Szlovákia a vámháború legnagyobb vesztese lehet

Pozsony. Az amerikai elnök, Donald Trump azzal fenyege-tőzik, hogy ha az európaiak nem csökkentik az autóiparu-kat védő magas vámokat, az Egyesült Államok is meg-emeli az importautókra kive-tett vámot.

Pozsony. Az amerikai elnök, Donald Trump azzal fenyege-tőzik, hogy ha az európaiak nem csökkentik az autóiparu-kat védő magas vámokat, az Egyesült Államok is meg-emeli az importautókra kive-tett vámot. Az uniós országok közül a döntés legnagyobb vesztese Szlovákia lehet.

Donald Trump tegnap a Twitteren üzent Európának, hogy már dolgoznak azon a tanulmányon, amely alapján magas, akár 25 százalékos vámokat vezethetnek be az Európából az Egyesült Államokba exportált autókra. Az amerikai elnök gyors reakciót ígér. A korábban megjelent elemzések szerint a döntés legnagyobb vesztese Németország lenne, mára azonban kiderült, hogy ez nem teljesen felel meg a valóságnak. A szlovák pénzügyminisztérium mellett működő Pénzpolitikai Intézet (IFP) legfrissebb számításai szerint az autókra kivetett nagyobb amerikai vámok az uniós tagországok közül arányaiban leginkább Szlovákiát sújtanák. „A szlovákiai autógyártók Egyesült Államokba irányuló kivitele a bruttó hazai termék (GDP) 1,7 százalékát adja, ami messze a legmagasabb az uniós tagországok közül” – áll az IFP elemzésében. Csak összehasonlításképpen: a második leginkább érintett Németországban ez az arány 0,6%, a sorban pedig Magyarország következik 0,4 és Svédország 0,3%-kal.

Hatalmas bevételkiesés

Ha csak a száraz statisztikai adatokat nézzük, nem tűnhet olyan súlyosnak a helyzet. Szlovákia teljes kivitelének a 83%-a ugyanis az uniós tagországokban talál gazdára, míg az Egyesült Államokba a szlovák export alig 3%-a irányul. Fontosabb azonban, hogy a szlovák kivitel kétharmadát a gépjárművek adják, vagyis nagyjából egymilliárd euró értékű autót visznek ki évente Szlovákiából. A legnagyobb exportőrök a pozsonyi Volkswagen, a zsolnai Kia, és a nagyszombati PSA, közvetlenül azonban csak a Volkswagen visz ki autókat az amerikai piacra. Az IFP szerint az amerikai védővámok bevezetése az autóiparban akár 89 millió eurós kiesést is jelenthetne a szlovák gazdaság számára.

1,2 millió autó

A szlovákiai elemzők is elismerik azonban, ha a vámok emelése arányaiban Szlovákiát is érintené a legjobban, abszolút számokban mégis a németek a fő vesztesek. Mário Jičínský, a Capital Markets elemzője szerint onnan évente 600 ezer autót küldenek a tengerentúlra, a nagy német autógyártók összesített vesztesége így elérné a 4,5 milliárd eurót. Az Egyesült Államokban ugyanakkor messze nem az európai autógyártók terjeszkednek a legagresszívebben. Tavaly 17,3 millió autót adtak el az USA-ban, ennek 56%-át hazai üzemekben gyártottak, 11–11% érkezett Japánból, Kanadából és Mexikóból, és csupán 7% Európából. Az európai autógyártók tavaly 1,2 millió autót exportáltak az Egyesült Államokba.

Mondvacsinált érvek

Trump az európai autókra kivetett vámok emelését azzal indokolja, hogy az EU jelenleg 10%-os vámot vet ki az amerikai autókra, miközben az Egyesült Államok csupán 2,5%-ot az európaiakra. A helyzet azonban ennél árnyaltabb. Egyrészt az amerikai autóknak csak 15%-át érinti az európai vám, amit úgy kerülnek ki az amerikai gyártók, hogy az alkatrészek egy meghatározott aránya európai alkatrész az autókban, így kvázi európaiaknak minősülnek az amerikai járművek. Másrészt az amerikaiak már most is 25%-os vámot vetnek ki a manapság legnépszerűbb, az autógyártóknak legnagyobb profitot hozó SUV és kisteherautó szegmensben a külföldi autókra, miközben az EU csupán 10%-osat.

Bajban a Harley

A Moody's hitelminősítő szerint a magas amerikai védővámok az egész iparágra negatívan hatnak, és nemcsak az európai autógyártókra, hanem az amerikaiakra is. A Ford és a GM sem lesz immunis a vámokkal szemben, mivel a két gyártó nagyban függ a mexikói és a kanadai importtól. Hogy az amerikaiak lépése milyen hullámokat vethet, és az hogyan hathat az amerikai gyártókra, jól mutatja a Harley-Davidson lépése: az amerikai motorgyártó bejelentette, az Európai Unió piacára készülő motorkerékpárok gyártását más országokba helyezi át, így kerülve ki az uniós importvámokat, amelyeket az EU az amerikai importvámokra válaszul léptetett életbe. A Harley-Davidson szerint az importvámok idén 30–45 millió dolláros többletköltséget jelentenek majd számára. A cég a forgalomra gyakorolt azonnali hátrányos hatás elkerülése érdekében nem fogja megemelni európai árait, hanem a gyártás külföldre helyezéséig „lenyeli” a keletkező többletköltségeket. A Harley-Davidson a külföldi gyártás megkezdésének az időigényét 18 hónapra becsüli. Trump elnök máris tombol a motorgyártó lépése láttán, és a céget különadóval fenyegette meg... (TASR, MTI, mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?