A szélsőségesek keresik a módját, hogy újra befolyással lehessenek a társadalomra, és teret nyerjenek a nyilvánosságban. A gonoszság megjelenésével találkozhatunk, beleértve az olyan mérgező ideológiákat, mint a fasizmus – mondta Peter Pellegrini köztársasági elnöke a holokauszt és a faji erőszak áldozatainak napja alkalmából tartott pozsonyi megemlékezésen.
Pellegrini: A szélsőségesek keresik a módját, hogy újra befolyással lehessenek a társadalomra
„Utat törnek maguknak a potenciális támogatókhoz, amit az internet és a közösségi háló is megkönnyít. A modern kor tünete ez, ami lerövidítheti a szavaktól a tettekig vezető utat” – figyelmeztetett az államfő, és hozzátette, a társadalom nem becsülheti alá a kibontakozó gyűlöletre figyelmeztető jeleket.
Pellegrini kitért arra is, hogy vannak, akik befolyásolják a közéletet, és nem hajlandók elhinni a holokauszt borzalmait, vagy lekicsinyítik azt, ami azokban az időkben történt, és elferdítik a történelmet. Nem fogjuk eltűrni az ilyen viselkedés – mondta.
Az államfő leszögezte, emlékezni kell a második világháborúra és a holokausztra. „A holokauszt-emlékműveken az „emlékezz” szó nem véletlenül apellál a lelkiismeretünkre” – jegyezte meg az államfő.
A megemlékezésen részt vett Pavel Traubner holokauszt-túlélő, Richard Duda, a Szlovákiai Zsidó Hitközségek központi uniójának elnöke, és Lord Collins of Highbury, az Egyesült Királyság Lordok Házának alelnöke is.
Collins hangsúlyozta, hogy a holokauszt nem a gázkamrákban, hanem az emberek fejében kezdődött, azokéban az emberekében, akik a náci propaganda hatására hagyták, hogy a szavak lassan lerombolják a zsidóság értékeit. Emlékeztetett arra is, hogy nemcsak zsidókat, hanem más népcsoportok tagjait, például romákat is gyilkoltak a nácik.
Duda úgy fogalmazott, az emberiségnek nem éppen erőssége az emlékezés. Ha pedig az emlékek elhalványulnak, megismétlődnek a világtörténelem tragikus fejezetei. „Tartozunk azzal azoknak az áldozatoknak, akikre ma emlékezünk, hogy küzdünk a gyűlölet és az emberi gonoszság ellen. Ez kötelességünk a következő nemzedékekkel szemben” – jelentette ki Duda.
Szeptember 9-e a holokauszt és a faji erőszak áldozatainak emléknapja Szlovákiában. 1941. szeptember 9-én fogadta el a háborús szlovák kormány a zsidótörvénykönyvet, amelyek megkülönböztette a zsidó származású állampolgárokat, és szigorúan korlátozta polgári, vallási, szociális és alapvető emberi jogaikat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.