(Képarchívum)
Nem elég hatékony az állástalanok átképzése
Nincs látszata az elköltött millióknak.
A munkanélküliek átképzésére fordított több millió euró nem hozta meg a várt eredményt, az átképzésen részt vevők kevesebb mint fele tudott elhelyezkedni – derül ki az Állami Számvevőszék fel-méréséből. A munkaügyi központ szerint azonban korántsem ilyen rossz a helyzet.
Az Állami Számvevőszék (NKÚ) nyolc munkaügyi hivatalnál mérte fel az állástalanok újbóli elhelyezkedését segítő Repas-projekt hatékonyságát. A munkaügyi hivatalok ezen a projekten keresztül finanszírozzák a munkanélküliek átképzését. A cél, hogy olyan szakmát adjanak az állástalanok kezébe, amelynek köszönhetően ezek könnyebben elhelyezkedhetnek a munkapiacon. Erre a célra 2014 óta összesen több mint 17 millió eurót fordított az állam. A számvevőszék ellenőrei így elsősorban arra voltak kíváncsiak, hogy az eurómilliókba kerülő átképzés mennyire volt hatékony, vagyis hogy ennek során valóban olyan képzést kaptak-e az állástalanok, amelynek köszönhetően munkába állhattak, és azt is felmérték, hogy ennek köszönhetően mennyivel csökkent az állástalanok száma.
Az eredmény lehangoló. A számvevőszék napokban közzétett jelentése szerint a projektben részt vevő 38 ezer állástalannak az átképzést követő hat hónapban kevesebb mint a fele, összesen 18 ezer helyezkedett el a munkapiacon. A munkaügyi hivatalok adataiból ráadásul az nem derül ki, hogy az említett 18 ezer munkába álló közül hánynak sikerült hosszabb távon megtartania az állását. A számvevőszék arra is felhívta a figyelmet, hogy az így munkába állóknak csupán a 42 százaléka talált olyan állást, amire a munkaügyi hivatalnak köszönhetően átképezték őt.
„A Repas-projekt által kínált tanfolyamok szinte egyáltalán nem vették figyelembe az adott régió munkapiacának a szükségleteit” – áll a számvevőszék jelentésében. A munkaügyi hivataloknak ezért azt ajánlják, hogy a jövőben ennek nagyobb figyelmet szenteljenek.
A Munka-, Szociális és Családügyi Központ (ÚPSVR) vezetése nem ért egyet a számvevőszék felmérésével, a saját, tegnap közzétett elemzésük, amely során mind a 46 munkaügyi hivatalt megvizsgálták, ugyanis ennél pozitívabb képet mutat. Eszerint hat hónapon belül a projektben részt vevők 52,23 százaléka talált munkát. „Pozitív eredménynek tartom, hogy a projektben részt vevők több mint felének sikerült munkába állnia” – nyilatkozta Marián Valentovič, az ÚPSVR vezérigazgatója. Csehországban az ehhez hasonló projektek sikeressége ugyan a 60 százalékot is elérheti, Valentovič szerint azonban Lengyelországban nagyjából ugyanaz a helyzet, mint Szlovákiában, Magyarországon pedig az ilyen projektekben részt vevőknek csupán a 40 százaléka talált munkát hat hónapon belül. „Azt sem szabadna figyelmen kívül hagynunk, hogy a projektben részt vevők háromnegyede a hátrányos helyzetben levő állástalanok közül került ki, vagyis többségben voltak a frissen végzett diákok, az 50 év felettiek vagy a hosszabb ideje munkanélküliek. Ennek fényében a projekt eredményei egyáltalán nem rosszak” – tette hozzá Valentovič. (mi, TASR, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.