Agytumor után vissza a csúcsra – Alexander Huber még mindig a sziklamászás határait feszegeti

Alexander Huber

Az elmúlt évtizedek egyik legmeghatározóbb szikla- és hegymászója, a német Alexander Huber 2024 nagyrészét gyógyulással töltötte. Az év elején rákot diagnosztizáltak nála, amelyet sürgősen meg kellett műteni. A hónapokig történő lábadozás után azonban újra a csúcson folytatja: új, Mythos névre keresztelt, 76 méteres és 8c+ nehézségű sziklautat mászott meg.

Hogy valami gond lehet az egészségével, azt egy több kötélhosszas út februári megmászása után érezte a legendás német mászó. 

Január folyamán végig fájt a fejem, voltam orvosnál és neurológusnál, de semmi sem merült fel. Azon a vasárnapon jól másztam, igazán erős voltam, de a környezetet nem érzékeltem tökéletesen. Hétfőn úgy döntöttem, elmegyek egy radiológiai magánrendelőbe, ahol megrendeltem egy MRI-t, s az agyamról készített képek nem hagytak semmi kétséget. Bementem a kórházban, ahol azonnal megműtöttek

– mondta a Planetmountain portál által készített interjúban Alexander Huber.

Mint fogalmazott, az volt a jó, hogy nem nagyon volt ideje gondolkodni a helyzetén. Az operáció után aztán három hónapig nem sportolhatott. „Nehéz volt újraindítani a motorokat, de egyszerűen csodálatos volt magamat érzékelni, ahogy a sziklán mozogtam. Júniusban »terapeutikus módban« másztam meg az első VII-es nehézségű utamat, júliusban pedig egy kicsit nehezebbet” – tette hozzá.

A nyár során aztán lassan ismét felpörögtek a dolgok, majd Huber két jelentős mászást hajtott végre, így téve teljessé a 2024-es évét. Az elsőt Überleben (vagyis: „Túlélés”) névre keresztelte. Ez egy rövid, de három kötélhosszra osztott, 7c, 7b és 8b nehézségű út. A második pedig a Mythos, amely egyetlen 76 méter hosszú szakaszból áll, és a 8c+-ra belőtt nehézség alapján egy rendkívül technikás útról van szó. Utóbbi a Berchtesgadeni-Alpokban, a Barmsteine nevű mászóhelyen található, szó szerint Hubert „hátsó kertjében”, mivel 10 perc sétára van a házától. 

Galéria

Egy igazi remekmű

A Mythost Huber a mászóhely „királyi útjának” (king line) nevezi. A mászók ezzel a névvel szokták illetni egy-egy sziklafal legigényesebb és legdominánsabb útját.

Még az agytumorom diagnosztizálása előtt néztem rá. Látszólag egy teljesen csupasz, csak enyhén áthajló falról van szó. Múlt ősszel két biztosítópontot helyeztem el itt, hogy lássam, mászható-e vagy sem. Aztán a tumor megakasztotta a további folyamatot, s mindent, az egész életemet fel kellett függesztenem” – mesélte a klasszis. 

Miután a nyár folyamán ismét sportolhatott, fixkötél és egy önbiztosító eszköz segítségével elkezdte kidolgozni az egyes mozdulatokat. Huber szerint igazi „elmejátékról” van szó, ahol a köztesek elhelyezésével is meg kell szenvedni. Egy 25 méteres szakaszon át például egy jó fogás vagy lépés sincs a sziklafalon, s ez vezet az út extrém nehéz „kunsztjához”, vagyis a legfontosabb és legnehezebb részéhez. 

„tt erővel semmire sem fogsz menni, precízióra, jó lábmunkára van szükséges ezeknél az agyafúrt mozdulatoknál

– tette hozzá. Mint mondta, ezek a mászások nagyon sokat segítettek neki abban, hogy feldolgozza azt, ami 2024-ben történt vele.

Hogyan tovább?

Huber a napokban volt 56 éves. 

Végeztem az igazán nehéz mászásokkal. Egyszerűen nincs már meg többé az ezekhez szükséges erőm. Ám még mindig változatlan tökéletességgel tudok mászni vertikális vagy áthajló falakon, apró fogásokkal borított technikás terepen. Azt mondanám, hogy technikailag még mindig annyira jó vagyok, mint 20 vagy 30 évvel ezelőtt

– mondja a Planetmountain vezetőjének, Nicholas Hobleynak. 

NÉVJEGY
Alexander Huber

Alexander Huber

Az 1968. december 30-án született sportoló nevét azok is ismerhetik, akik csak felszínesen szoktak a szikla- és hegymászás híreivel foglalkozni. 

Huber több szakágban is korszakos figurának számít. A sportmászás történetében például ő volt a második, aki 9a nehézségű utat mászot ki (ez volt az Om 1992-ben), ill. a világon először hozott létre 9a+ nehézségű mászóutat (az Open Air-t 1996-ban).

Az ún. nagyfalmászásban is letette a névjegyét, legyen szó akár a Yosemite Nemzeti Parkban található El Capitan útjairól vagy a pakisztáni Karakorum hegyeiről, az Alpokról ill. a Föld több más pontjáról. Így például 1995-ben ő volt az első, aki szabadmászásban (vagyis mesterséges segédeszközök nélkül) teljesítette a Salathé-fal 36 kötélhosszas, 8a nehézségű útját – amelyet aztán több más első, korszakos jelentőségű mászás követett a Kaliforniában található legendás falakon. Gyakran Thomas nevű bátyjával együtt, a Huberbuam („Huber fiúk”) név alatt teljesítettek nehéz nagyfalas vagy magashegyi mászásokat világszerte.

Emellett a kötél és biztosító eszközök nélküli, ún. szabad szóló mászás nagymestereként is számon tartják. 2002-ben így teljesítette az 580 méter magas és 7a+ nehézségű Brandler-Hasse Direttissimát a Dolomitokban. Vagy 2004-ben ő volt az első, aki 8b+ nehézségű utat (az ausztriai Kommunist-ot) mászott ki ilyen stílusban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?