Az üzletek már október végén, november elején óriási játék kínálattal várják a vásárlókat, a hagyományos és a legdivatosabb játékok sokaságából nem könnyű kiválasztani azt, amely hasznos, valóban építi gyermekeink lelkét és értelmét, fejleszti a kézügyességét, kreativitását, megmozgatja a fantáziáját.
Milyen játékot vásároljunk?
A csecsemő korosztály számára készítik a több funkciós, rágóka-csörgő-zenélő játékokat, amelyekben a műanyag mellett különböző felületű, tapintású textilanyagokat is felhasználnak a finomabb érzékelés fejlesztésére. E játékok méret- és formakialakítása lehetővé teszi a könnyű fogást és tartást, az alkalmazott pasztell és erősebb színek jól stimulálják a vizuális érzékelést. A csörgők rázásakor kibocsátott csilingelő és csörgő hangok kiválóan alkalmasak a csecsemők hallásának fejlesztésére és ezen kívül jól szórakoztatják őket. A babák szívesen veszik kézbe a vidám színű, kedves, mosolygós arcot, figurát ábrázoló játékokat.
A gyermekek kettő-négy éves korukban megtanulják a hasonlóság és különbség fogalmát, megismerik a különböző színeket, méreteket, megtanulnak összeilleszteni és csoportosítani. Fontos, hogy újra és újra kipróbálhassanak dolgokat, építsenek és romboljanak, összerakjanak és szétszedjenek különböző elemeket. A képzelőerő, a finom mozgás legjobb fejlesztői a különböző, fa, műanyagkonstrukciós és építő játékok, kirakók, gyurmák, filctollak, viasz- és zsírkréták, ujjfestékek. Építőjátékok vásárlásakor az ajánlott korosztályi jelölést feltétlenül figyelembe kell venni, mert egyrészt a kisebb méretű elemek veszélyesek lehetnek a három év alatti gyermekek számára, mert lenyelhetik vagy belélegezhetik azokat, másrészt ujjai még nem elég ügyesek a kis méretű elemek megfogására. Az építőjátékok bővíthetők és illeszthetők, ha mindig ugyanazt a márkát választjuk.
Az óvodás korúak és kisiskolások szívesen játszanak különféle szerepjátékokat. A babák, bábok, konyha és fürdőszoba szettek, benzinkutak, parkoló garázsok, tűzoltó állomások, orvosi táskák lehetővé teszik a nagyok utánzását, az életben való könnyebb eligazodás megtanulását. A kislányok játékaiban a család központi szerepet játszik. A néhány éve divatba jött „baby born” babák egy kissé háttérbe szorították a „Barbie” típusú szépség és öltözködés centrikus babákat. Ezek a babák általában több funkciósak, sírni, enni, inni, mozogni stb. tudnak, a beléjük épített chipek segítségével kommunikálni is lehet velük.
A kisfiúk érdeklődése korán a sebesség, a versenyzés felé fordul. Az elektromos autó-autópályás készletek, távirányítós autók segítségével versenyt lehet rendezni a szobában, s közben játékosan megismerkednek a közlekedés alapjaival. Vannak olyan készletek, amelyekből a gyerek maga állíthatja össze a kedvére való járgányt, ezek bármikor szétszedhetők és újraépíthetők.
A LEGO nagyobb gyerekeknek kínál olyan építőjátékot, amelyekből robotok, Star Wars droidok építhetők, fény- és érintés érzékelővel, motorral szerelhetők fel, majd a számítógépen a maguk által megírt programok segítségével a robotok és droidok „életre kelthetők”, irányíthatók. Van olyan LEGO játék, amelyből komplett filmstúdió építhető, a hozzáadott digitális kamerával lefilmezhető, utána a számítógépen tetszés szerint szerkeszthető, vágható, különféle hang-kép- és speciális effektusok keverhetők bele. A legtöbb játék – legyen az konstrukciós, stratégiai, vagy autóverseny – virtuális változata is megvehető. Ha már van otthon számítógép, nem túl költséges beruházás a megvásárlásuk.
A társasjátékok amellett, hogy önfeledt szórakozást nyújtanak nemcsak a gyerekek, hanem a szülők számára is, megtanítanak konfliktus helyzetek megoldására, alkalmazkodásra és annak elsajátítására, hogy a sikertelenséget is ugyanúgy el kell tudni viselni, mint a sikert. Vannak kifejezetten gyermekeknek szánt társasjátékok és családiak is. A kicsiknek gyártott játékok már három éves kortól játszhatók. Ezek a memóriát, a logikát és a kézügyességet fejlesztik, miközben a közös játék örömét nyújtják. A családi játékok már kombinációs készséget, logikát (Monopoly, Hotel, Ramszesz, Downhall, Labirintus, Malom, Ki nevet a végén stb.), kézügyességet (Jenga, Akrobata), stratégiai gondolkodást (Rizikó, Torpedó), bővebb ismeretanyagot (Szerencsejáték, Mindent vagy semmit), kreativitást (Activity) vagy nyelvi jártasságot (Scrabble) követelnek meg. Minden korosztály részére gyártanak puzzle játékokat, amelyek megtanítanak csoportosítani, osztályozni. Komoly segítséget nyújtanak a vizuális időrendiség és ritmus kialakításához.
És végül a lényegről sem szabad elfeledkezni. Hiába a sok méregdrága játék, ha a gyereknek nincs kivel játszania. Szeretettel és figyelemmel vegyük körül őket, szakítsunk időt az együtt játszásra, hagyjuk, hogy megtanítsanak bennünket, felnőtteket újra játszani, mert mi már elfelejtettünk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.