Tőkét áramoltatnak az ágazatba

Pozsony. Felemás visszhangja volt szakmai körökben az agrárminiszter idei, február elsejétől hatályos támogatási határozatának. Bár a mostani dotációs rendelet kidolgozásakor figyelembe vették az agrárönkormányzat főbb észrevételeit, javaslatait, mégsem sikerült szakítani azzal a támogatási gyakorlattal, amely nem hat ösztönzően, állítják a rendelet bírálói.

„Örömteli, hogy az agrártárca mostani vezetése – ígéreteivel összhangban – véget vetett a kistermelőkkel szembeni diszkriminációs gyakorlattal” – kommentálta az idei agrártámogatási rendeletet a Karván gazdálkodó Pavol Bottka, aki egyben a Szlovákiai Földtulajdonosok és Agrárvállalkozók Szövetségének elnöki tisztét is betölti. Pósa Lajos, a Belar-Group vezérigazgatója az eddigi támogatási gyakorlathoz viszonyított kedvező elmozdulásnak azt tartja, hogy az új támogatási rendelet már nagyobb hangsúlyt helyez a hitelkamatok bonifikálására. Ez a lépés véleménye szerint nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy megszűnjön a kereskedelmi bankoknak az agráriummal szembeni bizalmatlansága. Tehát a támogatási rendelet a tényleges támogatások juttatásán túl arra törekszik, hogy tőke áramoljon a mezőgazdaságba és az élelmiszeriparba. Stanislav Nemec, az agrárkamara szóvivője azt emelte ki, hogy a szaktárca az idei rendelet kidolgozásakor figyelembe vette az agrárönkormányzat legfőbb észrevételeit. „A támogatásra szánt pénz ugyan kevés, de tisztában vagyunk az ország gazdasági helyzetével” – fogalmazott a szóvivő. Papp István, a nyárasdi szövetkezet és a dunaszerdahelyi regionális agrárkamara elnöke viszont már ki is számolta, hogy mennyivel kevesebb pénzt kapnak a járás agrártermelői 2003-ban. „A legnagyobb érvágás számunkra az, hogy a felére zsugorodott a cukorrépa támogatási összege. A tej támogatása is csökkent az eddigi literenkénti 1 koronáról 95 fillérre, ami 73–74 millió liter éves termelés esetén 4 millió koronás bevételkiesést jelent termelőinknek” – jegyezte meg. Ján Domín, az ökotermesztéssel foglalkozó Natural Alimentária társaság elnöke viszont azt vette zokon, hogy a tárca kurtította a zöldség- és gyümölcstermesztésre adható támogatás mértékét; ennek főleg a dél-szlovákiai termelők látják a kárát. Nehezményezte továbbá azt is, hogy egy évvel az európai uniós csatlakozásunk előtt kevesebb pénz jut új szőlő telepítésére, aminek meglátása szerint beláthatatlan következményei lesznek az országra nézve. „Nem sikerült szakítani a dotációs rendszer nem ösztönző, helyenként pazarlásra kényszerítő jellegével az új beruházások esetében sem” – jelentette ki Domín, aki egyben rámutatott a már egy évtizede tartó hibás támogatási gyakorlatra.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?