Télig nem fenyeget gázválság

<p>Moszkva/Kijev/Pozsony. Oroszország tegnaptól nem szállít gázt Ukrajnának, az európai szállításokat azonban egyelőre mindkét fél garantálja. A nyári hónapokban így szinte biztos nem lesznek gondok az európai gázellátással, a szakemberek szerint azonban, ha a két félnek továbbra sem sikerül megegyeznie, a téli hónapokban megismétlődhet a 2009-es gázválság.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

A Gazprom hivatalos közleményben tudatta, hogy miután tegnap reggelig Ukrajna nem rendezte tartozását, az érvényes szerződéses feltételeknek megfelelően ezt követően csak előrefizetés ellenében tud földgázt szállítani Ukrajna számára. Ukrajna 4,458 milliárd dollárral tartozik. A Gazprom közben a Stockholmi Nemzetközi Választott Bíróságon beperelte a Naftogazt, és azt követeli, hogy Ukrajna fizesse ki adósságát.

Az orosz cég szerint az ukránoknak – a Gazprom és a Naftogáz között jelenleg érvényben lévő szerződés alapján – biztosítania kell az európai szállításokat. Szergej Pravouszov, az orosz nemzeti energetikai intézet vezérigazgatója szerint Ukrajna egyelőre nem is fogja megcsapolni a gáz tranzitvezetéket. Saját kitermelése és a földalatti tározókban felhalmozott tartaléka elegendő a nyári ellátásra. „Őszre azonban nehézségei támadhatnak a fogyasztók ellátásában, így lehetséges, hogy a Naftogaz akkor majd kivesz a tranzitszállításokból saját igényeinek kielégítésére” – nyilatkozta az orosz szakértő. A Gazprom már most közölte, hogy a gázszolgáltatásban fellépő esetleges fennakadásokról előre értesítette az Európai Bizottságot.

Oroszország és Ukrajna között régóta vannak nézeteltérések akörül, hogy mennyit ér az orosz földgáz. Moszkva 2010-től tavaly decemberig 385 dollárt kért Kijevtől ezer köbméter földgázért, majd decemberben kedvezményt adott Viktor Janukovics ukrán elnöknek, miután az visszalépett az uniós társulási és szabadkereskedelmi egyezmény aláírásától. Így az ár ezer köbméterenként 268,5 dollárra csökkent. Viktor Janukovics február végén történt elmozdítását követően Oroszország közölte: április 1-jétől ezer köbméterenként 485 dollárra emeli a gáz árát. Ukrajna ilyen feltétételek mellet nem hajlandó fizetni az orosz gázért, az elmúlt hónapokban így hatalmas adósságot halmozott fel.

Mesterségesen szított vita

Az ügy megoldása érdekében Oroszország legutóbb már azt ajánlotta, hogy megszünteti az exportvámot, és az Ukrajnának szánt földgáz árát 385 dollárra csökkenti ezer köbméterenként a jelenlegi 485 dollárról. Ukrajna erre válaszul közölte, hogy kész a kompromisszumra, de csak 326 dollárt hajlandó fizetni 18 hónapon át, időt hagyva ezzel az árkérdés rendezésére.

„Kijev mesterségesen szítja a gázárvitát” – vélekedett tegnap Dmitrij Medvegyev orosz kormányfő, aki szerint Ukrajna álláspontjának „zsarolásszaga van”, és elsősorban az ukrán gazdaságot sújtja.

Középtávon gondok lesznek

A 2009-es gázválság óta Európa tudja, hogy egy ilyen lépés könnyen ellátási krízist is okozhat, hiszen az EU gázellátásnak közel 15%-a Ukrajnán keresztül érkezik, és vannak olyan országok – köztük Szlovákia is –, amelyek szinte teljes egészében az Ukrajnán keresztüli orosz betáplálástól függnek. A 2009-es gázválság során az oroszok akkor állítottak le minden szállítást, amikor Ukrajna elkezdte megcsapolni az uniós piacokra szánt földgázmennyiségeket.

A szlovák gázszállító társaság, az Eustream szerint a 2009-es válsághoz képest érdemi különbség, hogy nyár van, vagyis a hagyományosan szezonális (téli) terméknek számító földgáz esetében most – rövidtávon – jóval kisebb problémát jelentene, ha akadoznának az Ukrajnán keresztüli szállítások. Szintén a 2009-es válságra vezethető vissza, hogy Európán belül komoly energiapolitikai következményei lettek az akkori csapelzárásnak, az ellátásbiztonság javítása érdekében programok indultak az uniós földgázellátási rendszer rugalmasabbá tételére. Ennek két kulcseleme a vezetékhálózat fejlesztése, valamint a földgáztárolási képesség növelése.

A Wintershall német energetikai cég oroszországi képviseleténél közölték, hogy nem számítanak nehézségekre az orosz földgáz Ukrajnán keresztül történő szállításában. Azt is hozzátették, hogy nincs kockázata annak, ha nem jut el a gáz a megrendelőhöz, mivel nyáron csökken az igény az energiahordozó iránt. Később, a második félévben azonban megnőhet a kereslet, és akkor megismétlődhet a 2009-es helyzet. Középtávon így gondot okozhat, ha a következő télre nem sikerül megfelelő mértékben feltölteni az ukrán és az európai tárolókat. Az uniós földgáztárolók 64%-os szinten állnak, míg az ukrán tárolók 42%-os szintet mutatnak. Utóbbit tovább kellene növelni annak érdekében, hogy a téli európai szállításokat biztonsággal teljesíteni lehessen.

Drágulhat a gáz

Egy elhúzódó kiesés az ukrán ellátási útvonalon rövid idő alatt véget vetne az európai gázpiacot az elmúlt időszakban jellemző túlkínálatnak, ami a gázár emelkedéséhez vezetne. A magasabb energiaárak az energiaintenzív iparágakat – mint pl. a vegyipar – érintené különösen negatívan, amelyek már most is komoly költséghátrányban vannak az amerikai versenytársaikhoz képest. A téli időszakban várhatóan az energiaszegénységben élő háztartások száma is emelkedne. (TASR, MTI, mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?