Takarékoskodjunk az ivóvízzel

Pozsony. A szlovákiai háztartások számára az év elejétől egyes régiókban 25 százalékkal nőtt az ivóvíz és 40 százalékkal a csatornadíjak ára. Ezért egyre nagyobb szerepet kapnak az energiatakarékos megoldások.

Egy-egy dolgozó ember évente átlagosan 46 ezer liter vizet használ fel, amiből 26 ezer liter jut a meleg és 20 ezer a hideg vízre. Ha figyelembe vesszük, hogy a nem szabályozott központi vízszolgáltatás esetén a meleg víz köbmétere átlagosan 207 koronába, a hideg víz pedig 47 koronába kerül, akkor a csatornadíjjal együtt évente 6350 koronát fizethetünk. Ezek a háztartások a szakemberek szerint úgy takaríthatják meg a legtöbb pénzt, ha lemondják a központi vízszolgáltatást, és gázalapú vízmelegítőt vesznek. Ez utóbbi a melegvíz köbméterét 86 koronáért képes előállítani. Ha ezzel együtt költségtakarékos csapokat és zuhanyrózsát vásárolunk, az éves költségek akár a harmadára is csökkenhetnek, elérve az 1800 koronát. Természetesen ez esetben is kell számolnunk a költségtakarékos berendezésekre fordított kiadásokkal, amelyek nagyjából 14 ezer korona között mozognak. A jelenlegi árakon ez nagyjából három éven belül térül meg.

Jelentős összeget takaríthatunk meg úgy is, ha fürdés helyett inkább a zuhanyozást választjuk. Egy-egy fürdéssel ugyanis nagyjából 150 liter vizet fogyasztunk, míg a zuhanyozásra alig 50 liternyi vizet használunk fel. Ha modernebb, takarékos zuhanyrózsát használunk, a felhasználás a 35 litert sem haladja meg. Pénzt spórolhatunk meg akkor is, ha energiatakarékos csaptelepeket használunk. Ezek a melegvíz könnyebb beállításával akár 30-40 százalékos megtakarítást is hozhatnak.

Sok esetben olyan helyeken is jelentős összeget spórolhatunk, ahol nem is gondolnánk. Míg a hagyományos WC-ken akár 10 liter vizet is elhasználhatunk egy-egy lehúzást követően, a költségtakarékos illemhelyek annyi vizet használnak el, amennyire épp szükség van. Ennek köszönhetően a WC-n lehúzott víz mennyiségét akár a felével is csökkenthetjük.

A panelházakban lakókhoz képest, a családi házak lakóinak lényegesen több lehetőségük van a megtakarításokra. Felhasználhatják például az esővizet az öntözésre, a kútból nyert vizet pedig az illemhely öblítésére, a minőségi kútvizet zuhanyozásra vagy akár ivóvízként is használhatják. Csatornázás helyett a családi házak saját víztisztítót is vehetnek. Ez nagyjából 55 ezer koronába, az éves fenntartása pedig 2 ezer koronába kerül. Négytagú, személyenként napi 100 liter vizet fogyasztó háztartás esetében ez másfél-két év alatt megtérülhet. Persze minden attól függ, hogy mennyit fizetünk a csatornázásért és a szennyvíz elszállításáért. Szlovákiában ugyanis sok olyan régió van, ahol a szennyvíz köbméterét feketén már 30 koronáért is elszállítják. Hosszabb távon azonban ez utóbbiaknak is megéri átállni az energiatakarékos megoldásokra, hiszen az idei áremeléseket követően is a felével olcsóbban juthatunk hozzá a vízhez, mint Csehországban, és még ennél is olcsóbban, mint a nyugat-európai országokban. Az elkövetkező években ezért további áremelésekre számíthatunk. (p, mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?