Vámháború dúl az USA és Európa között

Brüsszel/Washington. Az Európai Unió e hét elejétől magas, 5 százalékos büntetővámmal sújtja az Egyesült Államokból jövő termékeket, amiért Washington nem vonta vissza a nagy amerikai exportőröknek nyújtott jelentős adókedvezményeket.

Brüsszel/Washington. Az Európai Unió e hét elejétől magas, 5 százalékos büntetővámmal sújtja az Egyesült Államokból jövő termékeket, amiért Washington nem vonta vissza a nagy amerikai exportőröknek nyújtott jelentős adókedvezményeket. A washingtoni piactorzító gyakorlatot már negyedik éve törvénytelennek, a nemzetközi szabályokkal ellentétesnek minősítette a kereskedelmi világszervezet, és a Washingtontól válaszlépéseket sürgető Európai Unió kereskedelempolitikusai úgy találták, mostanra vége a türelemnek, magyarázta a Brüsszeli Bizottság külkereskedelmi biztosa, a francia Pascal Lamy.Tavalyig adtunk határidőt az Egyesült Államoknak, hogy vonja vissza exportszubvencióit, amelyek nagy kárt okoznak az európai vállalatoknak. Utóvégre évente négymilliárd dollár nagyon-nagy támogatás, magyarázta Pascal Lamy. Hozzátette, az Európai Unió mértékletes, azaz saját vállalatainak sem akarván ártani, viszonylag alacsony büntetővámokkal kezdi, ám ezek havonta emelkedő mértéke, akár a 17 százalékot is elérheti. Az EU becslései szerint a megemelt vámok révén december 31-ig 315 millió dollárhoz jut, de ha 2005-ben sem történik változás, akkor ehhez további 666 millió járul. A brüsszeli biztos azonban bízik az amerikaiak pragmatizmusában, és hogy hamarosan megszüntetik az exportszubvenciókat, egyebek között az olyan nemzetközi óriásoknak, mint a Microsoft vagy a Boeing.

Az USA lényegében évi 4 milliárd dolláros támogatást ad a nagy exportőröknek, mint a Microsoft vagy a Boeing, amit a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) már 2002 januárjában törvénysértőnek ítélt. Az állami támogatás formailag adókedvezményt jelent, amelyre „területen kívüli jövedelem kizárását” lehetővé tevő törvény (ETI) ad lehetőséget, melyet még Bill Clinton elnök emelt aláírásával törvényerőre 2000-ben, kiváltandó az addigi „külföldi nagyvállalati értékesítési“ törvényt. A WTO tavaly májusban feljogosította az EU-t az ellenlépésekre, az USA-nak 2004 március 1-ig adott határidőt a támogatások visszavonására. (mti, t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?