9 évvel ezelőtt még csak 3 csapattal kezdtek, ma már egyre népszerűbb a bögellői halászléfőző verseny (A szerző felvétele)
Harangöntővel is találkozhattunk az idei halászléfőző versenyen (FOTÓK)
Idén 17 csapat részvételével zajlott a bögellői Rákóczi Szövetség és a Önkéntes Tűzoltó Szervezet Bögellő által szervezett halászléfőző verseny, ahol a finom éltelek mellett megismerhettük a harangöntés technikáját és a kádármesterség rejtelmeibe is betekintést nyerhettünk.
Hogy mitől jó egy halászlé? „Azt a zsűri tudja” - mondta Kosár Roland, a magyarországi Rákóczi Szövetség 2015-ban alapított bögellői szervezetének elnöke, a főzőverseny főszervezője. A jövőre 10 éves szervezet büszke a község területén található 90 hektáros halastavára, innen jött az ötlet, hogy éppen halászléfőző versenyt szervezzenek. A szervezet tagjai egyben Bögellő önkéntes tűzoltóságának tagjai is, akik az első versenyt még csupán néhány paddal és három csapattal kezdték. Ma már a helyi alapiskola tágas udvara a helyszínük és az utóbbi évek során nagy tudású magyarországi szakácsmesterek érkeztek hozzájuk zsűrizni, sőt a szolgáltatások sora is bővült. A helyi nyugdíjasok által sütött ízletes palacsinták, és a sör és kofola csapolása mellett olyan mesterek is tiszteletüket tették náluk, akikkel nem minden nap találkozik az ember, egy harangöntővel és egy kádármesterrel.
2015-ben lehetőség adódott arra, hogy megalapítsák a helyi szervezet. Céljuk a hagyományőrzés, a közösségteremtés és különféle rendezvények szervezése.
„Kirándulásokat, bálokat szervezünk. A főzőversenyekre az önkormányzat biztosította számunkra a helyszínt, a felsorakoztatott sátrak és padok többsége mind a tűzoltóké vagy a szervezeté. A mostani versenyre a helyi társulások képviselete mellett érkeztek még Budapestről, Okányról, Bősről, Alistálról és Albárról is”
– osztotta meg az elnök, aki 15 szervezőkollégájával együtt már előző nap elkezdték a sátrak felállítását. Idén volt először élő zene és minden résztvevő csapat kupával távozott, a győztes pedig egy éven keresztül birtokolhatja a vándorserleget, sőt, még a legvidámabb csapatot is díjazták.
A főzőversenyt négyen zsűrizték, köztük két mesterszakás, Bindics Imre és Gelei Tamás.
„Egy halászlének megfelelő kell legyen a sűrűsége és az íze. Fontos, hogy több halból készüljön és a zsiradékot, ne sertészsír, hanem a harcsa adja”
– mondta el Gelei Tamás, aki a főzés alatt különféle zöldségek és gyümölcsök faragását mutatta be.
Az iskolaudvar bejáratánál megcsodálhattuk az egyenesen Tokajból érkezett kádármester Hotyek Attila munkáit, aki szívesen állt az érdeklődők rendelkezésére és Slíž Róbert harangöntő asztalát, aki Várhosszúrétről érkezett Bögellőre, hogy bemutassa alkotásait.
„Harangöntéssel a fiam foglalkozik, én az évek során tőle tanultam meg a mesterséget, ő most 25 éves. Bízom benne, hogy megvalósul a tervünk a jövő évi halászléfőző versenyen, amikor élőben öntünk majd ki egy harangot”
– kezdte a mester édesapja. Az eddigi legnagyobb munkájuk egy 425 kilós harang volt. Hamarosan egy még nagyobb vállalkozásba fognak, egy 450 kilós harangot szeretnének kiönteni, ami Szepesbélára készül majd két másikkal egyetemben. Egy harang ára a díszítéstől, az átmérőtől, az anyag ötvözetének arányaitól és attól is függ, hogy villamosítják-e majd. A legolcsóbb körülbelül 300 euró, de a legnagyobbak akár 25 000 euróba is kerülhetnek. Nem csak öntéssel, hanem javítással is foglalkoznak. Egy harang alapanyaga, a harangbronz pontos aránya 80 százalék vörösréz és 20 százalék ón.
Bögellőre egy négy harangból álló harangjátékot hozott el, mellyel minden negyed és egész órában szórakoztatták a résztvevőket. Várhosszúréti műhelyükben jelenleg egy nagy megrendelésen dolgoznak, egy olyan harangjátékon, ami egyenesen Svájcba készül. Összesen 52 harangból áll majd és az össztömege 2,5 tonna lesz. A gyártással már elkészültek, már csak a hangolás van vissza.
„A templomi harangokat úgy tervezik és öntik ki, hogy be vannak hangolva, de a harangjáték egy hangszer és azt összhangba kell hozni. Több tónusa, több frekvenciája van”
– mondta el a szakember. Fia 12 évesen kezdett el komolyan érdeklődni a harangok iránt, jelenleg 25 éves. Eleinte csak feltérképezte a lakhelyükhöz közeli tornyokat, majd később, 15 éves korában döntött úgy, hogy kiönt magának egy sajátot, ami sok-sok munkát és gyakorlást követően sikerült is. A mesterséget teljesen autodidakta módon sajátította el. Erről a középkori, több száz éves, ám mai napig a leghatékonyabb technikáról nincsenek feljegyzések, vagy videók az interneten.
„A mai harangokat homokba öntik, ami nem szól úgy, ahogy egy agyagba öntött. A formázás ugyan gyorsabb, de a fiam mindig azt mondja, hogy nincs lelke annak a harangnak. Egyszerűen máshogy szól. A két technika hallásra is megkülönböztethető”
– magyarázta el. Azt vallják, hogy a harangöntéssel nem szabad sietni. A szükséges agyagformán hónapokig dolgoznak, de aztán az így elkészült harang több száz évig kitartóan szolgálja majd a közösséget.
A bögellői halászléfőző versenyt idén az Albári Baráti Kör nyerte, a második helyen a Sturm Bős csapata végzett, harmadikként a Bősi Amatőrök csapata, negyediken pedig a szervezők, a Rákóczi Szövetség Bögellői Szervezete. A jövő évi rendezvény előreláthatólag 2025. június 7-én, szombaton lesz és a finom ételek mellett egy élő harangöntéssel is várják majd az érdeklődőket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.