Sikeres kitolatás a zsákutcából

Pozsony. Sokaknak úgy tűnhet, hogy sok minden nem változott, ám Szlovákia gazdasága négy évvel ezelőtt még zsákutcában volt, a jelenlegi kormánynak viszont sikerült az országot a tartós fejlődés útjára terelnie – jellemezte a jelenlegi helyzetet Val Koromzay, az OECD gazdasági igazgatóságának a vezetője.

Ennek ellenére természetesen a jelenlegi kormánynak sincs oka a túlzott bizakodásra, hiszen Val Koromzay, a Gazdasági Együtt-működési és Fejlesztési Szervezet (OECD) Szlovákiáról szóló értékelését ismertetve is elismerte, hogy a Dzurinda-kabinetnek ugyan sok mindent sikerült teljesítenie, ám több fontos reform az ígéretek szintjén megfeneklett. Ezeket azonban már csak a következő kormány teljesítheti. Az őszszel felálló kabinet előtt így Koromzay szerint két fő feladat áll. Elsőként a jelenlegi kormány által a végletekig halogatott szociális reformot kellene végrehajtaniuk. Nyugdíj- és egészségügyi reformunk elmaradása ugyanis végzetes következményekkel járhat a költségvetés számára. Nem kevésbé fontos azonban az ország egyik legégetőbb gondjának tekintett munkanélküliség kezelése sem, az erre fordított kiadások ugyanis szintén veszélyeztetik az ország gazdálkodását.

Koromzay szerint azonban Szlovákiának nem kell azonnal és bármi áron csökkentenie a költségvetési kiadásokat. Elég ha az elkövetkező 3-4 évben sikerül a költségvetési hiányt megtartani a GDP-hez viszonyított 3,5 százalékos szinten. Ivan Mikloš gazdasági miniszterelnök-helyettes szerint azonban az idei évre tervezett 4,5 százalékos hiány sem veszélyezteti a gazdasági egyensúlyt. Mikloš a választásokra való tekintettel idén már nem számol költségvetési megszorításokkal. Úgy látja azonban, a következő kormánynak mindenképp el kellene fogadnia egy újabb gazdasági megszorító csomagot.

Szlovákia gazdasági fellendülését azonban gátolja a bankok által nyújtott hitelek elenyésző összege is. Az OECD megjegyzése szerint a hitelekkel a korábbi kormány ideje alatt is szűkmarkúan bántak a bankok. Változást a bankszektor magánosításától reméltek. Azonban tanulva a behajthatatlan hitelekből, az új tulajdonosok még a korábbiakhoz képest is óvatosabbak a hitelnyújtás tekintetében. Bizonyos pozitív jelek viszont már most megfigyelhetők, hiszen az OECD is megjegyzi, hogy az idei első negyedévben több hitelt nyújtottak a pénzintézetek, mint korábban, és előrejelzéseik szerint ez az elkövetkező időszakban is folytatódni fog. Ehhez azonban az országnak működőképes és hatékony bankfelügyeletre lesz szüksége, ami garanciát jelenthet arra, hogy nem ismétlődnek meg az elmúlt évek bankcsődjei.

A korona jelenlegi árfolyammozgásával kapcsolatban Koromzay elmondta, a szlovák fizetőeszköz 5-6 százalékos gyengülése még nem kell hogy veszélyeztesse a jegybank inflációs céljait. Szerinte a választások előtti bizonytalanságból fakadó árfolyammozgáson nem biztos, hogy segítene a kamatlábak emelése.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?