Mire figyeljünk vásárláskor?

Az áruházláncok kimutatásai szerint a karácsonyi ünnepek után sem esett vissza számottevően a lakosság vásárlási kedve. Annak ellenére van ez így, hogy a tavalyihoz hasonló mértékű, botrányos árleszállítások az idén elmaradtak.

A nagyobb üzletláncok marketingszakemberek hadát foglalkoztatják azzal a nem titkolt szándékkal, hogy elemezzék a fogyasztók szokásait. Céljuk annak elérése, hogy a vevő minden évszakban, tehát a legnagyobb bevásárlási hullám után is bemenjen a boltban és vásároljon, költse a pénzét, hitelkeretét. A vevőcsalogató reklámok készítői kiválóan végzik munkájukat, hiszen az emberek többsége nem tud ellenállni a csábító reklámoknak, a kihagyhatatlan akciós kínálatoknak, és akkor is vásárolnak, amikor azt egyáltalán nem tervezte. Mivel most is sokkal több dolgot vásárolunk, több vitánk, problémánk támadhat a kereskedőkkel. Ezek elkerülése érdekében:

- gondosan vizsgáljuk meg a megvenni kívánt terméket,

- olvassuk el a termékre vonatkozó címkéket, ha valamilyen jelzést nem értünk, kérdezzük meg,

- ragaszkodjunk a közérthető használati-kezelési útmutatóhoz.

Őrizzük meg a bizonylatot (blokkot vagy számlát, nyugtát) és a jótállási jegyet, mivel csak ezek birtokában érvényesíthetjük jogainkat. Győződjünk meg róla, hogy a bizonylaton szerepelnek-e az értékesítő adatai (neve, címe, adószáma), a feltüntetett vételár azonos-e a fizetettel, illetve szerepel-e rajta a kiállítás dátuma.

A minőségi kifogások intézéséért a forgalmazó a felelős. Bármi probléma adódik tehát, abba az üzletbe kell visszamennünk, ahol a terméket vásároltuk, esetleg a bolttal szerződésben lévő szakszerviszektől kérhetünk segítséget, javítást vagy cserét. Hibás teljesítés esetén a fogyasztó elsősorban kijavítást (ebben az esetben közvetlenül a javítószolgálathoz is lehet fordulni) vagy kicserélést kérhet. Ha egyik sem lehetséges, akkor a vásárló kérhet árleszállítást vagy a teljes vételár visszafizetését.

Reklamáció esetén ragaszkodjunk hozzá, hogy vegyenek fel jegyzőkönyvet, amelyben szerepelnie kell a nevünknek, címünknek, hogy mikor és mennyiért vásároltuk a kifogásolt terméket, mit kifogásolunk, mikor jelentettük be a hibát, milyen módon fogják azt orvosolni.

Már nálunk is sokan vásárolnak interneten keresztül vagy csomagküldő szolgálattól, katalógusból. Jó, ha tudjuk, hogy – az áru átvételétől, szolgáltatások esetében pedig a szerződés megkötésétől – számított nyolc munkanapon belül indokolás nélkül elállhatunk a szerződéstől. A pénzt vissza kell adni a fogyasztónak, a fogyasztónak kell viszont fizetni az áru visszaszolgáltatásával kapcsolatos költségeket. (g, fvf)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?