Hagymalegyek és cserebogarak

A májusi cserebogár ellen rajzása idején védekezhetünk eredményesen. A kifejlett bogarak úgy pusztíthatók el a legkönnyebben, ha a hajnali órákban lerázzuk őket a fákról, bokrokról.

A cserebogár három év alatt fejlődik ki. A nőstények május végén június elején csomókba helyezik el tojásaikat 20-30 cm mélyen a talajban. A tojások a lerakását követően, amíg a talajnedvesség hatására megduzzadnak, igen érzékenyek. Ilyenkor talajmunkával könnyen elpusztíthatók. Táplálékigényük és a kártételük is a rajzást követő második évben a legnagyobb. A fiatal pajorok ellen a rajzás évében a talajfertőtlenítés is hatásos. Az idős pajorok csalogatóvetéssel (a legjobb erre a saláta vagy a mustár) gyűjthetők össze.

Folytassuk a védekezést a keleti gyümölcsmoly ellen, amely gyümölcsöseink főleg az őszibarackosok egyik legveszélyesebb kártevőjének minősül. Ellene használjuk a következő vegyszereket: Calypso 480 EC (0,1%), Basudin 600 (0,1%), Diazol 60 EC (0,1%), Nurelle D (0,1%), Metanion 48 EC (0,2%), Sumithion Super (0,1%), Pyrinex 48 EC (0,2%), Ultracid 40 WP (0,1%), Zolone EC (0,2%). Ezek egyben a levéltetvek ellen is védelmet nyújtanak. A közép- és kései érésű cseresznyefajtáink kukacosodás elleni kezelését május 20-ig be kell fejezni. A várakozási idő betartásának figyelembevételével a következő permetszerekből választhatunk: Calypso 480 EC (0,1%), Nurelle D (0,1%), Metanion 48 EC (0,2%), Sumithion Super (0,1%), Pyrinex 48 EC (0,2%), Zolone EC (0,2%). A készítmények a levéltetvek ellen is hatásosak. A kórokozók ellen adagoljunk a permetlébe: Delan SC 750 (0,07%), Dithane M 45 (0,2%), Novozir MN 80 (0,2%), Merpan 50 WP (0,2 %). A felsorolt készítmények a blumériás levélfoltosság és a klaszterosporiumos levéllikacsosodás megelőzésében is hatásosak.

A szamóca védelmét a szürkerothadás betegsége teszi szükségessé, amely megtámadja a leveleket, virágokat és a termést is. Ellene használható: Merpan 80 WDG (0,2%), Folpan 48 SC (0,2%), Rovral 50 WP (0,1%), Sumilex 50 WP (0,1%) és Teldor 500 SC (0,1%). Folytassuk a füstösszárnyú körtelevélbolha elleni védekezést is a következő permetszerekkel: Dimilin 48 SC (0,03%), Nomolt 15 SC (0,1%), Match 050 EC (0,1%), Rimon 10 EC (0,05%) valamint a Biobit WP (0,2%), Calypso 480 SC (0,2%). A készítményeket 2-3 hetenként váltogassuk, a permetlébe adagoljunk Agrovital tapadószert. A szilva kártevői közül a levéltetvek ellen kell védekezni, ezek terjesztik a sárka vírust. Az almafákat tovább veszélyezteti a varasodás és a lisztharmat. Az aknázómolyok ellen 10-14 naponként kell permetezni.

A szőlőben most a legfontosabb a lisztharmat elleni alapvédekezés elvégzése a következő permetszerekkel: Kumulus WG (0,5%), Sulika 80 WP (0,5%), Thiovit (0,4%) valamint Karathane LC (0,05%). Lombtrágyaként használjunk Humix (0,5%) vagy Lamag Mo (0,5%) készítményeket.

A káposztaféléket tovább fenyegeti a tavaszi káposztalégy lárvája. Csak megelőző védekezéssel hárítható el a hernyókártétel. A káposztaperonoszpóra ellen használjuk Merpan 50 WP (0,2%), Folpan 48 SC (0,2%), Dithane M 45 (0,2%), Novozir MN 80 (0,2%), valamint réztartalmú készítményeket Cuprocaffaro (0,4%), Kuprikol 50 WP (0,5%), Champion 50 WP (0, 4%). A permetléhez adagoljunk tapadószert is. Védekezni kell a levéltetvek betelepedése ellen is.

A palánták kiültetésekor az ültetési sokk elkerülésére használjunk Agrisorb (0,1%) oldatot. A gyakori gombaölő szeres permetezés csökkentésének érdekében használjunk lúgos kémhatású levéltrágyákat, ilyen például a Humix és a Lamag termékcsalád. Magas PH-értéküknek (9-12) köszönhetően gátolják a gombacsírák fejlődését a növényzet felületén. További előnyük, hogy nincs várakozási idejük és gyakorlatilag minden növényre felhasználhatók. A készítmények 7-10 naponkénti ismételt alkalmazása hosszantartó védelmet biztosít.

A hagymafélék legveszedelmesebb kórokozója a hagymaperonoszpóra, amely ellen a már ismert permetszerekkel folytassuk a védekezést. A keverékhez adagoljunk Agrovitalt (0,025%).

A hagyma legveszélyesebb károsítója a hagymalégy (Delia antiqua), amely különösen a csapadékos évben okoz jelentős terméskiesést. Az imágó házi légyre emlékeztet, 6,5 mm hosszú, hamuszürke színű. A tojása fehér, hosszúkás 1 milliméteres nagyságú. A lárva 5-7 mm hosszú, fehér nyű. Évente két, esetleg három nemzedéke fejlődik. Bábállapotban a talajban telel át. A legyek tavasszal, április végén jelennek meg, rajzásuk június közepéig, végéig tart. A nőstény tojásait csoportosan helyezi a hagyma levelei közé. A kikelő nyüvek befurakodnak a levélbe és annak csövén keresztül a hagymába, amelyet belülről fogyasztanak el. A teljesen felélt hagymát elhagyják és egy másik hagymát keresnek fel, amelybe a gyökér felől hatolnak be. A kifejlett lárva a talajban bábozódik. A következő nemzedék imágói 8-14 nap múlva kelnek ki.

A megtámadott hagyma levelei lankadnak, sárgulnak, majd később az egész növény elpusztul. A hagymában a pikkelylevelek között a fehéres színű nyüvek táplálkoznak, annak belsejét teljes egészében felélhetik. A sérülések nyomán másodlagos kórokozók is megtelepednek a hagymában. A legyek nyári nemzedékének kártétele nem mindig okozza az egész hagymafej pusztulását, viszont azok a tárolás idején elrothadnak. Ha a kártevő túlszaporodik, a tavaszi magvetést teljes egészében elpusztítja.

A védekezés a rajzó legyek ellen irányul. A legyek rajzása előtt használt rovarölő szerek alkalmazása felesleges, a tojások lerakása után pedig elkéstünk a védekezéssel, mert a lerakott tojásokat a hagyma levelei között csak részben tudjuk permetlével elérni, illetve elpusztítani. A kártevő rajzása minden hagymatermesztő helyen már április végétől megfigyelhető. Az időjárás felmelegedésével a kártevő rajzása felgyorsul. A legyek pár nappal a párzás után csoportosan rakják le tojásaikat. Tehát ebben az időszakban érdemes ellenük védekezni, ugyanakkor kevés a hatásos permetszer ellenük. Nálunk a legjobb hatás Diazol 60 EW (0,1%) és Agrovital (0,05%) tapadószer hozzáadásával érhető el. Használható továbbá Basudin 600 EW (0,1%) vagy, Sumithion Super (0,1%). Nálunk engedélyezett még a Cyper 10 EM (0,1%), amelynek 8 napos a várakozási ideje. Minden esetben használjunk tapadószert is. A védekezést 14 nap után meg kell ismételni.

A szerző a Központi Mezőgazdasági Ellenőrzési és Növényvédelmi Intézet (ÚKSUP-OOR) komáromi részlegének a munkatársa

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?