Meddig húzódhat el még a válság?

<p>A statisztikai hivatal szerint a szlovák gazdaság hanyatlása a harmadik negyedévben már lelassult, sőt az előző negyedévhez képest enyhe gyarapodást könyvelhettünk el. Ezzel kapcsolatban több elemző is arra a következtetésre jutott, hogy elértük a gödör alját, vagyis megindulhat egy lassú felemelkedés.</p>

Mindez azonban korántsem ilyen egyértelmű, hiszen a gazdasági válság jövőbeni alakulásával kapcsolatban jelenleg több forgatókönyv is használatban van.

Vannak, akik szerint már kezdünk kimászni a gödörből, mások szerint erre még várnunk kell. Az előttünk álló lehetőségek betűkkel vannak kifejezve, amelyek formája utal az indexek irányára: V, W és L. A legoptimistább változat az első, a visszaesésből már felfelé vezet az út. A második forgatókönyv szerint egy újabb válság vár ránk, a mostani élénkülés csak átmeneti, viszont előbb-utóbb azért magunk mögött hagyjuk a nehéz időszakot. A harmadik betű egy elhúzódó visszaesést jósol. Ez utóbbit japánforgatókönyvnek is mondják, hiszen ott a 90-es évek eleje óta lényegében stagnál a gazdaság. Jelenleg az első V betű második szárának közepén vagyunk, nem lehet határozottan kijelenteni, hogy végleg elmúlt a válság, de azt sem lehet állítani, hogy újabb visszaesés következik.

Különbözőségük miatt nehéz megjósolni a gazdasági mutatók irányultságát is. Az egyes mutatók alakulása között ugyanis fáziskülönbség van. A hosszú távú tapasztalatok azt mutatják, hogy például a munkanélküliség növekedése háromszor hosszabb ideig tart, mint a gazdasági visszaesés. Ez az összefüggés földrajzi szempontból is érvényes, előbb mindig a világ fejlettebb része indul meg felfelé. Ezt a fejlődési irányt jól mutatja a szlovák gazdaság jelenlegi állapota is. A gazdasági visszaesés lassul, jövőre már növekedés várható, a munkanélküliségi ráta viszont évtizedes rekordokat döntöget, és a helyzet az elkövetkező időszakban csak romlani fog.

Napjainkban tehát a V, W vagy L variáns egyformán lehetséges. Az első csődhullám már az év elején véget ért. Vannak viszont olyan jelek, amelyek szerint a megnehezült gazdasági környezetben olyan vállalatok és országok kerülnek bajba, amelyekről azt feltételezték, hogy talpon tudnak maradni. Egyre kevésbé számíthatunk az állami segítségnyújtásra is, hiszen a dotációs lehetőségeket már korábban kihasználták az államok - ennek fájdalmas mellékhatása az államadósság látványos növekedése, ami a későbbiekben, a növekvő törlesztőrészletek miatt újabb problémákat vet fel. Legalább abban reménykedhetünk, hogy az L variánsnak van a legkisebb valószínűsége, és hogy a 21. században egy elhúzódó válság sem okoz általános nyomort. (Horbulák Zsolt)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?