Megtanítanak népviseletet varrni

Az alapdarabok mellett női blúzt és férfi inget is készítenek majd (A szerző felvétele)
Nagymegyer |

Országosan elismert népviseletvarrók segítségével sajátíthatják el a jelentkezők a magyar népviselet ruhadarabjainak varrási alapismereteit a 2025 márciusára meghirdetett népviseletvarró tanfolyamon.

A Hagyományok Háza Hálózat – Szlovákia által meghirdetett 64 órás tanfolyam jelentkezési határideje 2025. január 31. 

A tanfolyam célja megtanítani a hallgatókat a magyar népviseletek alap ruhadarabjainak (pendely, alsószoknya, ing, stb.) megvarrására, mindezt kiegészítve az ehhez szükséges elméleti tudással

– írják a közzétett felhívásban. A képzés oktatói között olyan elismert népviseletvarrók vannak, mint Balta Aranka, Méhes Kata és Nagy Myrtil. A tanfolyam a gyakorlati oktatás mellett elméleti tananyagot is tartalmaz, melyet Jókai Mária, Méry Margit és Mészáros Magdi adnak majd át az érdeklődőknek. A képzés helyszíne a nagymegyeri Folkcentrum, a kurzus szakmai mentora pedig Tajti Erzsébet, a Hagyományok Háza szakoktatója.

A tanfolyamot a 2024 márciusában átadott nagymegyeri Folkcentrumban tartják (A szerző felvétele)

A március első négy hétvégéjén tartott, két-két napos kurzus maximális létszáma 15 fő, a regisztrációs díj pedig 150 euró. A részvételhez szükséges lesz némi tapasztalat, ezért a jelentkezés feltétele az volt, hogy már meglévő ismeretekkel, tapasztalattal rendelkezzenek az érkezők. A saját varrógép megléte előfeltétel. 

A szlovákiai Hagyományok Háza Hálózat tagjai vagyunk, amin belül különféle kurzusokat, képzéseket szervezünk. Mivel volt rá igény, ezért kollégánk, Petro Krisztina ezúttal is pályázott, a sikernek köszönhetően pedig meghirdethettük a tanfolyamot. Főleg olyanok jelentkezését várjuk, akik érdeklődnek a viseletek iránt és tudják is használni a varrógépüket. Mi, gyakorlati oktatók felosztottuk egymás között, ki, milyen tájegységet mutat be. Én személy szerint a Vág–Garam közi viselettel foglalkozom majd, de lesz még szó a gömöriről, abaújiról, magyarbődiról és Kassa-vidékiről is

 – osztotta meg lapunkkal Méhes Kata, népviseletvarró, korábbi táncos, aki táncoktatóként, jelenleg pedig egyetemi oktatóként és népviselet-készítőként tevékenykedik. Hozzátette, hogy olyanoknak kifejezetten hasznos lehet ez a tanfolyam, akik egy táncegyüttes mellett tevékenykednek segítőként, de akár együttesvezetők számára is.

Méhes Kata otthonában (A szerző felvétele)

Petro Krisztina cikkünk megjelenése után nem sokkal elmondta, hogy a kurzus január elején betelt, további jelentkezőket sajnos nem tudnak fogadni. 

Galéria
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?