Nem éri meg halogatni a hitelfelvételt

Akik hitelt szeretnének fel-venni, azoknak ezt nem sza-badna sokáig halogatniuk. Hamarosan ugyanis szigorod-hat a hiteligénylők elbírálása.Pozsony.

Akik hitelt szeretnének fel-venni, azoknak ezt nem sza-badna sokáig halogatniuk. Hamarosan ugyanis szigorod-hat a hiteligénylők elbírálása.

Pozsony. Már a jegybank is megelégelte, hogy az ügyfelekért folytatott harcban a pénzintézetek tömegesen folyósítanak kölcsönt olyanoknak, akik ezt a kamatszint jövőbeni megemelését követően képtelenek lesznek visszafizetni. Mivel a kölcsönök jövőbeni tömeges bedőlése az egész bankrendszert megingathatná, a jegybank megpróbálja elvenni a pénzintézetek kedvét a mértéktelen hitelezéstől.

A történelmi mélyponton levő hitelkamatoknak köszönhetően a szlovákiai pénzintézetek csak az idei év első öt hónapjában 197 ezer új jelzáloghitelt folyósítottak, 7 százalékkal többet, mint a múlt év azonos időszakában. Míg korábban a bankok szigorúbban ügyeltek arra, hogy kinek adnak kölcsön, az egyre kiélezettebb konkurenciaharc miatt ma már szinte alig akad olyan hiteligénylő, akit elutasítanának. A lakosság számára látszólag kedvező helyzet azonban a jegybank szakemberei szerint rengeteg kockázattal jár. Jozef Makúch jegybankelnök szerint, ha a kamatok újra elkezdenek nőni, sokan, akik most még probléma nélkül képesek fizetni a törlesztőrészleteket, a jövőben erre képtelenek lesznek, a bankoknak ezért vissza kellene fogniuk a mértéktelen hitelfolyósítást. A jegybank ezt úgy szeretné kikényszeríteni, hogy jövő augusztustól megemeli a pénzintézetek kötelező hozzájárulását az általuk képzett kockázati alapba. Míg eddig a bankoknak nem kellett elkülöníteniük külön pénzt a kockázatos hitelek, kötvények és részvények után, jövő nyártól már a kockázatos hitelállomány fél százalékának megfelelő tartalékot kell majd képezniük.

A jegybank ráadásul további intézkedéseket tervez. Ezekről egyelőre nem nyilatkoznak, a pénzintézetek azonban nem zárják ki, hogy a jövőben szigorúbb szabályok alapján lesznek kénytelenek elbírálni a hiteligénylők fizetőképességét, ráadásul a kölcsönt kérvényezők arra sem számíthatnak, hogy a kiszemelt ingatlan értékének a száz százalékára kapnak hitelt. Emiatt jóval kevesebben jutnak kölcsönhöz, mint jelenleg. A jegybanknak adnak igazat az elemzők is, akik szerint a bankoknak is érdekükben állna a szigorítás. „Ha a bankok nem változtatnak a hitelnyújtás módszerein, annak a jövőben a bedőlt hitelek miatt a nyereségük látja majd kárát” – vallja Maroš Ovčarik, a Finančný Kompas pénzügyi portál igazgatója. (TASR, SITA, mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?