Michal Hvorecký író a közösségi médiában megosztotta egyik élményét, amikor egy kortárs német íróról tartott előadást egy egyetem germanisztika szakos hallgatóinak. A tanárok előre figyelmeztették, hogy a mai hallgatókat „nem szabad terhelni.” Hvorecký mégis nehezményezte, hogy a másod- és harmadévesek közül senkinek sem volt fogalma arról, ki volt Ernst Jünger. Szarkasztikusan megjegyezte: ha azt mondta volna, hogy színész, aki sci-fi filmeket készít, még azt is elhitték volna neki.
Mentsük meg Szlovákiát!
„Gondoltam, segítek nekik, és megemlítettem Remarque-ot. De nagy csend lett. Semmi újdonság nyugaton?” – kérdezte Hvorecký. „Tudom! – kiáltott fel az egyik diák. – Ez egy könyv! Állítólag sok benne a harc, mert a második világháború nagyon hosszú volt!”
Hvorecký sajnálattal állapította meg, hogy a német nyelv és irodalom szakos, hamarosan baccalaureátus címet szerző hallgatók közül senki sem olvasta a könyvet.
„Hogyan érettségiztek ezek a fiatalok? Manapság már nem csinálnak egyetemi felvételi vizsgát, idejétmúlt, mindenkit felvesznek, mert az állami támogatáshoz szükséges teljesíteni a fejkvótákat. Régebben sok főiskolára lehetetlen volt bejutni. Ma pedig sok egyetemről nem lehet eltávolítani a diákokat. Nem rúgják ki őket, mert a létszám alapján nemcsak pénzhez jut az iskola, hanem akkreditációt is könnyebb szerezni.”
Hvoreckýnak igaza van. Igaza volt Robert Fico miniszterelnöknek is, amikor nem is olyan régen azt mondta: „A szlovákiai felsőoktatással az a probléma, hogy a diplomák kedvéért termelünk diákokat, és nem azért, amire az országnak szüksége van”. Fico emlékeztetett arra, hogy egykoron csak a középiskolák legjobb diákjai mentek egyetemre. Ma már hármasos, négyeses tanulók is bekerülhetnek, mert sok helyen nem kell felvételizni, és még a jogi karra is képesek bejutni.
„Rengeteg olyan diák van, akik szociális munkát vagy más, az ország számára nem fontos tárgyakat tanulnak. Diplomával aztán jobban fizetett állást találnak, például az államigazgatásban. Óriási kihívás, nagy harc vár ránk e téren” – mondta Fico.
Ezt a harcot nem Robert Ficónak kellene megvívnia, hanem mindannyiunknak, akiknek fontos Szlovákia. A felsőoktatás kritikus színvonala közös téma. Foglalkozni kell vele – függetlenül attól, hogy az ötlet kitől származik.
Mentsük meg Szlovákiát a középszerűségtől! Fogjunk össze! Egy jó ügy érdekében, ne csak valami ellen! Ellenkező esetben a legjobb úton haladunk afelé, hogy ne létezzünk.
A szerző a Plus 7 dní munkatársa
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.