Szigorúan ellenőrzött kórházak

Pozsony. Kár, hogy korábban a jogszabályok nem tették számunkra lehetővé, hogy a magánosítási döntéseket felülvizsgáljuk – jelentette ki Jozef Stahl, a legfelsőbb ellenőr-zési szerv, a számvevőszék elnöke annak apropóján, hogy a hivatal tizenhárom privatizációs döntés esetében befejezte a törvényességi vizsgálatot. A számvevőszéki ellenőr-zést csak a tavalyi alkotmánymódosítás tette lehetővé.

Segíthet a gyógytorna. A torcsi gyermekrehabilitációs intézetnél az egészségügyi tárca két, egymásnak ellentmondó szakvéleményt adott ki az egyik pályázórólSomogyi Tibor illusztrációs felvételeA napokban lezárult ellenőrzés tárgyává az ellenőrök olyan privatizációs döntéseket választottak, amelyeket a sajtóban nyíltan bíráltak, esetleg beadványokban figyelmeztették a számvevőszék szakértőit a gyanús körülményekre, illetve a versenypályázati szabályok megkerülésére. Az ellenőrzés kiterjedt olyan állami vagy költségvetési szervezetekre, amelyeket nem nyereségorientált szervezetekké transzformálnak, illetve amelyeket más személynek adtak el. Az első csoportba tartozik a pozsonyi Partizán utcai nőgyógyászati és szülészeti kórház, a bártfafürdői kórház, valamint a nagykaposi egészségügyi központ, a másodikba pozsonyi hegesztéskutató intézet, a privigyei, trencséni, nyitrai, eperjesi, zólyomi és homonnai autóbusz-közlekedési vállalat, a limbachi gyógyintézet, valamint a torcsi rehabilitációs központ.

A legtöbb furcsaság a hegesztéskutató intézet esetében merült fel, amely iránt eredetileg nyolc cég érdeklődött, ám végül csak négyen pályáztak rá. Az általános felháborodást azonban az váltotta ki, hogy a privatizáció győztesévé egy olyan társulást hirdettek meg, amely a legalacsonyabb árat kínálta, ráadásul társulás lévén nem teljesítette azt a szakminisztérium által leszögezett versenypályázati feltételt, hogy a pályázónak cégjegyzéki bejegyzéssel kell rendelkezni. A számvevőszéki ellenőrök szerint a kutatóintézet privatizációja esetében ugyan megkerülték a metodikai előírásokat, ám törvénysértés nem történt. A győztes kikiáltásakor nemcsak az árat, hanem az össztársadalmi hasznot is figyelembe vették. Ám hogy az utóbbi pontosan mit jelent, illetve tudta-e a privatizáció többi szereplője, hogy nemcsak az ár számít, arra Jozef Stahl sem tudott kielégítően válaszolni. Az ár kérdése azért érdekelte az újságírókat, mert például a nyitrai közlekedési vállalat esetében a számvevőszéki ellenőrök kifogásolták, hogy a magánosítás során figyelmen kívül hagyták az jobb árat.

A pozsonyi nőgyógyászati klinika esetében az ellenőrök rámutattak arra, hogy a know-how-t, azaz a szakmai tudást – bár a szakértők értékelték annak nagyságát – nem lehet tőkebevitelként elfogadni. Stahl szerint ez veszélyes precedens lenne a többi szakma esetében is. A privatizációs projektum is hiányos volt – egyáltalán nem tért ki arra, hogy miként ér el a veszteséges cég kiegyensúlyozott költségvetést, illetve miként egyenlíti ki a múltban felhalmozott tartozásait. További törvénysértések miatt a számvevőszék hibakorrekciót kér a privatizációs minisztérium hatáskörét átvevő gazdasági tárcától. Ennek január 15-ig kellene megtörténnie. Hasonló hibajavítást kér a számvevőszék a bártfafürdői és a nagykaposi gyógyintézet esetében is. Az utóbbi esetében az ellenőrök azt kifogásolják, hogy a transzformációs projektumot egy olyan társaság nyújtotta be, amely a versenypályázat benyújtásakor ténylegesen még nem létezett, bejegyzése csak néhány nappal később emelkedett jogerőre. A limbachi egészségügyi intézet esetében az ellenőrök arra világítottak rá, hogy a magánosítási döntés meghozatalakor megkerülték a kijelölt privatizációs bizottságot, a torcsi rehabilitációs intézetnél pedig az szúrt szemet, hogy az egészségügyi tárca két, egymásnak ellentmondó szakvéleményt adott ki az egyik pályázóról, miközben mindkét szakvéleményen azonos dátum és azonos iktatószám szerepelt.

Stahl kijelentette: figyelmeztetik a gazdasági tárcát a hiányosságokra és január derekáig adnak neki időt a hibák kiküszöbölésére. Az elnök fájlalta, hogy hivatalának korábban nem volt ilyen ellenőrzési joga. Szerinte ha lett volna, akkor elkerülték volna azoknak a privatizációs szerződéseknek aláírását, amelyekről utóbb kiderült, hogy az eladóra, tehát az államra nézve hátrányosak voltak. (gyor)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?