Ajándékvásárlás az interneten

Javában tombol a karácsonyi vásárlási láz, ennek hevében hajlamosak vagyunk bedőlni a vonzó reklámszövegeknek, sokan megfeledkeznek a jogaikról is. Egyre többen vásárolnak az interneten keresztül, miközben az online kereskedelemnek is megvannak a maga szabályai.

Javában tombol a karácsonyi vásárlási láz, ennek hevében hajlamosak vagyunk bedőlni a vonzó reklámszövegeknek, sokan megfeledkeznek a jogaikról is. Egyre többen vásárolnak az interneten keresztül, miközben az online kereskedelemnek is megvannak a maga szabályai. Összeállításunk a fogyasztók jogaival és a reklamálás lehetőségével foglalkozik.

Az ünnepek előtt hajlamosak vagyunk túlköltekezni, olykor fölösleges dolgokat is megveszünk, melyektől utólag próbálunk megszabadulni vagy becserélni. A karácsony előtti és utáni vásárlás nemcsak örömet, hanem sok esetben csalódást is okoz, ezért nem árt tisztában lenni a legalapvetőbb fogyasztóvédelmi szabályokkal, vásárlói jogokkal. Az évnek ebben az időszakában a fogyasztók gyakrabban keresik a választ arra a kérdésre, hogyan vihetnék vissza a boltba a fölösleges vagy nem megfelelő méretű ajándékokat. Rohanó világunkban sokan az interneten keresztül szerzik be a kisebb-nagyobb meglepetéseket, egyre jobban virágzik az online kereskedelem. Ugyanakkor az utóbbi időben elszaporodtak a szélhámos e-shopok is, ezért az online vásárláskor sem árt óvatosnak lenni.

„Szolgáltatást és árut bármelyik európai országból beszerezhetünk, így nagyobb a választási lehetőség, jobb áron vásárolhatunk. Másrészt a vállalkozók előtt is új lehetőségek nyílnak. A fogyasztók számára nagyon fontos, hogy bízzanak az online kereskedelemben, és védve legyenek az esetleges problémák esetén” – véli Věra Jourová fogyasztóvédelemért felelős uniós biztos.

Uniós szabályok

„Karácsony előtt sok ajándékot vásárolunk. Ugyanakkor könnyen előfordulhat, hogy nem jó a ruha mérete, vagy ugyanazt az ajándékot kétszer is megkapjuk. Az európai fogyasztóvédelmi szabályok ilyen esetekben is érvényesek. Nem árt tudatosítani, mire van jogunk probléma esetén. A fogyasztóvédelmi előírások az egyre inkább terjedő online kereskedelemre is vonatkoznak. A szlovákiai polgárok 62%-a a szolgáltatásokat és ajándéktárgyakat az interneten keresztül szerzi be, s nem tartanak a külföldi vásárlástól sem. A közös európai szabályok a külföldi e-shopokból való vásárláskor is érvényesek” – tette hozzá Dušan Chrenek, az Európai Bizottság szlovákiai külképviseletének vezetője.

Az uniós követelményeknek megfelelően a hazai normákat tovább pontosították, és a tavaly tavasztól hatályos, az üzleten kívül és a távollévők között kötött szerződésekkel szemben védelmet nyújtó fogyasztóvédelmi törvény már az online kereskedelem terén is szigorúbb. Az üzleten kívüli fogalom azt jelenti, hogy a propagált termék megvásárlásáról szóló szerződést a vállalkozás üzletén, telephelyén kívül, azaz a fogyasztó lakásán, munkahelyén, átmeneti tartózkodási helyén, illetve a vállalkozás vagy harmadik személy által ilyen célból szervezett utazás, rendezvény, termékbemutató alkalmával kötötték meg.

14 nap

A távollévők között kötött szerződések esetében pedig olyan szerződésekről van szó, melyeket a fogyasztó és a vállalkozás valamilyen távközlő eszköz segítségével kötnek. Ilyen eszköz lehet a címzett vagy címzés nélküli nyomtatvány, a szabványlevél, a sajtótermékben közzétett hirdetés megrendelőlappal, a katalógus, a telefon, az internet, az elektronikus levél (e-mail). A kereskedőknek pontosan kell tájékoztatniuk a propagált termékekről, szolgáltatásokról, a távúton kötött szerződésektől 14 napon belül lehet visszalépni. Vagyis ha nem tetszik az interneten vásárolt mobiltelefon vagy a katalógusból rendelt ruha, indoklás nélkül a termék átvételétől számított 14 napon belül vissza lehet küldeni. Az eladónak pedig a szerződéstől való visszalépéstől – az erről szóló információ postázásától – számított 14 napon belül a postaköltséggel együtt vissza kell fizetnie a termék árát, esetleg előleget, törlesztőrészletet. A fogyasztónak ugyancsak 14 nap áll a rendelkezésére, hogy visszaküldje vagy személyesen visszaadja a terméket – ez esetben a postaköltséget már nem lehet visszakövetelni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?