Mit tilthat meg a munkaadó a távozó alkalmazottnak?

A fiam frissen végzett informatikus, vonzó állásajánlatot kapott. Odaadta átolvasni a munkaszerződését, ami vagy tízoldalas és igen újszerű korlátozásokat is tartalmaz.

A fiam frissen végzett informatikus, vonzó állásajánlatot kapott. Odaadta átolvasni a munkaszerződését, ami vagy tízoldalas és igen újszerű korlátozásokat is tartalmaz. Például az egyik paragrafusban arra kötelezik, hogy a munkaviszonya megszűntével ne vállaljon munkát konkurens cégnél, ne indítson saját vállalkozást az adott ágazatban. Azt még megértem, hogy megtiltják neki a munkaviszony ideje alatti, párhuzamos munkavégzést, de milyen alapon vonják meg annak a lehetőségét, hogy utána a kitanult szakmájában dolgozhasson? Menjen el irodakukacnak? Ráadásul borsos büntetést is kell fizetnie, ha megszegi a tiltást. Azt szeretném kérdezni, legális-e így korlátozni egy fiatal alkalmazott jövőjét?

A munkaviszony megszűntével életbe lépő versenytilalmi megállapodást 2011-től már a hazánkban megkötött munkaszerződésekbe is bele lehet foglalni. A megállapodás szigorú törvényes kereteit a munka törvénykönyvének (311/2003-as számú törvény) 83. paragrafusa határozza meg.

Egy ilyen kötelezettséget nem lehet egyoldalúan ráerőltetni a munkavállalóra. Mivel nem automatikus, a törvény erejével keletkező tilalomról van szó, az nem jöhet létre a munkavállaló beleegyezése nélkül. A munkaszerződés aláírása előtt annak tartalma szabadon formálható, így olvasónk fia is megpróbálkozhat az adott paragrafus törlésével vagy módosításával. A munkaviszony befejezte utáni időszakra vonatkozó versenytilalmi megállapodásnak egy enyhébb változata akár még az ő javát is szolgálhatja.

E megállapodás csak olyan dolgozóval köthető, akinek a munkája során lehetősége lesz olyan információkhoz vagy tapasztalatokhoz jutnia, amelyek általánosan nem érhetők el, és melyeknek a fennálló munkaviszonyon túli kiaknázása jelentős veszteséget okozhat a munkáltatónak. A versenytilalom olyan kereső tevékenységre vonatkozik – amelyet egy versenytársnál létrehozott új munkaviszony vagy akár saját vállalkozás keretében folytat a volt alkalmazott – és amely a volt munkáltató tevékenységi körével konkurál.

Mivel az efféle korlátozás jelentős mértékben befolyásolhatja a munkavállaló karrierjét, annak hossza nem haladhatja meg az egy évet, és a megszorítás ideje alatt a volt munkáltató pénzbeli ellenértéket köteles neki fizetni. E kompenzáció minimális havi mértéke a volt alkalmazott átlagbérének ötven százaléka. Egy, a kiégés határán álló munkavállaló ezért még hálás is lehet egy fizetett pihenőidőnek.

A megállapodás általában egy további kikötést is tartalmaz, mely a munkavállalót pénzbeli kártérítés fizetésére kötelezi, ha megszegi versenytilalmi kötelezettségét. Ennek összege azonban nem lehet magasabb, mint a munkáltató által fizetett kompenzáció. A „büntetés” mértéke fokozatosan csökken, egyenes arányban azon hónapok számával, melyek alatt a munkavállaló visszatartotta magát a versenytevékenység végzésétől.

Ha a szerződésbe foglalt versenytilalom szélesebb körű lenne, mint amit a munkáltató jogos érdekei megkívánnak, az alkalmazott kérheti, hogy a keresőtevékenység korlátozását bíróság csökkentse vagy oldja fel.

A tájékoztatás nem minősül

jogi tanácsnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?