Visszaütnek a szankciók

Pozsony/Prága |

<div>Szlovákiát és Csehországot is rendkívül érzékenyen érintené, ha az ukrajnai fejlemények miatt az Európai Unió szigorúbb gazdasági büntetőintézkedéseket vezetne be Oroszország ellen. Robert Fico kormányfő szerint ezért Szlovákia nem támogatja a szankciók bevezetését.</div><div>&nbsp;</div>

Szlovákia gazdasága ugyan főként a nyugat-európai keresletre épül, az energiahordozók döntő többségét azonban Oroszországból szerezzük be, és az orosz piacon talál gazdára a Szlovákiában gyártott személyautók és elektronikai cikkek nem elenyésző része is. Oroszország ennek köszönhetően Szlovákia harmadik legnagyobb gazdasági partnerének számít, 8 milliárd eurós éves forgalommal, aminek a többségét orosz részről a kőolaj és földgáz, szlovák részről pedig a személyautók adják. Robert Fico szerint az Oroszországgal szembeni szankciók hatalmas károkat okoznának az országnak. A szankciókat leginkább a szlovákiai autógyártók éreznék meg. Az oroszokhoz irányuló kivitel korlátozásának a legnagyobb vesztese a zsolnai Kia lenne, amely gyártásának az ötödét, évente nagyjából 65 ezer autót értékesít az orosz piacon. Az oroszok azonban a pozsonyi Volkswagen számára is az egyik legfontosabb kereskedelemi partnernek számítanak. Fico szerint a három nagy hazai autógyártó évente mintegy negyedmillió autót szállít az orosz piacra. Így ha a szankciók tovább tartanának, azt az egész gazdaság megérezné, hiszen az autóipar még mindig a szlovák gazdaság húzóágazatának számít. A legnegatívabb forgatókönyvek szerint a szankciók újabb tömeges elbocsátásokhoz vezethetnének. Robert Fico szerint ezért a ma kezdődő uniós csúcson Szlovákia nem támogat majd olyan gazdasági szankciókat, amelyek az országnak árthatnának. Hasonló a helyzet Csehországban is, ahol azonban a cseh exportőrök szövetsége már konkrét adatokkal is előrukkolt. A szakmai szervezet szerint a szigorú szankciók következtében mintegy 30–40 ezer munkahely kerülhetne veszélybe Csehországban, ott is elsősorban az autóiparban. „Aránylag nagy beruházásaink vannak Oroszországban, mintegy 70 milliárd korona értékben, ráadásul a cseh cégek ottani vagyona ennek többszöröse. Az Oroszországban működő külföldi cégek államosítása, ami a legsötétebb forgatókönyvek része, nagyon negatív hatással lenne a cseh gazdaságra” – jelentette ki Otto Danek, az exportőrök szövetségének alelnöke. Danek szerint a cseh kivitel mintegy 5%-a irányul ma Oroszországba. Az orosz energiaszállítások korlátozása, vagy megszüntetése érezhető hatást gyakorolna a cseh gazdaságra. A szankciókat azonban egész Európa megérezné. „Ha Moszkva elzárná az Európába vezető gázcsapokat, akkor Európa és a cseh gazdaság újra recesszióba kerülhetne” – állítja Pavel Sobíšek, az UniCredit Bank fő gazdasági elemzője. „A gazdasági szankciók mérsékeltebb formája esetében is az EU-ban a bruttó hazai termék (GDP) növekedése mintegy 0,5%-kal esne vissza” – vélekedett Sobíšek. (TASR, mi, -kes)
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?