Eredeti szamurájpáncélokat, kardokat, fafaragványokat, kakemonókat, kiadványokat, miniatűr szobrokat, kerámiákat vagy lakkozott és bronzból készült termékeket is láthatnak az érdeklődők a Japán szamurájok című kiállításon a kassai Kelet-szlovákiai Múzeumban (VSM).
Egy elmúló világ képei: szamurájokról szóló kiállítás nyílt Kassán
Ahogy az a múzeum tájékoztatásából kiderült, a tárlaton kelmék, babák, képeslapok és fényképek is megtekinthetők.
A kiállított darabok az ukiyo-e típusú színes fametszetekre, azaz „az elmúló világ képeire” hívják fel a figyelmet, amelyeken a művészek a földi élet mulandóságának különböző formáira mutatnak rá. Ugyanakkor az állatok, madarak, mitikus lények, valamint geometrikus, virág- és virágmotívumok és figurális jelenetek motívumaival díszített színes tányérok, tálak és flakonok formájában készült kerámiák is nagyon érdekesek. A japán kultúra jellegzetes elemei a babák, amelyek a spirituális világhoz kapcsolódó amuletteket jelentenek, és amelyeknek védő és mágikus funkciókat tulajdonítanak az alkotók
- magyarázta Katarína Ščerbanovská, a múzeum szóvivője.
Ščerbanovská maga is elismerte, hogy a sok látnivaló közül az érdeklődőket főleg egy régi szamuráj páncélkészlet foglalkoztatja, ami a gyűjtemény legértékesebb kiállítási tárgyai közé tartozik.
Megtekinthető többek között a Shimozuke tartománybeli Kicuregawából származó, az Ashokaga családhoz tartozó hadvezér páncélja, valamint a kiemelkedő Uemura szamurájcsalád Dewa no Kami Lezumi harcosának páncélja, ami a 16-17. század fordulójáról származik.
A katonai kiállítási tárgyak közül kiemelkedik a kardok gyűjteménye, melyek különböző korszakokat képviselnek. A hegy formájának, a súlyeloszlásnak, az anyagkeverésnek, az edzésnek és más részleteknek az elemzésével megállapítható, hogy melyik mester készítette a kardot
- mutatott rá Dominik Béreš, a kassai VSM igazgatója.
A kiállítás a kassai Kelet-szlovákiai Múzeum, a krosnói Podkarpackie Múzeum, valamint a Szlovák Műszaki Múzeum (STM) együttműködésének köszönhetően jött létre. A VSM épületében található tárlat egészen 2025 augusztusáig tekinthető meg.
(TASR, nr)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.