönözni az államtól, de a bankoktól is. Összeállításunk a diákhitel igénylőinek nyújt segítséget.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

A szegényebb családból származók számára kihívást, ugyanakkor stresszt is jelent, hogy a szüleiktől kapott kevés – esetenként semmilyen – zsebpénzből hogyan gazdálkodják ki egyetemi tanulmányaik költségeit. Noha hivatalosan nappali tagozaton nincs tandíj, sok mindenért fizetni kell, a beiratkozáskor kérhet az iskola szponzori adományt, a bérlet, az ebédjegyek, a kollégium, a szkriptumok, a könyvek mind pénzbe kerülnek, a diákéletről nem is beszélve. Lehet ösztöndíjat igényelni, de akinek nem hagyják jóvá, vagy aki még így sem képes fedezni a kiadásokat, vehet fel kölcsönt.

A diákhitel október végéig igényelhető

A diákok számára leginkább hozzáférhető és legolcsóbb hitelt az állam nyújtja – különösebb bürokrácia és magas illetékek nélkül. Az állam nemcsak a főiskolásokat, hanem a kezdő pedagógusokat is támogatni kívánja, mindkét csoport kedvező feltételek mellett igényelhet hitelt. Létrehozták a Művelődéstámogató Alapot (FNPV), a korábbi Diákhitelalap és a Kezdő Pedagógusok Hitelalapja ebbe olvadt be. A pedagógusok szeptember végéig nyújthatták be igényüket, a főiskolásoknak október 31-éig van idejük postázni a kérvényt.

A diákhitelt a tanulmányok alatt minden évben fel lehet venni, s amíg iskolába jár valaki, nem számítanak fel kamatot, és a törlesztést csak az iskola befejezése után kell elkezdeni. Mindenki eldöntheti azt is, hogy milyen futamidőt választ. A pénzt legkevesebb 5, legtöbb 10 éven belül kell visszafizetni, de indokolt esetben lehet halasztást kérni. Például ha valaki időközben gyermeket szül, az anyasági és gyermekgondozási szabadság alatt kérhet törlesztési haladékot. Legfeljebb 5 év halasztást hagyhatnak jóvá. Amíg valaki anyasági támogatást vagy gyest kap, ebből a bevételéből nem törleszti a diákhitelt.

Alacsony kamat

A számlavezetésért és az elektronikus formában elkészített számlakivonatért nem kell illetéket fizetni, teljesen ingyenes. A FNPV minden ügyfelét biztosítja súlyos baleset vagy halál esetére, ami azt jelenti, hogy ha ilyesmi előfordul, az ügyfél helyett a biztosításból törlesztik a kölcsönt. Az igénylőt és családját mentesítik a törlesztés alól.

Míg a kereskedelmi bankok 8–12 százalékos kamattal hiteleznek, az állam jóval kedvezőbb feltételek mellett kölcsönöz a diákoknak. Az idei akadémiai évben a FNPV-től 4,5 százalékos fix kamattal lehet kölcsönt felvenni.

A kölcsönt csak akkor hagyhatják jóvá, ha az igénylőért valaki kezességet vállal – legalább egy kezesre van szükség, aki Szlovákiában állandó lakhellyel rendelkezik, már betöltötte 18. életévét, de 62 évesnél nem idősebb, meghatározatlan időre szóló szerződése van, vagy más kimutatható bevételforrással (például nyugdíj) rendelkezik. A kezes lehet szülő, nagyszülő, testvér vagy bármilyen más személy, aki teljesíti a feltételeket.

Évente felvehető

A diákhitelt csak olyan személy igényelheti, aki már beiratkozott az adott akadémiai évben – az nem mérvadó, hogy nappali vagy levelező tagozaton tanul-e, kölcsönt mindkét tagozat diákjai felvehetnek. Feltétel, hogy az illető Szlovákiában állandó lakhellyel rendelkezzen, illetve ha külföldi szlovákról van szó, legyen ezt igazoló szlovákigazolványa.

A diákhitel célja a művelődés támogatása, hogy minden fiatal számára esélyt teremtsenek a felsőoktatásban való részvételre. Ugyanakkor szabad felhasználású kölcsönről van szó, bármire fel lehet használni, nem kell elszámolni vele. Senki nem kéri számon, hogy könyvekre, ruhákra, ebédjegyekre, lakbérre, útiköltségre vagy valami másra költötték-e. Ugyanaz az igénylő legtöbb hat diákhitelt vehet fel, azaz 6 akadémiai évben hagyhatnak jóvá valamilyen összeget számára. Amíg az illető nem fejezi be tanulmányait, egyiket sem törleszti. A kölcsönök összeadódnak, s az iskola befejezése után egyszerre kell megkezdeni törlesztésüket. Ha valaki például 6 évig tanul, és minden évben kölcsönkér 500 eurót, tanulmányai befejezése után összesen 3000 eurós adóssága lesz. A havi törlesztési díj attól függ majd, milyen futamidőt választott és az adott évben milyen kamattal hagyták jóvá a hitelt. Ötéves futamidő esetén a havi törlesztési részlet a 3000 eurós kölcsön esetében mintegy 60 euró .

A legkisebb igényelhető összeg 500 euró

A 2013/2014-es évre az állami költségvetésből 5 millió eurót különítettek el e célra. A legkisebb igényelhető összeg 500 euró. A baccalaerátusi és a magiszteri képzésben részt vevőknek legfeljebb 3000, a doktoranduszi képzésbe kapcsolódóknak maximum 6000 eurót hagyhatnak jóvá. A kérvényt a mellékletekkel együtt legkésőbb október 31-éig el kell juttatni az FNPV címére. Ha az igények elbírálása után kiderül, még maradt valami az e célra elkülönített 5 millió euróból, elfogadják a később benyújtott kérvényeket is.

Bankok is adnak diákhitelt

A diákok nemcsak az államtól, hanem a bankoktól is felvehetnek kölcsönt. Például a Szlovák Takarékpénztár, az Általános Hitelbank és az OTP Bank is kínál ilyen lehetőséget, mellyel a fiatalok főleg akkor szoktak élni, ha az állami diákhitelnél több pénzre van szükségük. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?